Bīstamā sakritība
Barclays savā jaunākajā Debesskrāpju indeksā, kas tiek publicēts jau kopš 1999. gada, raksta, ka kādas superaugstas ēkas būvniecība parasti ir daļa no plašāka debesskrāpju celtniecības buma, kas liecina par pārdrošiem milzu kapitāla ieguldījumiem, kā rezultātā var sekot ekonomikas samazināšanās. «Debesskrāpju indekss turpina parādīt bīstamu sakarību starp kārtējās pasaules augstākās ēkas celtniecību un sekojošo finanšu krīzi,» teikts ziņojumā.
Pētījumā minēti piemēri no pagātnes. Piemēram, pasaulē pirmais debesskrāpis Equitable Life Building Ņujorkā tika pabeigts 1873. gadā, kas sakrita ar laiku, kad ASV piedzīvoja ilglaicīgu recesiju. Arī ikoniskās Ņujorkas augstceltnes Empire State Building būvniecība sakrita ar Lielās depresijas gadiem. Savukārt ASV pilsētas Čikāgas slavenākā rota - 442 metrus augstais Vilisa tornis - tika pabeigta 1974. gadā, kad pasaules ekonomika smagi cieta no naftas krīzes.
Pavisam svaigs piemērs ir pasaulē augstākā celtne Burj Khalifa, kas atrodas Apvienoto Arābu Emirātu pilsētā Dubaijā. 828 metrus augstais milzenis tika atklāts 2010. gada sākumā, tikai dažas nedēļas pēc tam, kad Dubaija, kas vairāku gadu garumā neapdomīgi investēja naudu neskaitāmos celtniecības projektos, par mata tiesu bija izglābusies no bankrota.
Celtniecības bums Āzijā
Barclays saka, ka skarbā patiesība par vēstures atkārtošanos ir jāpatur prātā Ķīnai un Indijai. Banka aprēķinājusi, ka Ķīnā top 53% no pasaulē pašreiz celtniecības stadijā esošajiem debesskrāpjiem.
Ekonomisti jau vairākus gadus runā par celtniecības un nekustamā īpašuma burbuļa veidošanos Ķīnā un brīdina, ka tas draud sprāgt ar tādu vērienu, ka to sāpīgi izjutīs arī pārējā pasaule. ASV finanšu kompānija JPMorgan Chase šonedēļ paziņoja, ka Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus tuvāko 12-18 mēnešu laikā var samazināties par vairāk nekā 20%, raksta BBC.
Indijā nākamajos piecos gados paredzēts pabeigt 14 jaunus debesskrāpjus, kuru augstums pārsniegs 240 metrus. Valsts ekonomiskajā centrā Mumbajā top 720 metrus augstā celtne India Tower, kas pēc atklāšanas 2016. gadā kļūs par otro augstāko debesskrāpi pasaulē aiz Burj Khalifa. «Ja vēsturei būs taisnība, tad celtniecības bums Ķīnā un Indijā var izrādīties nesamērīga naudas tērēšana, kas ieviesīs korekcijas ekonomikā tuvāko piecu gadu laikā,» teikts Barclays pētījumā.
Bankas teiktais var būt trauksmes zvans ekonomisko panīkumu piedzīvojošajiem britiem, kuru galvaspilsētā Londonā maijā tiks atklāts 330 metrus augstais debesskrāpis Shard, kas būs augstākā celtne Rietumeiropā.