«Mūsu sapnis ir Valmieras mūzikas vidusskola,» Dienai vaļsirdīgi stāsta Valmieras Mūzikas skolas direktora vietniece Larisa Palkavniece. Valmiera esot tāds gaišais gals - daudzi izrāda interesi iegūt vai papildināt zināšanas mūzikā un citās mākslās. Ir arī atbilstošs pedagoģiskais sastāvs. Tā tas bijis arī pirms 90 gadiem, kad mūzikas skola tika dibināta. Toreiz mācībām pieteicās vairāk nekā 100 audzēkņu - šodien mūzikas apguvēju skaits ir četrkāršojies, tāpēc droši var teikt, ka šī ir ne vien vecākā mūzikas skola Latvijā, bet arī viena no lielākajām.
Valmieras Mūzikas skolas ikdienas dzīve rit četrās nelielās ēkās, kurās mācīties instrumentu spēli, dziedāšanu vai darboties dažādos muzikālā kolektīva sastāvos ir iespēja ne tikai skolēniem, bet arī pirmsskolas vecuma bērniem un pat pieaugušajiem. L. Palkavniece uzskata, ka mūzikas skolās noteikti jāsaglabā līdz šim veiksmīgi attīstītā profesionālā ievirze, taču jāseko līdzi arī jaunākajām tendencēm. Uz entuziasma pamata skolā izveidots Jāzepa Vītola piemiņai veltīts muzejs.
Skaļāk par Valmieras Mūzikas skolas vārdu runā tās darbi. Jau divdesmito gadu pēc kārtas janvārī notiek Starptautiskais ziemas mūzikas festivāls, tikko izskanējis 16. Starptautiskais jauno pianistu konkurss, kuru rīko mūzikas skolas Klavieru nodaļas vadītāja Ritma Pētersone. 25. februārī ar mūzikas skolas direktora Aivara Cepīša iniciatīvu norisināsies 2. Baltijas valstu jauniešu stīgu orķestru festivāls, kurā piedalīsies jauniešu stīgu orķestri no Valmieras, Tartu un Panevēžas mūzikas skolām un koporķestrī spēlēs visu triju Baltijas valstu komponistu skaņdarbus.
Mūzikas skolas skolēnam ir jāuzstājas - tas ir viens no Valmieras Mūzikas skolas darbības principiem. Allaž decembrī notiek atskaites koncerti, regulāri dažādos sastāvos muzicē Stīgu instrumentu nodaļas audzēkņi un abi kori, notiek garīgās mūzikas koncerti, mūzikas skolas audzēkņi uzstājas citās Valmieras skolās un vasarā - dārza koncertos mūzikas skolas dārzā. No aktīvās koncertdzīves ieguvēja ir visa Valmieras pilsēta. «Bez pašvaldības atbalsta mēs neko nespētu paveikt, kaut vai tikai tāpēc, ka skolai pagaidām nav savas zāles,» stāsta L. Palkavniece. Plašās skolas ēkas tehniskais projekts izstrādāts jau sen, vairākkārt kopā ar pašvaldību pacelts un nolikts - patlaban iesaldēts, jo trūkst naudas. Cerot uz labākiem laikiem, mūzikas skolas audzēkņiem dota iespēja muzicēt Valmieras kultūras centra zālē, Sv. Sīmaņa baznīcā, kā arī vispārējās izglītības mācību iestādēs.