Ciparus skaita dators
Agrāk bija priekšstats, ka grāmatveži skaitļus skaita ar skaitīkļiem, mūsdienās viņi to dara ar speciālām profesionālajām datorprogrammām, Ineta stāsta. Bez matemātikas tomēr nevar iztikt, un tā attīsta loģisko domāšanu. Grāmatvedim nepieciešams analītisks prāts, jābūt ļoti precīzam, apstrādājot informāciju. «Labi jāpārvalda grāmatvedības uzskaites programma un likumdošana,» skaidro speciāliste.
Viņasprāt, viena no svarīgākajām īpašībām, kam jāpiemīt, ir pacietība. Jābūt arī pārliecinātam, ka izproti sarežģīto nodokļu politiku. «Nodokļi nav viegli administrējami, jo atsauces vienā nodoklī rada pretrunas ar citu. Nodokļi bieži mainās, bet likumi tiek izsludināti novēloti.» Ineta stāsta, ka joprojām prasa padomu mātei, kura tagad ir zvērināta revidente, un viņas kolēģēm. Profesionālās sarunas galvenokārt esot par nodokļu interpretāciju, kā tos lietot, ko tie ietver vai neietver. Grāmatveži izveidojuši savu diskusiju forumu, domu apmaiņa notiek internetā vai pa tālruni.
Savs iekšējais audits
Kad Ineta sāka studijas LU Ekonomikas fakultātē, varēja apgūt sociālisma ekonomiku. Pirmā darbavieta viņai bija Rīgas Mēbeļu kombinātā algu grāmatvedes amatā. Drīz sākušies pārmaiņu laiki, un nācās pilnībā pārorientēties uz pavisam citiem - kapitālisma tirgus ekonomikas principiem. «Tas bija interesants laiks, lai arī jutos kā ūdenī iemests kaķis, kam pašam jāizķepurojas,» atceras Ineta. Radās jaunas iespējas, viņu uzaicināja strādāt par galveno grāmatvedi Xerox kopētāju pārstāvniecības firmā. Tas nozīmēja, ka nācās pārkārtoties starptautiski atzītai grāmatvedības uzskaitei un piemēroties ārzemju partneriem. Kursos un pašmācībā Ineta papildus mācījās angļu valodu, lai iegūtu sertifikātu, apmeklēja kursus Anglijā, turpināja arī studijas LU - šoreiz grāmatvedības un audita specialitātē. Ineta saņēmusi maģistra diplomu ar zīmīgu numuru - 001. Ineta atzīst, ka divi pēc tam nostrādātie gadi audita kompānijā ļoti palīdzējuši turpmākajā darbā. «Ja ir pieredze, auditējot citas firmas, saproti, kur pašam savā praksē varētu rasties problēmas, tas pat palīdz izveidot uzņēmumā iekšējo kontroli.»
Kļūdas maksā dārgi
Grāmatveži ir gan izpildītāji, gan vadītāji. Ineta apzinājusies savas organizatores dotības, tāpēc tagad, būdama finanšu direktore, pārzina dažādas finanšu jomas, vada grāmatvedības nodaļu, plāno darbus un kontrolē to izpildi. Viņa skaidro - ja uzņēmumā ir tikai viens grāmatvedis, ievadot datorā datus, jābūt ļoti uzmanīgam, jo vēlāk sameklēt savu kļūdu ir daudz darbietilpīgāk un sarežģītāk. Ja lielā uzņēmumā strādā vairāki grāmatveži, katrs atbild par savu jomu, piemēram, algām, maksājumiem, produkcijas realizāciju, pamatlīdzekļiem u. tml. Kļūdas tad ir vieglāk atrast, jo operācijas ir saistītas.
Ineta uzsver, ka pārtraukt mācīties nav iespējams, jo, lai uzzinātu aktualitātes, jāapmeklē semināri. Jāinteresējas par jaunākajām datorprogrammām, kādas piemērotas konkrētam uzņēmumam, jāpilnveido sevi, lai būtu jaunas idejas, kā uzlabot uzņēmuma uzskaiti.
«Uzņēmuma vadītājs, kas saprot un ciena savu grāmatvedi, drīz būs jāieraksta Sarkanajā grāmatā, jo visiem jau liekas, ka tieši grāmatvedis ir «vainīgs», ka jāmaksā tik lieli nodokļi,» Ineta atklāj profesijas mīnusus. Viņa uzskata, ka uzņēmējus Latvijā nemīl. Par to liecinot attieksme un nodokļu likumdošana, kuras izstrādē, viņasprāt, nav piedalījušies profesionāli praktiķi. Uzliekot tik lielu nodokļu slogu uzņēmējam, valsts riskē, ka cilvēki vairs negribēs sākt savu biznesu.
Ikdiena intensīva
Kopējos semināros kolēģus varot atpazīt - viņi izskatās norūpējušies, Ineta saka. Pašai ikdienā grūti aizmirst par profesionālajiem ieradumiem - Ineta, piemēram, ievēro, ja veikalā neizsniedz čeku.
Darbadiena paiet ļoti intensīvi, jo jāspēj pārslēgties no viena jautājuma uz citu, jāseko likumu grozījumiem, tiem jāsagatavojas, jāizskaidro darbiniekiem un uzņēmuma vadībai. «Būtiska ir laba grāmatvežu komanda, kolēģu raksturu saderība. Arī lojāla attieksme un atbildība, šo darbu nevar darīt formāli,» skaidro Ineta. «Jāatrod tāda uzskaites sistēma, lai strādāt būtu ērtāk un labāk, un tad darbs kļūst pat radošs.»
Tā kā jāstrādā galvenokārt sēdus, daudzi grāmatveži izvēlas aktīvus hobijus. Ineta nodarbojas ar jogu - tas palīdz relaksēties un nedomāt par darbu pēc tā beigām. Starp viņas hobijiem ir arī kalanētika, slēpošana, atpūta pie jūras. Saspringtākais laiks - kad jānodod pārskati, toties galvenais profesijas pluss - grāmatvežu pakalpojumi ir pieprasīti.