Lauzīs stereotipus
«Pasaules demokrātiskākais tviterkonts,» tā Zviedrijas oficiālo profilu sociālajā tīklā Twitter ir nodēvējuši idejas autori, projekts Curators of Sweden. Un nav melots, jo profila izveidotāji ik pēc septiņām dienām neierobežotu varu pār profilu @sweden nodod kādam iepriekš izraudzītam Zviedrijas iedzīvotājam. «Nevienam Zviedrijas zīmols nepieder vairāk kā tās pilsoņiem, tādēļ ar šo iniciatīvu mēs ļaujam ieraudzīt «viņu Zviedriju», tajā pašā laikā pastiprinot Zviedrijas kā atvērtas, patiesas, mūsdienīgi domājošas un idejām pilnas valsts tēlu,» stāsta Tūmass Brūls, kurš vada Zviedrijas oficiālo tūrisma mājaslapu VisitSweden.com, kas ir viena no Curators of Sweden uzturētājiem.
Daudziem par Zviedriju ir radies iespaids, ka tā ir pārtikusi un garlaicīga ziemeļvalsts, kura ir slavena ar skaistām blondīnēm, labu dizainu un pūdētām siļķēm. Zviedri ar @sweden palīdzību vēlas lauzt šos stereotipus, lai parādītu, ka Zviedrija ir daudzveidīga valsts. «Mēs esam izvēlējušies cilvēkus, kuri jau līdz šim ir bijuši aktīvi tviterī. Daži ir zināmi Zviedrijā un arī ārvalstīs, bet citi ir parasti Zviedrijas iedzīvotāji ar dažādu sociālo fonu un atšķirīgiem dzīvesstāstiem. Tieši šis kopums ir svarīgs, nevis atsevišķi cilvēki,» uzskata Agnesa Gudmunsena Lidbeka no Zviedrijas institūta, kas arī ir iesaistīts projektā.
Zviedrijas tviterkonts tika izveidots 10. decembrī, bet šonedēļ tā sekotāju skaits ir pārsniedzis jau 22 tūkstošus.
Jābūt pašiem
Šajās dienās @sweden kontu pārvalda Hanna, kura sevi raksturo kā «parastu lesbieti, kas strādā par smagās automašīnas šoferi un dzer daudz kafijas». «Neliels rezumējums maniem jaunajiem sekotājiem: līdz šim esmu tvītojusi par 1) kafiju, 2) pupiem un 3) Sigurnijas Vīveres biksītēm. Laipni lūgti!» trešdien rakstīja Hanna.
Viņa ir jau sestais cilvēks, kurš kļuvis par Zviedrijas oficiālā tviterkonta kuratoru. Pirms viņas to ir darījuši arī mācītāja Anna un aitkopis Ādams, kurš ir līdz šim populārākais @sweden pārvaldītājs.
Hasans Ramičs, kurš ar ģimeni emigrēja no Bosnijas uz Zviedriju deviņdesmitajos gados, dažkārt izteicās diezgan neglaimojoši par Zviedrijas sabiedrību. Vienā no tvītiem viņš rakstīja: «Pašreizējā Zviedrijas labklājības sistēma ir slikts joks salīdzinājumā ar to, kāda tā reiz bija.»
Projekta īstenotāji apgalvo, ka ir vēlējušies, lai tvītotāji raksta par jebko, neierobežojot sevi. «Mēs teicām, lai viņi arī tviterī turpina būt tie, kas ir. Viņiem nevajag būt reklāmas kampaņas skaļruņiem vai mēģināt iekļauties noteiktā rāmī,» stāsta A. Gudmunsena Lidbeka.