Seja uz bumbas
Šis gads Meksikā sācies ar milzu vardarbības vilni gadiem ilgajā narkotiku karā. Augstāko punktu tas sasniedza pagājušajā nedēļas nogalē, kad no piektdienas līdz sestdienai tika nogalināti vismaz 69 cilvēki, kas ir jebkad lielākais 24 stundu laikā ar narkotikām saistīto slepkavību skaits valstī, vēsta laikraksts El Universal. Starp noslepkavotajiem ir arī divas sievietes, kas ir rets gadījums. Šogad pagājušajās 11 dienās organizētās noziedzības savstarpējās cīņās krituši vismaz 283 cilvēki, kas ir divreiz vairāk nekā šajā pašā laikā pagājušajā gadā.
Karteļu slepkavas nav žēlojuši savus upurus, jo vairākums no tiem bijuši sadalīti gabalos vai atstāti bez galvas, bet Sinaloas štatā Meksikas ziemeļrietumos atrasts sadalīts ķermenis, kas piederējis vīrietim, kura sejas āda bija uzmaukta uz futbola bumbas, raksta AP. Pie vairākiem noslepkavotajiem atrastas ar roku rakstītas zīmītes, kuru saturu policija mēdz neizpaust, tomēr parasti tajās lasāmi biedinājuma vārdi.
Asiņainās diennakts laikā vairāk nekā trešdaļa slepkavību reģistrētas Meksikas ziemeļu pierobežas pilsētā Huaresā, kas kļuvusi bēdīgi slavena kā narkokarteļu izrēķināšanās epicentrs. 2008.gadā pilsētā, kurā dzīvo 1,4 miljoni iedzīvotāju, notika ap 1600 slepkavību.
Spēcīgo neaiztiek
Triju gadu laikā, kopš F.Kalderons pasludinājis cīņu pret organizēto noziedzību, tajā iesaistīti aptuveni 45 tūkstoši karavīru, bet bojā gājuši aptuveni 15 tūkstoši cilvēku. Valdība atzīst, ka izvērstā ofensīva pastiprinājusi karteļu savstarpējās cīņas, jo narkotiku izplatītāji ir sajutuši «svelmi, un tas nodod viņu izmisumu».
Tomēr izskanējuši minējumi, ka prezidenta cīņa izgāzusies, jo likumsargi nevēršas vienādi bargi pret visiem karteļiem. Sevišķi tiek izcelta valdības «īpašā» attieksme pret Meksikas lielāko - Sinaloas - karteli, kas ir atbildīgs par 45 procentiem valstī pārdoto narkotiku, informē The Economist. Drošības iestāžu dati liecina, ka no pēdējos sešos gados arestētajiem vairāk nekā 53 tūkstošiem narkokarteļu biedru tikai 941 bijis saistīts ar Sinaloas karteli.
Analītiķi uzskata, ka valdība fokusējas uz mazāko grupējumu apkarošanu, lai panāktu, ka valsts organizētā noziedzība koncentrētos ap Sinaloas karteli, tādējādi cerot ar to runāt par vardarbības izbeigšanu.
Amatpersonas gan šādus apgalvojumus noraida, sakot, ka Sinaloa vienkārši ir gudrāka par citiem karteļiem, tādēļ pret to cīnīties ir grūtāk.