Netiešs apstiprinājums plāniem īstenot nodokļa palielināšanu varētu būt Tieslietu ministrijas paspārnē esošā Valsts zemes dienesta (VZD) iniciatīva jau no nākamā, nevis, kā plānots, no 2012. gada pilnīgot kadastrālos vērtējumus, uz kā balstās NĪN maksājuma aprēķini. Iecerētie soļi mazinātu daudzu mājokļu kadastrālo vērtību, tuvinot to tirgus vērtībai, un tādējādi dotu zināmu atspaidu iespējamam NĪN pieaugumam.
Pilnīgos vērtēšanu
NĪN bija teju vienīgais nodoklis, kā celšanu pirms 10. Saeimas vēlēšanām pieļāva gandrīz visi redzamākie politiskie spēki. Taču vairāki norādīja, ka nodokļa slogs jāaudzē vien līdz ar kadastrālās vērtēšanas sistēmas pilnīgošanu. Valsts zemes dienesta (VZD) vadītāja Elita Baklāne-Ansberga Dienai saka, ka nekustamo īpašumu kadastrālā vērtība Latvijā ir pamatota; sistēmu par labu esam atzinuši arī starptautiskie eksperti. Tomēr tas nenozīmē, ka vāju vietu nav, tāpēc sistēmu plānots uzlabot un vērtēšanu - pilnīgot. Daļu no iecerētajām izmaiņām bija paredzēts iedzīvināt nākamgad, daļu - 2012. gadā. Taču, tā kā jaunais tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība) kadastrālās vērtēšanas pilnīgošanu izvirzījis par prioritāri risināmu jautājumu, tad visas ieceres paredzēts ieviest jau no nākamā gada.
VZD speciālists Gatis Kalniņš Dienai stāsta, ka plānotās izmaiņas būs visai būtiskas - mazāk labiekārtotu mājokļu kadastrālā vērtība varētu pazemināties krasāk, bet labiekārtotākiem mājokļiem tā varētu pat pieaugt. «Sistēma paliks tā pati, un pamata lietas nemainīsies. Izmaiņas būtiski pilnveidos kadastrālo vērtēšanas sistēmu un kadastrālo vērtību tuvinās reālajām tirgus vērtībām,» uzskata G. Kalniņš. A. Štokenbergs uzskata, ka iecerētās izmaiņas kadastrālajā vērtēšanā nebūs fundamentālas, tomēr tās ir lietas, ko var paspēt izdarīt jau no nākamā gada. Tam, ka kadastrālās vērtēšanas sistēma ir smagnēja un neelastīga, ko pārmet nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki, VZD pārstāvis nepiekrīt. Kadastrālā vērtība, pēc viņa sacītā, tiek pārskatīta reizi gadā. Ja to darītu biežāk, tiktu pārkāpts tiesiskās paļāvības princips, ņemot vērā, ka šī vērtība tiek ņemta par pamatu NĪN aprēķinam, teica VZD speciālists. Viņaprāt, kadastrālā vērtība neietekmē NĪN maksājuma apmēru tik ļoti kā paša nodokļa likmes izmaiņas. Ja NĪN dzīvojamām platībām būtu augstāks, tad, piemēram, Jūrmalā par sabūvētajām lepnajām mājām nodoklī būtu jāmaksā vairāk nekā par ne tik glauniem mitekļiem. «Jūrmalas problēma ir tā, ka zemei likme ir 1,5%, bet dzīvojamām platībām tā ir salīdzinoši neliela. Šie maksājumi turīgajiem un mazāk turīgajiem sanāk līdzīgi, un tur ir tā sāpe.»
Tikai sakritība
A. Štokenbergs skaidro, ka gaidāmajām izmaiņām nav nekā kopīga ar varbūtējo NĪN likmes paaugstināšanu un uz problēmām kadastrālajā vērtēšanas sistēmā norādījušas pašvaldības. «Nodokļu likmes ir valdības kopējs jautājums,» piebilda ministrs. Tiesa, jāatzīmē, ka no šā gada ieviesto NĪN par dzīvojamām platībām Starptautiskais valūtas fonds (SVF) šopavasar mudināja paaugstināt. Tika ieteikts pašreizējo 0,1-0,3% likmes progresiju mājokļiem celt līdz 0,5%-2%, zemei un dzīvojamai platībai piemērot 1% likmi vai arī mājokļiem noteikt 1,5% no kadastrālās vērtības. Ņemot vērā SVF ieteikumus, FM vasarā aprēķināja, ka fiskālā ietekme, izvēloties vienu no trim NĪN likmes celšanas variantiem, būtu ap 60 miljoniem latu. Arī A. Štokenberga partijas biedrs, finanšu ministrs Andris Vilks, kad vēl bija tikai ministra amata kandidāts, Dienai norādīja, ka NĪN likmi dzīvojamajai platībai varētu paaugstināt divas trīs reizes, bet nesasniedzot 1% no kadastrālās vērtības.
Jautāta, ko FM rosinās nākamgad darīt ar NĪN dzīvojamām platībām, ministrijas pārstāve Baiba Melnace vien norādīja: «FM piedāvās valdībai izlemšanai visus jautājumus, kas saistīti ar 2011. gada budžetu, tai skaitā iespējas pārskatīt NĪN.» A. Štokenbergs Dienai sacīja, ka viņš FM rosinājis pašvaldībām noteikt lielāku rīcības brīvību, plānojot NĪN iekasējamo līdzekļu apjomu un arī nosakot likmes. «Tas ir tīrs pašvaldību nodoklis. Valdība vien noteiktu diapazonu likmei, kas varētu būt robežās no 0% līdz 3%,» sprieda tieslietu ministrs.