No islāmistu partijas nākošo M. Mursi opozīcija apsūdz centienos izveidot jaunu autoritāro režīmu, bet rietumvalstīs valda satraukums, ka Ēģiptē var tikt pārtraukts jau tā trauslais miers un apstāties tikai šogad pa īstam sāktās demokrātiskās reformas.
Pagaidu risinājums
Plašu neapmierinātību izraisījušais M. Mursi rīkojums paredz, ka neviena tiesu varas instance nevar atcelt Ēģiptes prezidenta pieņemtos lēmumus. «Prezidenta izsludinātie konstitucionālie rīkojumi, lēmumi un likumi ir galīgi, un tos nevar apstrīdēt,» bija teikts M. Mursi pārstāvju ceturtdien izplatītajā paziņojumā.
Ēģiptes prezidenta administrācija apgalvo, ka M. Mursi rīkojumam ir pagaidu raksturs un tā mērķis neesot koncentrēt varu prezidenta rokās, bet «nodot to demokrātiski ievēlētam parlamentam, kā arī nosargāt tiesu varas objektivitāti un izvairīties no tās politizēšanas».
Tomēr āķis ir tajā, ka dekrēts būs spēkā līdz brīdim, kad darbu sāks jaunais parlaments. Savukārt to nevar ievēlēt līdz brīdim, kad ir pieņemta jauna Ēģiptes konstitūcija. Sākotnēji bija paredzēts, ka Pārstāvju sapulcei, kuras pārziņā ir jaunā valsts pamatlikuma izstrādāšana, konstitūcijas likumprojekts ir jāiesniedz parlamentā decembra vidū, bet M. Mursi beigu termiņu ir pagarinājis līdz februārim.
Prezidenta dekrēts arī paredz, ka tiesa nevar atlaist Pārstāvju sapulci. Tā bija viena no galvenajām prasībām demonstrācijās, kas kopš ceturtdienas notika galvaspilsētas Kairas centrālajā - Tahrīra - laukumā. M. Mursi oponentiem šķiet bīstami, ka Pārstāvju sapulcē dominē viņam pietuvināti cilvēki no valdošās partijas Brīvība un taisnīgums, kuras pamati meklējami islāmistu kustībā Musulmaņu brālība.
Jaunais faraons
Ēģiptes tiesnešu arodbiedrība nedēļas nogalē aicināja savus biedrus streikot, tādēļ pēdējās dienās daudzviet ir paralizēts tiesu darbs. Savukārt valsts augstākā tieslietu instance - Augstākā tiesu padome - nav par pilnīgu M. Mursi rīkojuma atcelšanu. Pirmdien pirms padomes vadītāju tikšanās ar M. Mursi tā paziņoja, ka prezidenta dekrētu drīkstētu piemērot «īpašos gadījumos».
Viens no pazīstamākajiem opozīcijas līderiem bijušais Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadītājs Mohammeds el Baradejs savā profilā populārajā īso vēstījumu vietnē Twitter M. Mursi nodēvēja par jauno Ēģiptes faraonu.
Viņš arī paziņoja, ka vienotā opozīcija, kurā ietilpst liberāļi, kreisie un citas ideoloģijas pārstāvoši politiķi, negrasās sēsties pie sarunu galda ar prezidentu, kurš ir aicinājis citus politiskos spēkus uz dialogu par to, kas būtu jāiekļauj jaunajā konstitūcijā.
Opozīcija savus atbalstītājus ir aicinājusi otrdien pulcēties Tahrīra laukumā, lai pieprasītu prezidenta dekrēta atcelšanu, bet Musulmaņu brālība plāno «miljona demonstrāciju» pie Kairas Universitātes M. Mursi atbalstam, vēsta BBC. Gaidāmie protesti rada bažas par jaunām sadursmēm.