Vai paaugstināts tiešām ir bīstams veselībai? Jauni cilvēki droši vien mēdz pasmaidīt - ārsti tikai biedē!
Man pašam jaunībā likās tāpat. Šķita, ka ārsti gudru ģīmi mēra spiedienu pacientiem, jo negrib kārtīgi iedziļināties, strādāt. Tomēr pētījumi rāda, ka, samazinot asinsspiedienu par 1-2 milimetriem (dzīvsudraba stabiņa), mirstība samazinās par 5-10%.
Ideālais asinsspiediens pieaugušajam ir 120/80. Ir pierādīts, ka šādam spiedienam normāli jābūt arī vecumā. Agrāk tika uzskatīts, ka vecumā cilvēkam asinsvadi pārkaļķojas un spiediens var būt augstāks, taču tā nav.
No paaugstināta asinsspiediena sirds muskulis nogurst. Tam ir lielāka slodze, jo asinsvadi ir nospiesti un pretestība lielāka. Ja asinsvadus iedomājamies kā upi, kas sadalās mazākās pietekās - kas notiek, ja straume ir spēcīga? Tiek izgrauzti krasti. Tāpat arī pie paaugstināta spiediena tiek izgrauztas asinsvadu sieniņas. Organisms cenšas šo vietu sadziedēt - rodas sabiezējums. Tādēļ asinsvads var plīst. Turklāt šis process ietekmē arī pārējos orgānus - nieres, aknas.
Kas ir lielākais kaitnieks ideālam asinsspiedienam?
Smēķēšana, piemēram. Tā rada problēmas plaušām. Slimām, novārdzinātām plaušām aizvien grūtāk ar skābekli apgādāt asinis. Sirdij līdz ar to daudz lielāka piepūle. Otrkārt, smēķēšana tieši ietekmē asinsvadus. Asinsvadu iekšpusē atrodas maiga, trausla kārtiņa (endotēlijs), ko var salīdzināt ar zīmējumu uz tauriņa spārniem. Tauriņu nedrīkst ņemt rokā, jo tad slānītis tiks sabojāts un tauriņš nevarēs palidot. Ar asinsvadiem ir tieši tas pats! Ar nikotīnu tiek sadragāta asinsvadu sieniņa, un tā kļūst viegli ievainojama - var pārplīst, radot insultu.
Iedzeršana arī ir spiedienam kaitējoša?
Godīgi sakot, ir tā saucamā U veida līkne: mirst tie, kas daudz dzer, un tie, kas nemaz nedzer. Tie pa vidu ir vislabākie! Eiropas kardiologi tāpēc diskutē, vai vispār ir ētiski, ka ārsts iesaka nemaz nelietot alkoholu. Šeit gan ir ļoti stingra robeža: viena vīna glāze dienā sievietēm, divas vīriešiem. Turklāt šo dienas normu nedrīkst sakrāt izlietošanai nedēļas nogalē.
Kāpēc lielākās problēmas ar paaugstinātu spiedienu rodas vīriešiem pēc 40 gadiem?
Ateroskleroze attīstās šā vai tā (ap 40 gadu vecumu). Asinsvadi zaudē elastību. Kāpēc vīriešiem tas notiek ātrāk nekā sievietēm un problēmas - biežāk? Tāpēc, ka viņiem vairāk riska faktoru. Vīrieši smēķē vairāk. Iespējams, arī stresa līmenis viņiem augstāks. Vidēji sievietēm infarkts notiek deviņus gadus vēlāk nekā vīriešiem. Toties, ja notiek, tad iznākums ir divas reizes sliktāks.
Kāpēc?
Sīkāki asinsvadiņi, grūtāk ārstēt. Tomēr galvenā problēma ir, ka sievietēm netiek laikus diagnosticētas sirds slimības. Sievietēm tās var izpausties kā gremošanas traucējumi, slikta dūša. Tagad tiek radīti pētījumi speciāli sievietēm.
Kādi ir pirmie simptomi, kas var liecināt, ka ar sirdi un asinsspiedienu kaut kas nav kārtībā?
Par spiediena problēmām noteikti var liecināt galvassāpes. Var būt reiboņi, nogurums. Arī sejas krāsa - sārta. Pirmais, ko vajadzētu izdarīt: izmērīt spiedienu. To var izdarīt pat aptiekās par nelielu samaksu. Tas taču nav grūti! Cilvēkam ir svarīgi atpazīt sirds slimību sāpes. Tās var būt ne tikai aiz krūšu kaula, bet arī žoklī kreisajā pusē, rokā, roku locītavās.
Kā pasargāt sevi no paaugstināta spiediena, ja šāda tendence ir?
Miegs ir ļoti svarīgs. Sporta nodarbības. Veselīga diēta - sports vien neko daudz nedod. Cilvēkiem ar lieko svaru silti ieteiktu regulēt savu ēdienkarti. Starp citu, gan holesterīnu, gan arī asinsspiedienu samazinošie medikamenti patlaban pasaulē izstrādāti tik efektīvi un nekaitīgi, ka tos grēks nelietot, ja ir spiediena problēmas.
Vai tiem, kuri dzīvo mierīgi, veselīgi, ir lielāka drošība, ka viņus spiediena un līdz ar to sirds problēmas neskars?
Ir ģenētiski noteiktas lietas, ko nevar ar dzīvesveidu vien pilnībā izmainīt. Tomēr skaidrs, ka, dzīvojot veselīgi, sirds slimību risks tomēr samazinās.