Biķernieku slimnīca esot bijis tikai viens no variantiem, kas pašlaik neesot aktuāls, taču aktuāla esot paliatīvās aprūpes attīstības koncepcija. Tā jāiesniedz slimnīcas vadībai līdz septembra beigām. Pacienti un nodaļas darbinieki gan joprojām ir satraukušies par izskanējušo «pārcelšanās variantu».
Tiesa, kad V. Sosārs būs iesniedzis paliatīvās aprūpes attīstības koncepciju, gala- lēmumu par nodaļas nākotni pieņems slimnīcas valde, Dienai saka Inguna Potetinova, Rīgas Austrumu slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve. Taču viņa uzsver: «Jautājums par Paliatīvās aprūpes nodaļas pārcelšanu pašlaik ir absolūti tukšas runas.» Pacientiem neesot pamata satraukumam, viņi varot būt mierīgi, ka nepieciešamo palīdzību saņems. Pašlaik notiekot normāls darba process, tiekot izskatīti dažādi varianti.
Tiesa, pirms gada, sākot diskusiju par Paliatīvās nodaļas attīstību, ideju līmenī tika pieminēta Biķernieku klīnika, kuru kā variantu akceptējis esot arī V. Sosārs. «Taču pašlaik neviens lēmums saistībā ar dienesta tālāko attīstību nav pieņemts, un runas par nodaļas fizisku pārcelšanos ir nepamatotas,» saka I. Potetinova. Viņa arī noliedz baumas, ka šīs nodaļas telpās varētu ievietot plastiskās ķirurģijas klīniku.
V. Sosārs saka - ar plānu par iespējamo pārcelšanos uz Biķerniekiem viņu iepazīstinājis LOC vadītājs Viesturs Krūmiņš. Viņam parādīta divstāvu ēka pie Biķernieku slimnīcas. «Šādā specializētā nodaļā katrā telpā jābūt skābekļa pievadei, jo ļoti bieži mūsu pacientiem ir elpas trūkums, taču tur skābekļa nav. Pacienti būtu jānes uz otro stāvu, jo tur nav arī lifta,» apstākļus raksturo V. Sosārs. Lielas problēmas arī rastos, ja Biķernieku klīnikā nogādātajiem pacientiem nepieciešami izmeklējumi vai speciālista konsulācijas, tad viņi būtu jāved uz LOC.
V. Sosārs uzsver - visos lielajos pasaules onkoloģijas centros ir integrēta paliatīvā aprūpe, tā bijis arī Melburnā Pītera Makaluma vēža institūtā, kur viņš apguvis specializāciju. «Vienmēr varam izsaukt speciālistus vai arī paši iet uz kādu no nodaļām, kur pacientam jānosaka aprūpes plāns, atsāpināšana vai kas cits. Speciālists, kurš operē vai staro, nezinās fineses, kas mums ir ikdiena,» viņš stāsta.
Paliatīvās aprūpes nodaļā ir 25 gultas, pacienti galvenokārt sirgst ar onkoloģiskām slimībām. Daļai ļoti smagi slimo pacientu te paiet pēdējās mūža dienas. Šī ir vienīgā paliatīvās aprūpes nodaļa Rīgā, tā veic arī mācību un zinātnisko pētījumu darbu. «Mēs aktīvi nodarbojamies ar paliatīvo medicīnu, kas nozīmē simptomu korekciju stabilizējot, tās ir dažnedažādas procedūras, arī punkcijas, asiņošanas apturēšana, blokādes, mazā ķirurģija,» stāsta V. Sosārs.
Patlaban rindas uz paliatīvo aprūpi ir vidēji divas trīs nedēļas. Nodaļas labiekārtošanā daudz palīdzējuši ziedotāji. Piemēram, lūgšanu altāri uzdāvinājis meistars no Vecumniekiem, kuram pasūtīts to izveidot. Izrādījās, viņa tuvinieks bija šajā nodaļā ārstējies.