Burgundijas ziemeļu robeža sākas ar Chablis, šī vīna stilu dažkārt raksturo ar vārdiem «sauss kā kauls», un dienvidos noslēdzas ar Beaujolais, kam bieži atvēlēta biklā Pelnrušķītes loma. To visu spēj piedāvāt Burgundija. Šoreiz par ziemeļu un dienvidu pārstāvjiem Chablis un Beaujolais.
Alain Geoffroy Chablis 2011
Šablī zina visi, tas ir drošs un uzticams, arī Alēna Žofruā šablī neliek vilties, viss kā pēc ābeces - citrusi ar āboliem aromātā, garšā, protams, sauss, bet ne ass un agresīvs. Garšas balanss tuvu perfektam, un tas varētu uzrunāt pat «skābulīšu» nīdējus.
Chateau des Jacques Moulin-a-Vent Clos du Grand Carquelin 2007
Gadu desmitiem Božolē gūst komerciālu veiksmi, saražotie vīna apjomi ir ievērojami, un atsevišķos gados tie pārsniedz visas pārējās Burgundijas ražu. Visi božolē nav vienā maisā liekami, tos raksturo ar četriem nosaukumiem: vispieticīgākais ir Beaujolais Nouveau, kura svētki tiek svinēti un baudīšana sākas vien pāris mēnešu pēc ražas novākšanas - katru gadu novembra trešajā ceturtdienā. Šis vīns būtu patērējams divos trīs mēnešos pēc sapildīšanas pudelēs. Nākamais ir jau augstākas kvalitātes Beaujolais un Beaujolais Village, kam arī baudīšanas laiks ir ilgāks - divi līdz pieci gadi. Pašā kvalitātes virsotnē ir 10 vīnadārzu Beaujolais Cru, un viens no desmit ir Moulin-a-Vent. Vīniem no Mulēnvenas dārziem ir veltīti visai slavinoši apzīmējumi, tie tiek dēvēti par visburgundiskākajiem no visiem 10 Cru Božolē vai pat par Božolē karali. Dažbrīd tie norāda uz dižciltīgo Burgundijas izcelsmi, ļaujot izbaudīt zemeņu nianses garšā un aromātā, savukārt brīdi vēlāk dod mājienu par nedaudz uz dienvidiem esošo Ronas ieleju ar Dienvidfrancijas bouquet garni - garšvielu buntīti. Vīns ir pietiekami augstvērtīgs, jo vai gan citādi to nogatavinātu 12 mēnešu ozolkoka mucās.