Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

ASV kibercīņu pielīdzina karam

Pēdējās nedēļās un gados notikušie apjomīgie hakeru uzbrukumi daudzām valstīm likuši apzināties kiberdraudu iespējamo milzīgo graujošo ietekmi uz nacionālo drošību, tāpēc uzbrukumi valdību un uzņēmumu datortīkliem tiek pielīdzināti militāriem draudiem. Informācija liecina, ka šomēnes ASV Aizsardzības departaments jeb Pentagons nāks klajā ar pirmo formālo kiberstratēģiju, kas paredz, ka citas valsts veikta kibersabotāža var tikt uzskatīta par karadarbību un uz to var atbildēt ar tradicionālajiem militārajiem līdzekļiem.

Pagājušajā nedēļā Igaunijas aizsardzības ministrs Marts Lārs vērsās pie pārējām Baltijas valstīm un kaimiņiem Ziemeļvalstīs, aicinot veidot kopīgus kiberspēkus. Dienas uzrunātais Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks sacīja, ka Baltijas valstu aizsardzības ministru tikšanās laikā Liepājā 26. maijā augstās amatpersonas definējušas, ka kiberuzbrukumi ir viens no lielākajiem mūsdienu izaicinājumiem valstu drošībai, tāpēc jāapvieno spēki, lai spētu adekvāti reaģēt.

A. Pabriks sacīja, ka kiberaizsardzības jautājumi pirmām kārtām ir jākoordinē Baltijas valstu līmenī, bet pēc tam nepieciešams piesaistīt arī Ziemeļvalstis, jo tās ir mūsu stratēģiskie partneri, tāpēc nedrīkstētu palikt malā.

Iebiedēšanas taktika

ASV uzskata, ka tās ir viens no iekārojamākajiem hakeru mērķiem un uzbrukumi varētu tikt vērsti pret atomelektrostacijām, dzelzceļa sistēmu un naftas un gāzes cauruļvadiem, to sekas varētu būt tikpat nopietnas kā pēc militāra uzbrukuma. Pentagona jaunā kiberstratēģija esot kā brīdinājums potenciālajiem uzbrucējiem par sekām, ja tie gribēs kaitēt Amerikai. «Ja jūs apturēsiet mūsu energosistēmu, iespējams, mēs iešausim raķeti jūsu skurstenī,» kāda vārdā neminēta militārpersona, kas ir iepazinusies ar dokumenta slepeno un publiskojamo versiju, sacīja izdevumam The Wall Street Journal.

Viss gan nav tik vienkārši, jo dokumentā nav definēts, kādā gadījumā kibernoziegums ir pietiekami nopietns, lai uz to atbildētu ar militāriem soļiem. Sarežģījumus rada arī fakts, ka ASV ne vienmēr var būt simtprocentīgi pārliecinātas, no kurienes uzbrukums izdarīts.

Pentagonā gan cirkulējot ideja par «līdzvērtību» - ja kiberuzbrukums izraisa nāvi vai liela mēroga postījumus, kas parasti ir raksturīgi militāru uzbrukumu gadījumā, varētu izmantot spēku, lai atriebtos. Arī juristi uzskata, ka kiberuzbrukumi, kas rada postošas sekas, ir pielīdzināmi bruņotiem uzbrukumiem.

Lielbritānija nupat paziņojusi, ka veidos kiberarmiju, lai nodrošinātu valsti pret hakeru uzbrukumiem. Dati liecina, ka Lielbritānijas valdības datortīklos ik mēnesi ienāk ap 20 tūkstošiem aizdomīgu e-pasta vēstuļu, no kurām aptuveni tūkstotis ir inficētas, un to mērķis ir izdarīt tiešu uzbrukumu datorsistēmām, vēsta BBC.

Ķīna taisnojas

Kiberbruņošanās notiek laikā, kad hakeri aizvien aktīvāk izvērš darbību, lai iegūtu valdību un biznesa korporāciju datus, ko mūsdienās gandrīz pilnībā glabā virtuālajā vidē. Interneta kompānija Google pagājušajā nedēļā informēja, ka, iespējams, ķīniešu hakeri mēģinājuši nozagt tūkstošiem firmas nodrošinātā elektroniskā pasta lietotāju, tostarp ASV valdības amatpersonu, kā arī ķīniešu cilvēktiesību aktīvistu un žurnālistu, paroles.

Arī militārā bruņojuma ražotājs Lockheed Martin un Japānas elektronikas firma Sony pēdējās nedēļās ir saskārušies ar datu zādzību. Pirms dažiem mēnešiem atklājās, ka Irānas pretrunīgajai kodolprogrammai uzbrucis viens no bīstamākajiem datorvīrusiem Stuxnet. Eksperti uzskatīja, ka šo uzbrukumu ir veikusi Izraēla ar ASV palīdzību, tomēr tādi pierādījumi netika atrasti.

Rietumvalstis regulāri ziņo par kiberuzbrukumiem, kas vērsti pret valdību datortīkliem, un parasti tiek apgalvots, ka tie izdarīti no Ķīnas un Krievijas. Abas valstis šīs apsūdzības noraida. Pekina apgalvo, ka pati ir kiberuzbrukumu mērķis, un pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Ķīnas armijas paspārnē ir izveidoti elitāri interneta drošības spēki, kuru sastāvā būšot 30 augstākās klases datorspeciālistu. Rietumu mediji šos spēkus jau nodēvējuši par hakeru armiju.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kiberdrošība

ASV publicēs pirmo formālo kiberstratēģiju, kas paredz, ka uz postošu kiberuzbrukumu Vašingtona varētu atbildēt ar militāru spēku
Pēdējās nedēļās hakeri uzbrukuši interneta gigantam Google, Japānas elektronikas firmai Sony un vienam no pasaulē lielākajiem ieroču ražotājiem Lockheed Martin, lai iegūtu konfidenciālus datus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?