BRIC valstis kopā veido 15% no pasaules iekšzemes kopprodukta (IK), turklāt divas no četrinieka valstīm - Ķīna un Indija - ir spējušas saglabāt iespaidīgu IK pieaugumu (attiecīgi 5,1% un 6,4%) laikā, kad pārējā pasaule slīgst dziļā recesijā. Goldman Sachs prognozē, ka jau pēc 20 gadiem šīs valstis ekonomiskās ietekmes ziņā pārmāks novecojušo lielo astotņnieku.
Tieši Goldman Sachs ekonomists Džims O'Nīls bija pirmais, kurš sāka lietot BRIC abreviatūru, jo tā ļāva ērti raksturot valstis, kuras dominēs pasaules ekonomikā XXI gadsimtā. O'Nīls norāda, ka pirms desmit gadiem BRIC devums globālajā ekonomikā bija tikai 7,5%, bet šodien tas ir dubultojies. «Šī grupa ir modernās pasaules ekonomikas ķieģeļa (angliski - brick) būtiska daļa,» skaidro O'Nīls.
Otrdien teorētiskais apzīmējums ieguva konkrētas aprises. «Samits parāda, ka nosacītā kopiena sāk iesakņoties,» Reuters teica Krievijas žurnālists un starptautisko attiecību eksperts Aleksejs Puškovs un piebilda, ka tomēr nav zināms, vai tas patiešām kļūs par politisku institūciju vai būs «snaudoša apvienība». Skepse rodas tāpēc, ka četrinieka starpā ir daudz domstarpību.
BRIC valstis ir vienotas apņēmībā panākt lielāku ietekmi starptautiskajās finanšu institūcijās. Brazīlijas prezidenta Luisa Inasju Lulas da Silvas vārdiem, BRIC jāstrādā kopā, lai «mainītu pasaules politisko un tirdzniecības ģeogrāfiju». Nosacīta vienotība ir arī vēlmē mazināt atkarību no ASV dolāra kā rezerves valūtas. Taču četrinieka starpā pastāv domstarpības, kas var bremzēt ciešāku sadarbību. Brazīlijas atbalsts pilnīgai lauksaimniecības preču tirdzniecības liberalizācijai atduras pret Indijas vēlmi pasargāt savus rīsa audzētājus. Gan Ķīna, gan Indija vēlas tikt pie Krievijas dabas resursiem, bet Ķīnai ir «biezāks maciņš» un tā var kaimiņienei aizsteigties priekšā. Trīs no četrām (izņemot Brazīliju) ir kodolvalstis, turklāt starp Brazīliju un Krieviju nav faktiski nekādu tirdzniecības saišu.
Iekšējās pretrunas liek analītiķiem prognozēt, ka četrinieks tā arī paliks teorētisks un runās vienā balsī tikai tad, kad gribēs atgādināt par savu ekonomisko spēku. «Visaptveroša kooperācija būs ļoti sarežģīta,» Reuters saka Pekinas Ārpolitikas universitātes viceprezidents Čins Jakins. Viņam piekrīt arī Krievijas ekonomists Jevgēnijs Jasins. Intervijā The Financial Times viņš prognozē, ka BRIC nav nākotnes. «Domāju, tas tā arī paliks neformāls klubs.»