Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

«Ātrais kredīts» no valsts

Palikt bez naudas un dokumentiem Tenerifē kopā ar sievu un bērnu, - tā pirms teju diviem gadiem gadījās Sergejam. Viņa ģimene kļuva par upuriem krāpniekiem, kuri, izmantodami situāciju, kad tūristi vēroja kalnu masīvus, nozaga ceļotājiem gan dokumentus, gan naudu. «Tas prasīja ļoti daudz nervu,» vēl aizvien mierīgi par notikušo nespēj runāt Sergejs.

Tolaik vēstniecība Madridē sarūpēja dokumentus atpakaļceļam, taču finansiāli palīdzēt nevarēja. Sergejam izlīdzējuši paziņas Spānijā, taču viņš labprāt būtu izmantojis iespēju aizņemties naudu no valsts. Pusgadu pēc Sergeja ģimenes nepatīkamās situācijas - 2012. gada jūnijā - spēkā stājās valdības noteikumi par materiālās palīdzības nodrošināšanu ārkārtas situācijā ārvalstī nonākušam Latvijas pases turētājam. Patlaban gan grūti spriest, vai valsts Sergejam naudu būtu aizdevusi, jo katrs gadījums tiek vērtēts atsevišķi un lēmumu pieņem konsulārā amatpersona.

Tikai kā pēdējais salmiņš

Gada laikā, kopš darbojas jaunā kārtība, valsts aizdevumu atpakaļceļa biļetei ieguvuši 83 cilvēki, kopumā aizlienēti 8386 lati un vidējā aizdevuma lielums ir 101 lats. Parasti aizdotās summas nav lielas, jo vairumā gadījumu cilvēki mēdz iekulties ķezā Eiropas valstīs, un, piemēram, autobusa biļete no Vācijas maksājot tikai 35 latus. Visbiežāk pēdējā gada laikā nauda aizdota nelaimē nokļuvušajiem Lielbritānijā un Vācijā. Kā eksotiskākie minami gadījumi ASV un Taizemē, taču naudu aizlienēt nācies arī mājupceļam no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas.

Ārlietu ministrijas (ĀM) Konsulārā departamenta pārstāves Evija Klauze un Eva Šulca Dienai stāsta, ka valsts līdzekļus aizdod tikai tad, kad izsmeltas citas iespējas - radi, draugi, tuvinieki, darba devējs, pašvaldība. Proti, valsts palīdzība ārkārtas situācijās nonākušajiem tiek sniegta tikai kā pēdējais salmiņš, ja vairs nav nekā cita, pie kā pieķerties. Citreiz cilvēks pie konsulārās amatpersonas atnāk apjucis, bet pēc sarunas saprot, ka viņa situācija, lai arī ir smaga, nav ārkārtas, jo nepieciešamos līdzekļus iespējams iegūt citos veidos.

To, ka valsts palīdzību uztver kā pēdējo iespēju, atzīst arī Ieva, kura savulaik kopā ar draugiem bez naudas, kredītkartēm un dokumentiem palikusi Portugālē. Latviešu tūristu īrēto automašīnu apzaga, kamēr ceļotāji atpūtās pludmalē. Lai arī situācija bija neapskaužama, Ieva tagad atzīst, ka parocīgāk aizņemties naudu ir no ģimenes vai draugiem, jo to var paveikt bez formalitātēm. Vienlaikus viņa atzīst - iespēja aizņemties no valsts ir noderīga, jo no radiem vai draugiem palīdzību ne vienmēr būs iespējams saņemt operatīvi.

Izmanto arī ļaunprātīgi

Netrūkst arī tādu, kas situāciju izmanto ļaunprātīgi. E. Klauze atminas kādu gadījumu Lielbritānijā, kad secināts, ka cilvēkam nauda mājupceļam nemaz nav bijusi vajadzīga. «Pienāca ziņas, ka cilvēks naudu var dabūt citos ceļos. Tieši tādēļ būtiska ir cilvēka saruna ar konsulāro amatpersonu,» viņa skaidro. Patlaban no 83 cilvēkiem naudu valstij atdevuši tikai 22, un daudzi aizlienētāji nerīkojas godīgi. Ja cilvēks redz, ka naudu atdot nevarēs, var lūgt maksājumu atlikt, bet tik godprātīgi bijuši četri cilvēki. Pie tiesu izpildītājiem nonākušas jau 38 lietas par kopumā 3323 neatmaksātiem latiem. Šādā ceļā atgūto līdzekļu lielums pagaidām ir pieticīgs, proti, tiesu izpildītājiem valstij par labu izdevies piedzīt 35 latus no viena cilvēka. Ministrija analizē iemeslus, kādēļ cilvēki naudu neatmaksā - to vērtē gan konsulārās amatpersonas, gan tiek meklēta atgriezeniskā saikne ar tiesu izpildītājiem. «Iespējams, ka viņi pametuši visu un vieglprātīgi devušies prom,» pieļauj E. Klauze.

Kopumā nosacītajā fondā, no kura var aizdot līdzekļus, ir 50 000 latu. Fonds pildās un iztukšojas no atmaksātajiem līdzekļiem. Lai gan sākotnēji prognozēts, ka nauda no fonda tukšies ātrāk, kopējo aizdodamās naudas apmēru mainīt nav plānots, jo nepieciešama rezerve iespējamai krīzes situācijai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kārtība, kādā var saņemt palīdzību ārvalstīs

Ārkārtas situācijā nonākušajam jāvēršas Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā vai ĀM Konsulārajā departamentā.
Lēmumu par materiālo palīdzību ne ilgāk kā piecu dienu laikā pieņem konsulārā amatpersona vai Konsulārā departamenta direktors.
Vienam cilvēkam piešķiramā summa nedrīkst pārsniegt 2000 latu.
Palīdzību var atteikt, ja cilvēks apzināti sniedzis nepatiesu informāciju, slēpis faktus vai ar iepriekš sniegto atbalstu nav rīkojies godprātīgi.
Aizdevums jāatmaksā trijos mēnešos.
Avots: ĀM

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?