Pirms dodaties pirkt stādus, iegādājieties līdzekļus mēslojumam, lai ielabotu augsni stādīšanas laikā, potvasku, jo pēc stādīšanas koki būs jāapgriež, un mietiņus, pie kā kokus piesiet. Nopirktais stāds pēc iespējas ātrāk jāiestāda. Sevišķi, ja tas ir ar kailām saknēm.
Kā plānot vietu dārzā
Salā izturīgākas šķirnes jāizvēlas Vidzemē, Ziemeļlatgalē, kā arī dārzos, kur ir paaugstināts augsnes mitrums vai otrādi - smilšains pakalns.
Siltummīļiem - bumbierēm, persikiem, saldajiem ķiršiem - jāpataupa pašas siltākās dārza vietas. No kokiem visvairāk saules vajadzēs plūmēm, no ogulājiem - zemenēm. Visi augļu koki un ogulāju krūmi mīl kompāniju, tādēļ vislabāk tos stādīt kopā vienā dārza sektorā, lai labāk apputeksnējas. Jo vairāk koki un krūmi saņems saules, jo labāk tie augs un ražos. Tāpēc jāatceras, ka ar laiku mazie kociņi izaugs un noēnos visu dārzu. Taču visi augi mīl gaismu un siltumu, bet nemīl ziemeļu vējus un auksto gaisu ieplakās.
Ābeles un bumbieres
Pundurkokus vai lielās ābeles? Pundurābeles ir ātrražīgākas, lielākiem un skaistākiem augļiem. Toties tām ir īsāks mūžs un tās prasa rūpīgāku kopšanu. Lielās ābeles ir pieticīgākas un ziemcietīgākas. Uz lielās ābeles var sapotēt daudz šķirņu, taču jāzina, ka vēlāk šāda koka vainags būs grūtāk kopjams. Ja izvēlaties puspundurābeles, eksperti iesaka uz katra koka uzpotēt divas trīs šķirnes. Pundurābeles raža vidēji ir ap 20 kg no koka, puspundurābelei virs 50 kg.
Bumbierēm ir vajadzīga cita šķirne apputeksnēšanai, un bumbieri ilgi neglabājas, tāpēc vislabāk ģimenes dārzā stādīt vienu vai divus ziemcietīgu šķirņu kokus un to zarus pārpotēt ar smalkākām šķirnēm. Ja tomēr vienā kokā nav sapotētas vairākas šķirnes, bumbieres tālu vienu no otras nevajadzētu stādīt.
Plūmes, ķirši, persiki uc.
Vairākums skābo ķiršu šķirņu ir pašauglīgas. Sarežģītāk ir ar plūmēm un saldajiem ķiršiem. Ieteicams stādīt divas skābo, divas saldo ķiršu sķirnes. Plūmēm jāpiemeklē apputeksnētāji pēc ziedēšanas laika, bet saldajiem ķiršiem pēc šķirņu saderības. Latvijā audzētajiem ķiršiem krasa nesaderība nav novērota. Plūmēm vairākumu šķirņu apputeksnē 'Viktorija', 'Edinburgas Hercogs', 'Perdrigon', 'Kārsavas'. Īpašus apputeksnētājus vajag ļoti agri ziedošajām hibrīdplūmēm 'Komēta', 'Skoroplodnaja'. Tām derēs 'Kaukāza plūme', 'Alvis', 'Spīdola'. Īpaši apputeksnētāji vajadzīgi vēlu ziedošām plūmēm. Dzeltenajai olplūmei derēs 'Zaļā Renklode', 'Ulenas Renklode', 'Ontario'.
No aukstiem vējiem aizsargātā vietā vai pie mājas var iestādīt arī vienu persiku, tikai iepriekš jāapgūst tā vainaga veidošana. Aprikozes zied agri, tāpēc ziedi bieži apsalst. Tās ir kaprīzas augsnes izvēlē, tām vajag arī otru koku apputeksnēšanai, tāpēc tās vajadzētu stādīt tikai tiem, kuri apzinās, ka pratīs tikt galā. Ja dārzā gribat arī smiltsērkšķus, tad jāzina, ka katrām 3-7 «meitenēm» vajag vienu vīrišķo augu.