«Gada laikā bankās tiek saņemts vairāk nekā 700 000 zvērinātu tiesu izpildītāju rīkojumu, kā arī ap 100 000 Valsts ieņēmumu dienesta (VID) inkaso rīkojumu,» situāciju raksturo B. Melnace un arī norāda, ka projekts par e-rīkojumu pieņemšanu un izpildi bankās sākts jau 2014. gadā. Par sadarbības partneriem šī projekta īstenošanā LKA uzskata gan zvērinātus tiesu izpildītājus, gan VID, uzsver LKA pārstāve.
Pagājušās darba nedēļas beigās LKA norādīja, ka «zvērinātu tiesu izpildītāju un Tieslietu ministrija sadarbībā ar LKA aktīvi virzīja projektu. Tika sagatavoti un 2015. gada 5. martā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti nepieciešamie grozījumi normatīvajā regulējumā, lai nodrošinātu elektroniskas zvērinātu tiesu izpildītāju un banku datu apmaiņas sistēmas ieviešanu.» Jāpiebilst, ka būtisks šajā aspektā ir normatīvais regulējums, ko ietver gan Civilprocesa likums, gan Kredītiestāžu likums.
Savukārt, «lai nodrošinātu elektroniskas VID rīkojumu izpildes sistēmas ieviešanu, sagatavoti un 2016. gada 24. martā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti nepieciešamie grozījumi Kredītiestāžu likumā, likumā Par nodokļiem un nodevām un Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā», izklāsta B. Melnace.
LKA ieskatā «pašlaik projekts VID atkal pilnīgi nobremzēts. Sākās sarunas par fizisko personu kontu reģistra izveidi, kam LKA piekrita, tomēr tālāk process nevirzās.» LKA pārstāve arī pauž viedokli, ka «pirms diviem gadiem apzināta problēma ar gatavu risinājumu netiek novērsta. VID publiski apšauba banku godprātību inkaso rīkojumu izpildē, vienlaikus neizmantojot mūsu jau sen piedāvāto iespēju to kardināli uzlabot.»
Komentāru par LKA redzējumu Diena mudināja paust gan VID, gan arī Finanšu ministrijai (FM), un saņemtās atbildes liecina - VID un FM ieskatā projekts par e-rīkojumu pieņemšanu un izpildi bankās virzās raiti.
«VID kategoriski noraida LKA paustos apgalvojumus par to, ka no VID puses tiktu kavēts LKA projekts par e-rīkojumu pieņemšanu un izpildi bankās,» Dienai uzsver VID pārstāve Evita Teice-Mamaja un bilst, ka «gluži pretēji - VID jau sākotnēji atbalstījis un arī šobrīd atbalsta šo projektu un ir ieinteresēts tā īstenošanā praksē iespējami tuvākajā laikā. To apliecina arī fakts, ka LKA minētos grozījumus, lai nodrošinātu elektroniskas VID rīkojumu izpildes sistēmas ieviešanu, kas tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē šī gada 24. martā, sagatavojusi tieši FM sadarbībā ar VID.»
E. Teice-Mamaja arī uzsver to, ka «27. maijā FM notikušajā starpinstitūciju sanāksmē FM pārstāvis pauda aktīvu un viennozīmīgu atbalstu projekta tālākai virzībai» un norāda, ka «tādēļ vēl jo vairāk VID ir neizpratnē par LKA paustajiem, nepamatotajiem apgalvojumiem».
Arī FM pārstāvis Aleksis Jarockis aicina pievērst uzmanību tam, ka 27. maijā notikusi starpministriju sanāksme par sagatavotajiem likumprojektiem un to vidū ir grozījumi likumā Par nodokļiem un nodevām, Kredītiestāžu likumā, kā arī Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā, turklāt ir panākta vienota izpratne par datu apstrādes mērķi. «Projektam pievienojušās visas tiesībaizsardzības iestādes,» uzsver A. Jarockis un mudina ņemt vērā, ka jau 13. jūnijā ieplānots starpministriju sanāksmes turpinājums.
«Līdz jūlija beigām saskaņotos projektus plānots iesniegt izskatīšanai Ministru kabineta sēdē. Paralēli notiek darbs pie tehniskā risinājuma vizualizācijas, un nekas neliecina par to, ka normas netiks pieņemtas līdz 2016. gada beigām,» uzskata FM pārstāvis.