Var iebrukt Pakistānā
Irānas mediji vēsta, ka viens vai vairāki pašnāvnieki detonējuši sprāgstvielu jostu laikā, kad norisinājās Revolucionārās gvardes komandieru un vietējo cilšu līderu apspriede. Gvardes augstākā vadība pēc notikušā aicināja veikt «graujošu» atbildi.
Atbildību par uzbrukumu uzņēmies sunnītu ekstrēmistu grupējums Jundallah (Dieva kareivji). Grupējums pasludinājis cīņu pret Irānas sunnītu diskrimināciju, ko izvēršot vairākumā esošie šiīti. Tiek uzskatīts, ka Jundallah kareivji bāzējas Pakistānas pierobežā, vēsta Reuters.
Irānas Ārlietu ministrija Pakistānas vēstniekam iesniedza notu, kurā protestēja pret «Pakistānas teritorijas izmantošanu teroristu darbībai pret Irānu». Irānas prezidents Mahmūds Ahmadinedžāds aicinājis Pakistānas kolēģi Asifu Alī Zardari sniegt palīdzību uzbrukuma rīkotāju notveršanai. Savukārt Irānas parlamenta locekļi aicinājuši lemt par iespēju veikt militāru iebrukumu Pakistānas teritorijā, lai notvertu un iznīcinātu vainīgos. «Pakistāna nav iesaistīta teroristiskās aktivitātēs. Mēs darām visu, lai izrautu ar saknēm šos draudus,» paziņoja Pakistānas Ārlietu ministrija.
Vaino sātana spēkus
Tomēr bargākos Teherānas apvainojumus saņēmušas ASV un Lielbritānija, kuras apsūdzētas Jundallah atbalstīšanā, lai iznīcinātu islāma režīmu Irānā. Revolucionārā gvarde uzskata, ka sprādzienā vainojami teroristi, kurus atbalstījusi «Lielā sātana Amerika un tās sabiedrotā Lielbritānija». «Drīzumā mēs atriebsimies. Nav šaubu, ka šis mežonīgais un necilvēciskais akts iekļaujas ārzemnieku un režīma pretinieku sātaniskajā stratēģijā, lai sarautu vienotību starp šiītiem un sunnītiem,» teikts militāristu paziņojumā.
Irānas valdības kontrolētā televīzija, atsaucoties uz «informētiem avotiem», ziņojusi, ka Lielbritānijas valdība ir bijusi tieši iesaistīta uzbrukuma organizēšanā, piegādājot ieročus un ekipējumu, kā arī algojot profesionālus teroristus. Irānas parlamenta spīkers Alī Laridžani apvainoja ASV uzbrukuma pasūtīšanā. «Baraks Obama sacīja, ka pastieps rokas pretī Irānai, bet ar šo terora aktu viņš savas rokas ir sadedzinājis,» sacīja A.Laridžani.
«Mēs noraidām apgalvojumus, ka šim uzbrukumam būtu sakars ar Lielbritāniju,» teikts Lielbritānijas ārlietu dienesta paziņojumā. «Terorisms ir zemisks, lai arī kur būtu sastopams.» ASV Valsts departaments norādīja, ka visi apvainojumi pret Vašingtonu ir nepatiesi.
Incidents raisījis bažas, ka varētu pasliktināties Irānas un rietumvalstu attiecības un tikt bremzētas turpmākās sarunas par strīdīgo Teherānas kodolprogrammu. Bet Irānā valdošie konservatīvie varētu izmantot asiņainos notikumus, lai apspiestu M.Ahmadinedžāda oponentus, uzskata eksperti.