Ņems piemēru no ASV
Par spīti šķietamajam mieram, Lielbritānijā ceturtdien valdīja saspringta gaisotne un ielās dežurēja policistu tūkstoši. Premjera solījumi, ka vardarbīgo grautiņu dalībniekiem neizbēgt no soda, šķiet piepildāmies. Policija sākusi reidus aizdomās turamo dzīvesvietās, un tiesas darbojas visu nakti, lai sodītu vairāk nekā tūkstoš par demolēšanu un zādzībām aizturēto.
Tomēr daudzi kārtībsargi, kas iesaistījušies grautiņu novēršanā, ir neapmierināti par nemierniekiem piespriestajiem sodiem un sauc tos par nepietiekami stingriem, Londonas pilsētas policijas pārstāvis Stīvens Kavanags norādīja raidsabiedrībai BBC.
Taču premjers piebalsoja daudzviet sabiedrībā izskanējušajiem pārmetumiem, ka policija uz nemieriem sākotnēji reaģējusi pārāk gausi.
«Pilsētas ielās bija krietni par maz policistu. Turklāt taktika, ko policija izmantoja, nebija efektīva,» premjera teikto citē raidsabiedrība BBC.
Plānotās reformas norāda, cik dziļu ietekmi uz Lielbritāniju atstājuši grautiņi, raksta The Washington Post. Lai mazinātu jaunu nekārtību uzliesmojuma vilni, tiek apsvērts ierobežot piekļuvi tādiem sociālajiem tīkliem kā Facebook un Twitter, kuros vandaļi koordinēja uzbrukumus. Turklāt policisti turpmāk drīkstēs pieprasīt aizdomās turamajiem atklāt viņu sejas.
Vainojot grautiņos «oportūnistisku zādzību» kāras jauniešu grupas, premjers apņēmies ņemt piemēru no ASV, kā cīnīties ar krimināliem grupējumiem pilsētu ielās. Uzsverot, ka Lielbritānijā nepieciešams apkarot šāda veida ielu grupējumus, premjers sacīja: «Es vēlos, lai tā kļūtu par mūsu valsts prioritāti.»
Kompensēs zaudējumus
Valsts sākusi atgūties pēc vairāku dienu nemieriem, kas kopš sestdienas pārņēmuši valsti. Britu apdrošinātāju asociācija lēš, ka apdrošinātājiem tas varētu izmaksāt ap 200 miljoniem britu mārciņu (apmēram 158,5 miljoni latu). Tomēr valdība solījusi atbalstu it visiem cietušajiem, pat ja to īpašums nav bijis apdrošināts.
Ceturtdien durvis vēra daudzi veikali, kas nemieru laikā palika slēgti. Tomēr sabiedrībā aizvien valda satraukums.
«Valda bažas, ka nemieri var uzliesmot no jauna. Pāris dienu var būt pastiprināta policijas klātbūtne, taču tā nepaliks šeit mūžīgi,» aģentūrai norādījusi kāda londoniete, atsaucoties uz solījumiem Londonas ielās visu nedēļu saglabāt 16 tūkstošus kārtībsargu ierasto sešu tūkstošu vietā.
Tikmēr Lielbritānijā aizvien nav skaidrības, kas rosinājis pēdējo desmitgažu vardarbīgākos nemierus. Vara vaino morāles normu pagrimumu, jauniešu audzināšanas trūkumu un kriminālo bandu laupīšanas kāri. Tādēļ lielu pārsteigumu britiem sagādājis fakts, ka notiesāto vidū ir ne vien jaunieši bezdarbnieki, bet arī dažnedažādu profesiju pārstāvji - skolotāji, glābēji, pastnieki, pavāri, frizieri utt. «Tika domāts, ka vandaļi izrādīsies citādi,» uzsvēris laikraksts The Daily Telegraph, vērtējot notiesāto rindas.