Ar vienu no visizteiktākajiem stereotipiem mēs saskaramies gandrīz katru dienu. Nezin kāpēc pircēji uzskata, ka Austrumeiropas vīnam ir jābūt ļoti lētam un noteikti pussaldam. Bijuši vairāki mēģinājumi pircējus pieradināt pie normālas kvalitātes klasiskā stila vīniem, kas cenas un garšas kvalitātes ziņā ne ar ko neatšķiras no analoģiskiem Čīles vai citiem Jaunās pasaules vīniem, tomēr ātri vien pircēju trūkuma dēļ tie pametuši lielveikalu plauktus. Iespējams, vienīgais izņēmums ir ungāru vīni no Tokajas reģiona. Lielā mērā vainojami minētie pircēju stereotipi. Par šo problēmu atcerējos, kad ilgu laiku meklēju iespēju nopirkt klasisku sauso ungāru vīnu, kas ražots no šajā valstī ļoti populārās vīnogu šķirnes Kᅢᄅkfrankos. Manos visbiežāk apmeklētajos veikalos Ungārijas vīnu gandrīz nebija, bet lielveikalos atradu tikai pussaldās versijas. Biju jau gandrīz atmetis visas cerības, līdz uzzināju par Ungārijas produktu veikalu Hungaricum. Nolēmu iegriezties un apskatīties. Lai arī dzērienu sortiments nebija pārāk plašs, tajā bija tieši tas, ko vēlējos. Normāla līmeņa klasiski ungāru vīni. Es nopirku Szoke Matrai kᅢᄅkfrankos 2011. Garšā bija tieši tas, ko biju gaidījis. Nedaudz apaļš, iespējams, pēc izturēšanas mucā, bet joprojām ļoti spēcīgs sarkanvīns. Aromātā skābi ķirši, jāņogas. Garšā šie paši skābie ķirši un nedaudz sarkano piparu, un pavisam nedaudz miecvielu. Perfekti sader ar kārtīgu, pietiekami pikantu ungāru salami.
Meklējot Ungārijas vīnus, neviļus iegrimu pārdomās par viņu kaimiņvalsti Austriju. Lai arī šīs valsts vīna ražošanas apjomi ir daudz mazāki, vismaz specializētajos dzērienu veikalos tos var sastapt nesalīdzināmi biežāk. Iespējams, pie visa «vainīga» ir globālajā vīna pasaulē veiksmīgi atrastā niša. Aizvadītajā gadā Austrijas vīna eksports naudas ziņā pieaudzis par 4%, bet tajā pašā laikā eksporta apjoms litros samazinājies par 3%. Vismaz pēdējos 10 gados šajā valstī ir vērojama situācija, kurā, ražošanas apjomiem paliekot nemainīgiem, palielinās gala produkta cena. Bet pats galvenais, ka, neraugoties uz cenu, šos vīnus labprāt arī pērk arī Latvijā. Šķiet, gandrīz katra pietiekami liela vīna importētāja portfelī pa kādam Austrijas vīnam.
Lielisks šāda augstas kvalitātes Austrijas dzēriena paraugs ir vīns no Vahavas reģiona. Šeit pat ir izveidojusies nedaudz no pārējās Austrijas atšķirīga vīna stila un kvalitātes piramīda. Tās augšgalā atrodas dzērieni, kuru etiķetes rotā uzraksts Smaragd. Šīs kategorijas vīnu ražošanai izmanto tikai pašas labākās un pilnībā gatavas vīnogas. Tegernseerhof Gruner Veltlinet Smaragd 2009 parāda, kā garšo slavenākais Austrijas baltvīns.