Līdz turnīra atklāšanas mačam 12. jūnijā atlicis nedaudz vairāk par sešiem mēnešiem, bet brazīliešiem vēl ir daudz darāmā, lai čempionāts izdotos godam. Organizatoriem lielākās raizes sagādā turnīra centrālie objekti - futbola stadioni, jo pašlaik ekspluatācijā ir nodotas tikai sešas no 12 čempionātam paredzētajām arēnām.
Stadionus nenodos laikus
Brazīlijas lielākajā pilsētā Sanpaulu pirmdien celtnieki atsāka darbus Arena Corinthians stadionā, kur pagājušajā trešdienā notika negadījums, kas izdzēsa divu strādnieku dzīvību. Nelaime notika, kad sabruka celtnis, kas pārvietoja 500 tonnu smagu metāla konstrukciju, sagraujot daļu no stadiona jumta un tribīnēm.
Šis nav pirmais gadījums, kad objektos, ko ceļ pasaules čempionāta vajadzībām, iet bojā cilvēki. Martā Manausas pilsētas stadionā strādnieks nokrita no piecu metru augstuma un guva nāvējošus ievainojumus. Vēl viens celtnieks mira 2012. gada jūnijā pēc darba negadījuma stadionā galvaspilsētā Braziljā.
Līdz incidentam Sanpaulu stadions, kurā plānots aizvadīt pasaules čempionāta atklāšanas maču, bija par 94% pabeigts. To, tāpat kā pārējās arēnas, ekspluatācijā vajadzēja nodot līdz decembra beigām, kā ir noteikusi Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA). Tomēr tagad ir skaidrs, ka tas notiks ne ātrāk kā janvārī vai februārī, ziņo organizatori.
FIFA plāno līdz 5. janvārim inspicēt visus 12 stadionus, bet ir skaidrs, ka līdz tam laikam gatavs nebūs ne Arena Corinthians, ne vēl pieci citi stadioni. Organizatoriem lielākās galvassāpes sagādā gausie celtniecības darbi stadionā dienvidu pilsētā Kuritibā. Celtnieki apgalvo, ka tas esot gatavs par 83%, bet FIFA saka, ka tikai par 75%.
Stadionu celtniecība bijusi ne vien ārkārtīgi lēna, bet arī daudzkārt pārsniegusi sākotnēji plānotās izmaksas. Stadionu celtniecībai un rekonstrukcijai paredzēto 1,3 miljardu dolāru (663 miljoni latu) vietā ir iztērēti jau 3,5 miljardi dolāru (1,7 miljardi latu), atsaucoties uz Brazīlijas Sporta ministriju, vēsta Deutsche Welle.
Brazīlijas sabiedrība ir ļoti neapmierināta ar čempionāta dārgajām izmaksām. Šovasar valstī notika plaši protesti, kuros iedzīvotāji pauda neapmierinātību ar valsts izšķērdību. Tomēr valdība nav ieklausījusies, jo ir gatava papildu tēriņiem, lai stadionus pabeigtu maksimāli drīz.
Zels bērnu prostitūcija
Tieši ielu protestus un vardarbības uzliesmojumu Riodežaneiro graustu rajonos Brazīlijas policija uzskata par galvenajiem riskiem drošībai pasaules čempionāta norises laikā.
Pēc šīs vasaras protestiem policijas paspārnē izveidoja operatīvo vienību, kuras uzdevums būs izjaukt plānotu vardarbību demonstrāciju laikā. Tāpat brazīliešu policisti no ārvalstu kolēģiem ir smēlušies jaunas zināšanas pūļa savaldīšanā.
Satraukumu rada arī pēdējos mēnešos Riodežaneiro graustu rajonos novērotais noziedzības pieaugums, neskatoties uz to, ka tur ir pastiprināta policijas klātbūtne. Pēdējās nedēļās novērots jauns fenomens - gaišā dienas laikā jauniešu bandas uzbrūk cilvēkiem ielās un aplaupa pilsētas slaveno pludmaļu apmeklētājus.
Savukārt bērnu tiesību aizstāvji sūdzas, ka varasiestādes nav izdarījušas pietiekami daudz, lai pasaules čempionāta laikā valstī neplauktu mazgadīgo prostitūcija. «Esam noraizējušies, ka futbola čempionāta norises pilsētās un to apkaimē palielināsies bērnu seksuālā ekspluatācija,» paziņojis Brazīlijas Cilvēktiesību sekretariāts.
Jau tagad pasākuma norises pilsētās esot novērots seksa industrijā nodarbināto pieplūdums, un tas liek domāt, ka suteneri būs gatavi tam, lai apmierinātu vietējo un ārvalstu futbola fanu pieprasījumu arī pēc pavisam jaunām meitenēm.