Nedemokrātiska rīcība
Pirms svarīgā balsojuma pārsvarā izskanēja prognozes, ka tam būs pozitīvs iznākums, jo pagājušajā nedēļā likumdevēji apstiprināja reformu paketes pirmo daļu, kas paredzēja ievērojamu nodokļu pieaugumu un budžeta izdevumu samazinājumu. Tomēr tas notika, pateicoties opozīcijas partiju atbalstam, jo 32 no 149 valdošās kreiso radikāļu partijas Syriza deputātiem nobalsoja pret starptautisko aizdevēju prasībām, bet vēl seši balsojumā nepiedalījās.
Syriza līderis un Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs, kuram opozīcijas partijas bija solījušas atbalstīt arī reformu paketes otro daļu, pirms vakardienas parlamenta balsojuma vērsās pie savas partijas iekšējās opozīcijas ar aicinājumu atbalstīt reformas, lai valdība varētu sākt sarunas ar EK, ECB un SVF par palīdzības programmu, kuras vērtība tiek lēsta 86 miljardu eiro apmērā. Arī finanšu ministrs Eiklīds Cakalots uzsvēra, ka ir «ārkārtīgi svarīgi», lai balsojums būtu pozitīvs.
Tomēr radikālāk noskaņotie Syriza deputāti paziņoja, ka balsos «pret» arī šonedēļ. «Sasteigtas debates un balsojums par likumprojektu, kas uzrakstīts uz 900 lappusēm, ir paraugs nedemokrātiskai rīcībai,» teikts viņu izplatītajā paziņojumā, ko citē ziņu aģentūra Reuters.
Vakardienas balsojumā vajadzēja apstiprināt vairāk strukturālas dabas reformas, kas paredz, piemēram, paātrināt tiesas procesu virzību un likt akciju īpašniekiem un kreditoriem, nevis nodokļu maksātājiem segt bankrotējušu banku parādus, raksta BBC. Debates un balsojums par daudz nepopulārākiem mēriem - priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas atcelšanu un nodokļu paaugstināšanu lauksaimniekiem - atlikts līdz augustam.
Grieķijas lielākā sabiedriskā sektora arodbiedrība ADEDY trešdien Atēnu centrā rīkoja demonstrāciju, kuras dalībnieki protestēja pret gaidāmajiem taupības pasākumiem, kas Grieķijai būs jāievieš, ja tā vēlas saņemt starptautisko aizdevumu. «Mēs cīnīsimies, lai netiktu pieņemti barbariskie palīdzības programmas nosacījumi,» paziņoja arodbiedrība.
Brīdina grieķus
Eiropas Savienības (ES) ekonomikas un monetāro lietu komisārs Pjērs Moskovisi trešdien paziņoja, ka sarunas ar Grieķiju par jaunas finanšu palīdzības programmas apstiprināšanu varētu noslēgties augusta otrajā pusē. Grieķijas valdība paudusi cerību, ka sarunas izdosies pabeigt līdz 20. augustam, kad Atēnām jāveic kārtējais kredītmaksājums ECB 3,4 miljardu eiro apmērā.
Situācijai Grieķijā atgriežoties daudz maz normālās sliedēs, ietekmīgā reitingu aģentūra Standard & Poor's paaugstinājusi Grieķijas kredītreitingu, norādot, ka ES pagājušajā nedēļā piešķirtais īstermiņa finansējums 7,16 miljardu apmērā samazinājis iespējas valstij nākamā gada laikā piedzīvot parādsaistību maksātnespēju.
Aģentūra Grieķijas kredītreitingu paaugstināja no CCC- uz CCC+, kas nozīmē, ka valsts finanšu stāvoklis joprojām ir nestabils, taču pastāv krietni mazāk iespēju valstij piedzīvot tūlītējus kreditēšanas riskus. Standard & Poor's uzskata, ka iespējamība Grieķijai izstāties no eirozonas ir samazinājusies zem 50%, lai arī šis risks joprojām ir augsts.
Neraugoties uz Grieķijas valdības piekāpšanos starptautisko aizdevēju stingro prasību priekšā, eirozonas dalībvalstu politisko līderu vidū joprojām valda neuzticība Atēnām.
Vācijas parlamenta Eiropas lietu komisijas vadītājs Ginters Kiršbaums no kancleres Angelas Merkeles vadītās partijas Kristīgo demokrātu savienība brīdinājis grieķus, ka tie nesaņems atbalstu, ja lauzīs dotos solījumus. «Mēs cieši vērosim, lai Atēnas ne tikai apstiprina reformas, bet arī ievieš tās,» viņš sacīja intervijā, kas publicēta trešdien laikrakstā Bild. «Grieķijai jāpilda nosacījumi, citādi tā nesaņems naudu.»