Visspraigākās diskusijas par jauno mediķu it kā piespiedu nosūtīšanu uz reģioniem bija pavasarī. Veselības ministrija (VM) bija iecerējusi, ka medicīnas studenta līgums ar kādu reģionālo ārstniecības iestādi dotu viņam priekšroku, stājoties rezidentūrā. Tas studentu vidū izraisīja sašutumu, un tika panākts kompromiss - priekšrocības būs tikai tad, ja uzņemšanā būs vienāds rezultāts. Šādu gadījumu šogad nav bijis.
Konkurence liela
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) šogad plāno uzņemt 131 rezidentu. Lielākais valsts budžeta vietu skaits ir ģimenes ārsta, neatliekamās medicīnas ārsta, neirologa, anesteziologa, reanimatologa, internista, psihiatra, pediatra un ķirurga specialitātē. Vidēji uz vienu budžeta vietu pretendējuši trīs cilvēki; vispieprasītākās specialitātes bijušas ginekologs, dzemdību speciālists, šajās specialitātēs par vienu vietu cīnījās 11 pretendentu, kā arī kardiologs un radiologs diagnosts - deviņi cilvēki uz vienu vietu. Kā Dienai stāsta RSU pārstāve Ieva Nora Gediņa, arī šogad slēgtas reģionālās vienošanās, taču stājoties tas papildu punktus nedod. Tas ir no svara, ja diviem rezidentiem ir vienādi rezultāti, bet šādas situācijas nav biežas - šogad, piemēram, nav bijušas. Tomēr līdz 7. septembrim no 121 uzņemtā RSU rezidenta jau 48 bija noslēgta vienošanās par darbu ārpus Rīgas. Visvairāk līgumu rezidentiem ir ar Daugavpils reģionālo slimnīcu un Vidzemes slimnīcu, taču ir pārstāvēta visa Latvija.
Nozīme pārrunās
Latvijas Universitātē (LU) šogad ir 80 budžeta vietu, un pamatspecialitātēs tās jau ir aizpildītas. LU Rezidentūras attīstības programmas vadītāja Anda Požarnova Dienai stāsta, ka reģionālo līgumu nav daudz. No patlaban uzņemtajiem 77 rezidentiem tāds bijis tikai 21 cilvēkam. A. Požarnova secina, ka ir reģioni, kas ir vairāk ieinteresēti piesaistīt speciālistus. Visaktīvākā bijusi Daugavpils reģionālā slimnīca, nākamā - Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, pa kādam līgumam ir arī no Jēkabpils, Rēzeknes, Madonas un citām pilsētām. Visbiežāk pats rezidents nav no Rīgas, tāpēc ir gatavs atgriezties savā pilsētā. Vienlaikus tas ir arī slimnīcu un pašvaldību nopelns, jo tās kļuvušas aktīvākas speciālistu piesaistē. Iezīmējas arī tendence, ka rezidenti meklē darbu tuvu Rīgai, piemēram, Jūrmalā, lai būtu iespējams izbraukāt uz galvaspilsētu.
Tāpat kā RSU, arī LU reģionālais līgums būtu bijusi priekšrocība uzņemšanā ar vienādiem rezultātiem, taču ir ļoti maza iespēja, ka vairākiem pretendentiem būs vienāds punktu skaits. A. Požarnova piebilst, ka lielāka nozīme tam bijusi uzņemšanas intervijās. Pat ja cilvēkam līguma nav bijis, bet viņš ir paudis skaidru vēlmi strādāt reģionā, tas tiek ņemts vērā. A. Požarnova atgādina, ka arī tiem rezidentiem, kuri nav meklējuši darba iespējas ārpus Rīgas, ir saistības pret valsti, kuras jāpilda, ja viņi izmantojuši budžeta vietas, - tādā gadījumā pēc rezidentūras beigšanas trīs gadi jāstrādā valsts vai pašvaldības iestādē.
Jāpiebilst, ka arī atbalsts no pašvaldības, piemēram, stipendijas veidā, lai pēc tam jaunais speciālists atgrieztos reģionā, nenozīmē, ka vieta rezidentūrā tiek nodrošināta. Daļa rezidentu mācīsies par saviem līdzekļiem, bet daļa pretendentu rezidentūrā nav tikuši arī par maksu. A. Požarnova piemetina, ka maksas studiju vietu skaits ir ierobežots cilvēkresursu dēļ. Lai neciestu studiju kvalitāte, nedrīkst uzņemt vairāk rezidentu, nekā to pieļauj reāli apmācošo ārstu skaits. Līdz ar to nav pārsteigums, ka ik gadu konkursā piedalās arī tie, kuri medicīnas studijas pabeiguši jau pirms vairākiem gadiem.
Tēma nav noslēgta
Līdz ar uzņemšanu pierimis arī pašu studentu uztraukums, Dienai apstiprina RSU Studējošo pašpārvaldes vadītājs Artūrs Šilovs. Tā kā reģionālais līgums uzreiz nenozīmē pilnīgu prioritāti, studentiem tas liekas pieņemamāk. Tomēr ir skaidrs, ka diskusijas par šo tēmu turpināsies. Pēc A. Šilova teiktā, Latvijas Slimnīcu biedrība patlaban izstrādā savu variantu, kā piesaistīt rezidentus. Neoficiāli izskanējusi iespēja, ka reģioniem varētu piesaistīt konkrētas rezidentūras vietas. Piemēram, ja ķirurģijā ir desmit budžeta vietu, astoņos gadījumos jaunais speciālists pēc rezidentūras beigām varētu strādāt, kur vēlas, bet divos - cilvēkam jāapliecina, ka pēc tam konkrētu laiku strādās ārpus Rīgas.
Studentu vēlmes tas visdrīzāk neapmierinās, piebilst A. Šilovs. Lielākas cerības tiek liktas uz slimnīcu kartējumu, pie kura strādā VM, - tad būs skaidrs, cik vispār speciālistu ārpus galvaspilsētas trūkst, un varēs runāt konkrētāk.