Latvijas valstspiederīgie no preses nule ir uzzinājuši, ka 1998. gadā Rīgas pašvaldībā aizsāktā padomju laikā nokalpojušo autobusu nomaiņa ir notikusi, publiskā konkursa dalībniekam dodot kukuļus amatpersonām.
Toreiz līguma summa bija 21 miljons latu, kukuļa apmērs bija aptuveni miljons latu. Šobrīd trīs bankas - Nordea, SEB Banka un Swedbank - finansē ambiciozo zemās grīdas tramvaju projektu, kur 20 tramvaju iegādes summa ir jau 100 miljoni latu.
Zināms, ka bankas ir ieinteresētas finansēt lielus projektus, kur lielāka pamatsumma un liels kredīta termiņš nodrošina arī lielākus procentu ieņēmumus un komisijas. Nesen arī lasījām kādas bankas bijušā darbinieka viedokli, ka vēl joprojām pastāv uzskats: «Uzņēmumi, kas dod kukuļus, ir labi un gūs panākumus, bet uzņēmumi, kas nedod kukuļus, ir slikti un cietīs neveiksmi.»
Presē reizi no reizes uzpeld komentāri par Latviju kā pelēkai naudai pievilcīgu zonu, ko atbalsta arī zināms skaits lasītāju, izsakoties, ka arī šī nauda nonāk ekonomiskajā apritē. Ņemot vērā ES un LR nostādnes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanai, būtu lietderīgi uzzināt, kā bankas iesaistās valsts amatpersonu līmenī veiktu koruptīvu darījumu prevencijā?
Vai bankās izvērtē pārskaitījumus uz nodokļu riskam pakļautām ārzonām? Arī koruptīvajā darījumā ar Daimler figurē vienā šādā ārzonā - Delavēras štatā - dibināts uzņēmums.
2005. gada ASV Finanšu ministrijas ziņojumā teikts: «Īpašas bažas izraisa tas, ka daudzas Latvijas institūcijas, iespējams, nekalpo sabiedrībai, bet gan ārvalstīs bāzētām fiktīvām privātām kompānijām. Noziedznieki bieži vien atmazgā naudu caur fiktīvām firmām - reģistrētām kompānijām, kurām reāli nav nekādu aktīvu un kas neveic nekādas operācijas. (..) Latvijai ir reputācija kā valstij ar brīviem banku slepenības likumiem un vāju likumu ieviešanu.»
Vai kāda no šīm trim bankām ir apkalpojusi daudzos Rīgas pašvaldības aizņēmumus sabiedriskā transporta modernizēšanai arī iepriekš? Kāds banku vērtējumā ir sadarbības risks ar Rīgas pašvaldībām un tās uzņēmumiem šobrīd, kā tas ir mainījies laika gaitā?
Normunds