Ierēdņi pilda komandas
Kņada ap Eho Moskvi sākās otrdien, kad radiostacijas akciju vairākuma turētājs kompānija Gazprom-media, kas pieder valsts enerģētikas gigantam Gazprom, paziņoja, ka veiks izmaiņas medija padomē, atceļot no tās A. Venediktovu un viņa vietnieku Vladimiru Varfolomejevu.
Gazprom-media ģenerāldirektors Nikolajs Senkevičs uz laikraksta Kommersant jautājumu, kādēļ izmaiņas padomē notiek tieši pirms prezidenta vēlēšanām, atbildēja: «No dažādām pusēm nākusī pastiprinātā uzmanība mūsu radiostacijai nevarēja palikt nepamanīta.» Ar «pastiprinātu uzmanību», iespējams, domāti V. Putina nesenie izteikumi, ka Eho Moskvi viņu «aplej ar mēsliem no rīta līdz vakaram».
Pats A. Venediktovs, kura vadībā Eho Moskvi regulāri kritizējusi premjeru, neuzskata, ka izmaiņas radiostacijas vadībā nav notikušas pēc Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva vai V. Putina pavēles. «Acīmredzot augstu stāvoši ierēdņi dzirdēja komandu, un viņiem šķita, ka tā ir komanda «ņem ciet», un sāka pielietot dažādus stipras iedarbības līdzekļus,» A. Venediktovs sacīja intervijā izdevumam Komsomoļskaja pravda.
Tambovas aktīvists
Trešdienas rītā A. Venediktovs savā kontā sociālajā tīklā Twitter rakstīja, ka ceturtdien viņam jāierodas prokuratūrā, jo kāds Tambovas pilsētas iedzīvotājs iesniedzis sūdzību par Eho Moskvi statūtiem, kas esot neatbilstoši Krievijas darba likumam. Krievijas Ģenerālprokuratūra gan paziņoja, ka nekādu pavēsti A. Venediktovam neesot sūtījusi, lai gan pats redaktors apgalvoja, ka tā «atrodas uz viņa galda».
Sūdzības iesniedzējs esot opozīcijas partijas Jabloko biedrs un politiskais aktīvists Aleksandrs Filšers, kurš uzskata, ka Eho Moskvi statūti ir diskriminējoši, jo aizliedz radiostacijas darbiniekiem būt kādas politiskās partijas biedriem. «Kā liberālis un demokrātiskas radiostacijas vadītājs viņš [A. Venediktovs] nedrīkst pieļaut tamlīdzīgas lietas,» savu soli paskaidrojis A. Filšers.
Vīrietis Eho Moskvi statūtus neesot lasījis, bet viņam prātā ļoti iespiedusies A. Venediktova pirms pieciem gadiem izteikta frāze par to, ka žurnālisti nedrīkst būt piederīgi partijām. Viņš sūdzību esot iesniedzis pirms mēneša, kad vēl nebija zināms par A. Venediktova atbrīvošanu no Eho Moskvi padomes, tomēr nespēj atbildēt, kādēļ to nav darījis jau pirms pieciem gadiem.
Statūti liek šķēršļus
Gazprom-media apgalvo, ka negrasās atlaist A. Venediktovu no galvenā redaktora amata. Pašlaik viņi to arī nemaz nevarētu izdarīt, jo, lai atbrīvotu A. Venediktovu, ir nepieciešams veikt izmaiņas A. Filšera apstrīdētajos statūtos, kuri savulaik izveidoti tādi, lai akcionāri nespētu ietekmēt Eho Moskvi redakcionālo politiku.
Lai veiktu izmaiņas statūtos, ir vajadzīgs vismaz 75% balsu vairākums akcionāru sapulcē. Tādā gadījumā Gazprom-media, kas ir 66% akciju turētājs, būtu jāiegūst radiostacijas kolektīva atbalsts. Tomēr žurnālisti, kuri kontrolē 43% akciju, atbalsta galveno redaktoru un trešdien izplatīja paziņojumu, ka «par sapratīgu cenu» ir gatavi izpirkt daļu no Gazprom piederošajām Eho Moskvi akcijām. Viņiem finansiālo palīdzību piedāvājis miljardieris Mihails Prohorovs, kurš ir viens no V. Putina konkurentiem 4. marta prezidenta vēlēšanās.
Situācija gan var mainīties, ja A. Filšera sūdzību atzīs par pamatotu un pašreizējie statūti tiks atzīti par nelikumīgiem.
Pats A. Venediktovs apgalvo, ka Gazprom-media vara direktoru padomē ir kļuvusi tik liela, ka viņa atlaišana tīri tehniski esot iespējama, neskatoties uz to, ka Eho Moskvi statūti paredz, ka radiostacijas galveno redaktoru ievēl redakcijas kolektīvs. Padome galveno redaktoru varot atlaist pēc savas gribas, jo tam esot nepieciešams tikai vairākuma locekļu akcepts.