Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Otrdiena, 24. septembris
Agris, Agrita

Bezdarbs tomēr nav nolemtība

Pasaulē pašlaik ir aptuveni 290 miljoni jauniešu, kas nedz strādā, nedz mācās. Jauniešu bezdarbs pēdējā desmitgadē kļuvis par vienu no izteiktākajām strukturālajām ekonomikas problēmām, kas rada būtiskas sociālas sekas. Miljoniem jauniešu kļūst par izglītību ieguvušiem, karjerai gataviem bezdarbniekiem, kuri dzīvo uz vecāku un valsts rēķina vienkārši tāpēc, ka darbu nevar atrast. Turklāt līdz ar katru gadu, kas pavadīts, dzīvojot bez darba, jaunieši aizvien vairāk atpaliek no darba tirgus prasībām.

Jauniešu bezdarba rādītāji parasti ir pat augstāki par kopējiem bezdarba rādītājiem valstī, jo daudzi 15-24 gadus veci jaunieši vēl mācās un tāpēc pastāvīgu darbu nemeklē. Taču tas ir vājš mierinājums sabiedrībai tajās valstīs, kurās bezdarbs jauniešu vidū pārsniedz 50%, piemēram, Spānijā vai Grieķijā.

Latvijā jauniešu bezdarbs ir 22% līmenī, tas ir aptuveni Eiropas Savienības vidējais rādītājs. Taču arī Latvijas aptuveni 21 tūkstotis reģistrēto jauniešu bezdarbnieku ir vērā ņemama problēma, kas pastiprina sabiedrībā pastāvošo sociālo nevienlīdzību, turklāt pastiprina arī reģionālās atšķirības labklājības līmeņa ziņā.

EY nesen veica G20 valstu jauno uzņēmēju viedokļu pētījumu, kas tika gatavots G20 jauno uzņēmēju alianses samitam. (Šis samits papildina septembrī plānoto G20 valstu līderu sanāksmi.) Pētījumā tika meklēti risinājumi jauniešu bezdarba mazināšanai, jo tieši mazie un vidējie uzņēmēji nodarbina aptuveni divas trešdaļas visu G20 valstu darbaspējīgo iedzīvotāju. Tāpēc šobrīd un nākotnē tieši jaunie uzņēmēji ir un būs viens no galvenajiem jaunu darbvietu avotiem.

Nav pārsteigums, ka EY pētījums parāda, ka lielākā problēma jauna biznesa sākšanai ir sākotnējo līdzekļu trūkums. To atzīst trīs ceturtdaļas aptaujāto uzņēmēju. Uzņēmīgi jaunieši parasti paļaujas uz draugu un vecāku naudu, lai sāktu savu biznesu, taču šis faktors pastiprina nevienlīdzību, proti, talantīgiem jauniešiem no mazturīgām ģimenēm nav bagātu vecāku, tāpēc viņi tiek izslēgti no uzņēmējdarbības ļoti agrā vecumā.

Valsts atbalsts šīs problēmas risināšanā ir ļoti būtisks, un ir labi piemēri, kur valsts piedalās kā sākotnējā kapitāla nodrošinātājs, piemēram, Lielbritānijā ir ieviests Jauno uzņēmumu aizdevumu mehānisms, kas atbalsta tieši 18-24 gadu vecu jauniešu radītos uzņēmumus.

EY apskats atklāj arī, ka 33% jauno uzņēmēju vēlētos vienotas valsts aģentūras izveidi, kas nodarbotos ar jauno uzņēmēju nodokļu jautājumiem. Tas parāda, ka jauniem uzņēmumiem nereti ir grūti izpildīt visas tās likumdošanas prasības, kas izvirzītas lieliem uzņēmumiem ar daudzu gadu pieredzi. Tāpat jaunie uzņēmēji vēlētos saņemt spēcīgākus nodokļu politikas atbalsta mehānismus tieši viņu centieniem.

Pētījumā 66% jauno uzņēmēju norāda, ka biznesa darbības sākšanai vajadzīga specifiska apmācība un uzņēmējdarbības prasmes, atbildības uzņemšanās un radoša domāšana problēmu risināšanā būtu jāiekļauj izglītības sistēmā maksimāli agri. Arī šeit valstij vajadzētu rīkoties, lai minētās prasmes ietveru izglītības sistēmā. Piemēram, Korejā ir izveidota īpaša mazo un vidējo uzņēmumu korporācija, kas apmācījusi vairākus tūkstošus jauno uzņēmēju.

Tāpat svarīga ir mentoru pieejamība, jo pētījumi rāda, ka 88% to jauno uzņēmēju, kuriem ir mentori, biznesā izdzīvo, bet bez mentoriem izdzīvo tikai 50% uzņēmēju. Pētījums arī parāda, ka jauno uzņēmumu darbību būtiski kavē kultūras normas, kuras paredz, ka neveiksmīga uzņēmējdarbība tiek uztverta kā izgāšanās un muļķības pazīme, turklāt samazina jauniešu iespējas veidot tālāku karjeru. Šī ir visas sabiedrības problēma, tāpēc mums publiskajā apritē jāveicina pozitīvu stāstu veidošana par jaunu cilvēku uzņēmības labajiem piemēriem. Tāpat arī izglītības sistēmai jāatbalsta bērnu un jauniešu centieni mēģināt, nevis centieni par katru cenu meklēt drošību un stabilitāti.

Latvijā jau ir iniciatīvas gan nodokļu politikā, gan izglītības sistēmā, kas vērstas uz jaunu un mazu uzņēmumu darba veicināšanu, taču būtu vērts jauno uzņēmējdarbību tieši saistīt ar jauniešu bezdarba mazināšanas problemātiku, radot konkrētas, mērķtiecīgas iniciatīvas, pārņemot labāko citu valstu praksi un radot savus labās prakses piemērus.

* EY vadības konsultāciju nodaļas direktore

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?