Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Ar palīdzību no malas

Tikai 2016. gads ir noteiktais termiņš, kad varētu sākt darboties jaunais augstākās izglītības finansēšanas modelis. Patlaban sadarbībā ar Pasaules Bankas ekspertiem notiek tā priekšlikumu izstrāde, tomēr nav zināms, vai valsts budžetā tam atradīsies papildu līdzekļi. Līdz ar to tiek izvērtēti visi iespējamie scenāriji.

Lai Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) spētu izstrādāt priekšlikumus jaunai augstākās izglītības finansēšanas sistēmai, pērnā gada beigās aptuveni par 202 000 eiro tika pasūtīts Pasaules Bankas pētījums. Ekspertiem tika sniegts uzdevums deviņu mēnešu laikā izvērtēt starptautiskajā vidē izmantoto augstākās izglītības finansēšanas modeļu piemērotību Latvijai un sniegt rekomendācijas to ieviešanai. Lai gan darbs vēl nav pabeigts un ar konkrētiem priekšlikumiem eksperti nāks klajā vien septembrī, jau tagad ir pieejami divi no trim ziņojumiem. Rezultāti gan nav pārsteidzoši - sistēmā ir ievērojams līdzekļu trūkums. Eiropas Savienībā (ES) vidēji augstākajai izglītībai tiek piešķirti 1,26% no IKP, turpretim Latvijā tam atvēl 0,8% no IKP. Finansējuma trūkums augstskolu pamatfunkciju nodrošināšanai tiek kompensēts ar studiju maksu un Eiropas struktūrfondiem, bet līdz ar to šie līdzekļi netiek izmantoti izaugsmei un inovācijām.

Pasaules Bankas eksperti arī secinājuši, ka valsts finansējums tiek piešķirts pēc principa «visiem pa druskai», galvenokārt balstoties uz uzņemšanas rādītājiem, līdz ar to finansēšanas mehānismā nav efektīvu sniegumu un konkurenci veicinošu elementu. Arī pašreizējā pieeja budžeta vietu un stipendiju sadalē izraisa jautājumus par taisnīgumu, jo tās ir pieejamas «labākajiem studentiem», tādējādi, visticamāk, ieguvēji ir studenti no labākām sociāli ekonomiskajām grupām. Šajā gadījumā Eiropas tendences ir dažādas - vairākas valstis, kas bija ieviesušas mācību maksu, vēlāk nolēma to pavisam vai daļēji atcelt. Tajā pašā laikā citas valstis nolēmušas palielināt privāto ieguldījumu daļu.

IZM valsts sekretāre Sanda Liepiņa Dienai paskaidroja, ka ekspertiem ir jāizstrādā trīs scenāriji. Pirmkārt, kā varētu uzlabot sistēmu pašreizējā finansējuma ietvaros. Otrkārt, kāda veida izmaiņas varētu ieviest, ja būtu pakāpenisks finansējuma pieaugums. Treškārt, ko nozīmētu pilns publisks finansējums jeb bezmaksas augstākā izglītība.

Nereti nozares pārstāvji šāda veida pētījumiem neredz lietderību, taču šoreiz tiek pausta atzinība. Rektoru padomes priekšsēdētājs Arvīds Barševskis atzīmēja - lai gan ekspertu secinājumi atkārtoti uzsver tās problēmas, kas nozarē jau vairākus gadus ir zināmas, šoreiz vērtējums no malas, iespējams, nesīs vēlamos rezultātus. Savukārt Augstākās izglītības padomes priekšsēdētāja vietniece Tatjana Volkova norādīja, ka vēl nepieciešama diskusija, kādus mērķus ministrija ar jauno modeli vēlas sasniegt. Piemēram, ir jārada labvēlīga vide augstskolu modernizācijai un internacionalizācijai, kā arī jāsasniedz Eiropas Savienības izvirzītais mērķis - panākt, ka līdz 2020. gadam 40% iedzīvotāju vecumā no 30 līdz 34 gadiem ir augstākā izglītība.

Eksperti ar pēdējo ziņojumu nāks klajā septembra sākumā, savukārt IZM līdz decembra beigām Ministru kabinetā iesniegs jau konkrētu koncepciju. Tomēr, tā kā ir saņemti mājieni, ka papildu finansējums no valsts budžeta 2015. gadam netiks piešķirts, jaunā modeļa ieviešana dzīvē ir reāla tikai 2016. gadā, atzina S. Liepiņa.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?