Izmaksās lētāk
Līdz šim Gaismaspils būvniecībā jau ir ieguldīti vairāk nekā 26 milj. latu, nākamgad šim mērķim iepriekš bija plānots novirzīt 39,6 milj. latu, taču šis skaitlis, visticamāk, mainīsies. Otrdien valdība, izskatot informatīvo ziņojumu par projekta gaitu, uzdeva Kultūras ministrijai (KM) sākt pārrunas ar celtniekiem par izmaksu samazināšanu. Jautājums par projekta iekonservēšanu nav darba kārtībā, Dienai apliecināja premjera Valda Dombrovska (JL) preses sekretāre Līga Krapāne.
Kā vienu no galvenajiem argumentiem, kādēļ LNB celtniecība jāturpina, KM min to, ka patlaban projekts ir teju vienīgā valsts aktivitāte ekonomikas sildīšanā. Taču neatbildēts paliek jautājums par šo «sildīšanas» maksu - vai tā nav pārāk augsta un vai par ieguldīto naudu sabiedrība saņems maksimāli iespējamo labumu, saka SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. Viņaprāt, projekts ir jāturpina tikai tajā gadījumā, ja tā apturēšana izmaksātu dārgāk.
Pēc KM sniegtās informācijas, projekta iekonservēšanas cena būtu 27-30 milj. latu, kas veido 20% no kopējā būvdarbu finansējuma.
«Tas būtu tas pats, kā pārtraukt ķirurģisko operāciju. Neviens nevar paredzēt sekas,» uzsver darbu veicēja - Nacionālās būvkompāniju apvienības - priekšsēdētājs Māris Saukāns.
Var mainīt projektu
Celtnieki jau aprēķinājuši, ka nākamgad tāmi varētu samazināt par aptuveni 10 milj. latu - gan uz izmaksu samazinājuma rēķina, gan daļēji atliekot maksājumus, kas valstij jāveic. Vēl viens veids, kā ietaupīt, būtu ieviest izmaiņas pašā projektā, spriež M.Saukāns, taču šis jautājums ir nevis celtnieku, bet gan pasūtītāja kompetencē. Tiesa, jo vēlāk, jo grūtāk to būs izdarīt. No KM teiktā savukārt noprotams, ka veikt izmaiņas ēkas projektā nav plānots - tas, viņuprāt, pazeminātu darba kvalitāti. Arī būvniecības termiņa pagarināšana, pēc KM viedokļa, nebūtu vēlama, jo patlaban būvniecības izmaksu sarukuma dēļ ir izdevīgs brīdis darbu veikšanai.
Līgumā ar celtniekiem nav paredzēta iespēja projektu iesaldēt - tas līdzinātos līguma laušanai ar visām izrietošajām sekām, kā kompensācijas, soda sankcijas utt. Celtnieki arī vērš uzmanību uz to, ka gadījumā, ja būvniecība tiek apturēta un pēc diviem gadiem to atsāk cita firma, neviens būvei nedos garantiju.