Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Cik nitrātu jau apēdāt?

Pērkot veikalā, tirgū gurķus, salātus, spinātus un citus dārzeņus, negribas domāt, ka tajos varētu būt arī ēdājiem kaitīgas vielas. Parasti pesticīdus pavasarī bieži vēl nelieto, tomēr ir nitrāti. Bieži un daudz apēdot nitrātus, tie slikti ietekmē mūsu organismu - sākot ar DNS u. c. sistēmām, hemoglobīnu.

Tūlīt jau neko ļaunu nejūtam, ja nu vienīgi jutīgiem cilvēkiem var piemesties kāda vēdera problēma, bet gadiem negācijas krājas, krājas... Mūžs saīsinās, lielāka onkoloģiskas slimības varbūtība, biežāk un ātrāk piemetas kaites, stāsta LU Pārtikas ķīmijas centra asociētā profesore Ida Jākobsone. Ja nitrātu apēsts daudz, tie mūsu gremošanas sistēmā sāk pārveidoties par nitrītiem, un tie jau ir toksiski, īpaši nevēlami bērniem un veciem ļaudīm.

Kur nitrāti slēpjas?

Nitrātus (NO3) cilvēki apēd ar dārzeņiem, mazliet to var būt arī aku ūdenī, bet nitrītus uzņemam arī ar kūpinātu gaļu. Nitrāti augos paliek no mēslojuma - gan minerālā, gan kūtsmēsliem. Lai gurķi, tomāti, bietes vai salāti augtu ātrāk, tiem barību nežēlo, bet, ja agrotehnika nav īsti pareiza un kamēr nav gana daudz saules, dārzeņos krājas nitrāti, stāsta Dr. habil. agr. Aldis Kārkliņš no LLU Lauksaimniecības fakultātes. Kuros dārzeņos nitrātu ir vairāk? Zaļajos, tumšajos. Tāpat vairāk to ir diedzētajos augos, jaunajās lapiņās. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) regulāri ņem paraugus veikalos un analizē nitrātu saturu. Maksimāli pieļaujamās normas ir noteiktas Eiropas Komisijas regulā. Tās pārsniegtas pērn nebija ne reizi, bet, ja salātus u. c. ēd daudz un bieži, nitrāti organismā krājas. Gurķu nitrātu daudzumu dienesti Eiropā vairs neanalizē, jo to saturs parasti nebija pārsniegts. Turklāt tas ir ļoti mainīgs.

Jebkura viela var būt arī inde - viss atkarīgs no tās daudzuma. Šo renesanses laika ārsta Paracelza atziņu atgādina dietoloģe Lolita Neimane. Nitrāti būs kaitīgi, ja apēdīsiet 3,7 mg uz kilogramu sava ķermeņa svara. Tātad 70 kg smagam cilvēkam jāapēd 280 mg. Tas ir ļoti daudz, ņemot vērā, cik nitrātu PVD dārzeņu pārbaudēs konstatē.

Dienā mums vajadzētu apēst 400-500 g augļu, dārzeņu, bet ar šo daudzumu nitrātu normu vēl nesasniegsiet, domā L. Neimane. Dārzeņu lielaudzētavas necenšas augus pārbarot ar slāpekli, tāpēc pirkt veikalos tos var droši. Tirgū? Tur daudzus nepārbauda. Atliek katram gadījumam parūpēties par sevi pašam - atrast dobīti košumdārzā arī salātiem, gurķiem un nepārcensties, mēslojot ar slāpekli.

Gaļā un sierā - nitrīti

Lai cik tas dīvaini dažiem nešķistu, šīs vielas apēdam arī ar kūpinātu un tamlīdzīgi sagatavotu gaļu. Nitrītus (parasti nitrītsāls veidā) lieto gaļas pārstrādē, lai gaļas produktiem veicinātu ierasto sārto krāsu un vienlaicīgi saglabātu kvalitāti - izvairītos no mikroorganismu izraisītas bojāšanās (kā konservantu). Gaļas rūpniecībā nātrija nitrītu lietot atļauts tikai kopā ar sāli. Kā konservējošu vielu daži ražotāji lieto gan nātrija nitrītu, gan nātrija nitrātu arī nogatavināto saldpiena sieru (cieto, puscieto un pusmīksto) ražošanā.

Gaļas kūpināšanā nitrītus nelieto, bet ar tiem gaļu apstrādā. Veikalā taču izvēlamies arī pēc tās sārtuma, rozīguma (desai, cīsiņiem u. c.). Nitrīti ir spēcīgi konservanti, lieliski tiek galā ar gaļā esošajiem mikroorganismiem, tostarp patogēniem, kas var radīt ļoti smagas veselības un dzīvības problēmas, - tas ir galvenais pamatojums tos atļaut lietojumā pārtikas rūpniecībā, stāsta LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne, profesore Inga Ciproviča. Pieļaujamais daudzums - 50-300 mg/kg, un PVD pārbaudēs nav konstatēti pārkāpumi.

Protams, nitrīta vietā gaļas pārstrādē var lietot kā krāsu stabilizētājus selerijas pulveri u. c. garšaugus, dārzeņus, piemēram, papriku, iesaka I. Ciproviča. Vai tad nebūtu garšīgi? Vairāk par 50 g kūpinātas u. c. apstrādātas gaļas dienā apēst nevajadzētu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Nitrātu daudzums* (mg NO3/kg)

Konstatēts Pieļaujamā norma
salātiem 130-3887 5000 (līdz 31.III)
Iceberg tipa salātiem 377-1570 2500
rukolai 1836-2062 7000 (līdz 31.III)
spinātiem 430-3465 3500
Nitrāti dārzeņos nav tik kaitīgi apaļīgiem cilvēkiem - tie tos var ēst gana daudz mierīgāk nekā ļoti slaidie, ar mazu ķermeņa svaru.
*2015. gadā PVD laboratoriski izmeklētajos paraugos

Der zināt

Lai salātos būtu mazāk nitrātu, tie pirms ēšanas jāsasmalcina un jāpatur ūdenī kādas 20 līdz 30 minūtes, tā izskalojas pat 80% nitrātu.
Salātus, spinātus, sarkano biešu lapas un tamlīdzīgi vajag vākt pēcpusdienā, bet ne rītos - nitrāti vairāk krājas nakts tumsā.
Garajiem gurķiem neēd kādus piecus centimetrus no astītes gala, bet nogriez to.
Gurķus vēlams nomizot, jo nitrātu vairāk ir mizā. Mizo arī citus pavasara dārzeņus.
Kartupeļus pirms vārīšanas vēlams nomizot.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?