Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Dārzs pēc saimnieka būtības un plāna

Pavasarī daudzus spārno iedvesma iekārtot vai pārkārtot savu dārzu. Dārzkopis Ansis Birznieks no uzņēmuma Galantus saka, ka tas jādara ar domu, ka dārzs ir mainīgs lielums. «Ja dārzu iekārto pats, nevajag izvirzīt mērķi izveidot to visam mūžam, un darbs galā. Dārzs - tās ir pārmaiņas, eksperimenti, jo jebkuru augu var iepazīt tikai pamazām,» viņš teic un atzīst, ka vēl tagad, 15 gadu pēc Bulduru Dārzkopības vidusskolas absolvēšanas, zināšanas nākas arvien papildināt, jo tikai pēc gadiem var redzēt īsto rezultātu un izdarīt secinājumus.

Ja dārzu iekārto profesionāļi, arī tad pēc dažiem gadiem tas jāaplūko ar kritisku aci, lai «pieregulētu» un lai dārzs varētu sasniegt savu maksimumu. Jebkurā gadījumā dārza īpašniekam jābūt radoši domājošam un gatavam pārmaiņām.

Lai aug arī dabā

Ja dārzu uztic projektēt ainavu arhitektam, jānoskaidro, vai speciālists pats strādājis dārzā un tā ir arī viņa sirdslieta. Ideāls savienojums ir ainavu arhitekts ar dārznieka zināšanām vai pieredzi, kas sākas vismaz no trim aktīvas darbības gadiem. Visbiežākā kļūda, ja pirms ķeršanās pie projektēšanas nenoskaidro, kāda ir augsne, kāds gruntsūdens līmenis, kāda ir arhitektūra, apkārtējā vide, neizpēta debespuses, esošo augu ietekmi uz plānotajiem un daudzas citas svarīgas nianses, lai saprastu, kas dārzā iederēsies, labi augs un kas nīkuļos. «Viegli ir uzzīmēt un paredzēt, piemēram, košumkrūmus zem bērziem. Uz papīra izskatīsies skaisti, bet reāli zem bērza nekas neaugs,» norāda A. Birznieks.

Vislabāk, protams, redzēt kādu speciālista jau ierīkotu dārzu kaut vai bildēs, lai saprastu, vai domāšana sakrīt, jo gaumes mēdz būt atšķirīgas. Kāds var būt sajūsmā par lielu akmensdārzu ar strūklaku dārza vidū, bet citam tas liekas bezgaumības kalngals. Kādam priekšstats par skaistu dārzu ir vienkāršs zāliens un tūju dzīvžogs, bet citam - radošs, citāds dārzs. Labs dārza dizainers vai ainavu arhitekts plāno dārzu klientam - uzklausa, iepazīst klientu kā cilvēku un tad iesaka labākos risinājumus, lai dārzs būtu atbilstošs klienta būtībai. Nav jābrīnās, ja viens speciālists ir veidojis krāsainu un romantisku angļu dārzu, bet citkārt precīzi ģeometrisku franču dārzu - tas tikai liecina par speciālista spēju piedāvāt konkrētam cilvēkam un vietai atbilstošu risinājumu.

Uzzīmēts dārzs

Tiem, kas nolēmuši dārzu plānot paši, SIA Feliciter ainavu arhitekte Guna Gasjūne-Pavāre iesaka vispirms saprast, kādas zonas dārzā nepieciešamas - priekšdārzs, atpūtas zona, bērnu rotaļu vieta, mazdārziņš utt. -, un uzrakstīt šo zonu sarakstu. Pēc tam tās izvieto uz papīra, un, iespējams, kādas no tām daļēji pārklāsies. Ja kādā no zonām paredzēts izvietot lielāku būvi - lapeni, šķūnīti, pirtiņu -, to ir īstais brīdis iezīmēt plānā. Nākamais solis - ar taisnām līnijām izzīmējiet visus virzienus, kādos dārzā paredzēts pārvietoties, beigās visus galapunktus savā starpā savienojot. Kad plāns ar zonām un kustību virzieniem ir gatavs, izmantojot to par pamatu, varat zīmēt taciņas. Tām nav precīzi jāsakrīt ar izzīmētajiem virzieniem, tomēr ņemiet vērā, ka visiem ir vēlme pārvietoties pa īsāko ceļu, tādēļ novirze nedrīkst pārsniegt 30 grādus. Zīmējot garākas taciņas, atcerieties, ka reti kurš cilvēks pārvietojas pa taisni, parasti kustība ir viļņveida. Tas gan nenozīmē, ka jāzīmē čūska, kas vijas cauri dārzam; pietiek, ja piešķirat taciņai viegli ieliektu formu. Tagad kārta visu pārējo elementu izvietošanai - dobes, dīķis, mazās arhitektūras formas, mazdārziņš utt. Pats pēdējais solis ir augu izvēle un to izvietojums dobēs, dzīvžogos, kā arī atsevišķi laukumos, skaidro ainavu arhitekte.

Dārzu var veidot, vadoties pēc kāda noteikta dārza veida principiem, taču A. Birznieks aicina pie tiem neturēties kā pie dogmas, kas jākopē. «Mūsdienās dārzu veidi pārklājas un apvienojas, dodot iespēju arī vienā dārzā baudīt dažādu dārzu dažādās noskaņas. Svarīgi ir rast gaumīgu saikni starp tiem un izvēlēties dārza veidu pēc savas būtības.»

Pūkainīša vietā milzis

G. Gasjūne-Pavāre dārzam iesaka izvēlēties augus, kādi pašam patīk: «Galu galā tieši jūs uz tiem ikdienā skatīsieties.» A. Birznieks savukārt norāda, ka augus nevar pirkt, vadoties tikai pēc to izskata: «Kokaudzētavās visi mazie stādiņi izskatās smuki, līdzīgi kā kucēni, bet vajag noskaidrot, kādi tie izaug.» Bieži gadoties, ka nopērk mazu pūkainīti, bet tas vēlāk izstiepjas trīs metru augstumā un, piemēram, aizēno logu. Vai arī bijusi doma aizsegt nepievilcīgo kaimiņa komposta kaudzi, bet izrādās - augam ir pundura forma.

Svarīgi ir zināt, cik saulaina/ēnaina ir vieta, kurā augus stādīsiet. Augi, kas mīl noēnotas vietas, saulē nīkuļos vai neaugs vispār un otrādi. Daļa augu ar dekoratīvu lapu krāsojumu labprāt aug arī ēnainā vietā, taču ēnā «zaudē krāsu». Tāpat jārēķinās ar dārza platību. Lielā dārzā mazi augi pazudīs, lai gan, protams, dobēs var izmantot arī tos, savukārt mazu dārzu pārāk lieli augi «apēdīs», dārzs būs ēnains un netīkams. Ja mājās ir mazi bērni, noteikti jāpievērš uzmanība, vai augi, ko izvēlaties, nav indīgi. Atcerieties, ka skuju kokiem nepatīk, ja suņi tos «aplaista» - skujas šajā vietā paliek brūnas un vairs neatjaunojas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Galvenie dārzu veidi Praktiskais dārzs Ainavisk

Tā var dēvēt dārzu, kurā vietu sev atradis arī neliels mazdārziņš ar taisnām dobēm, kādu ogulāju, iespējams, siltumnīcu. Šo mazdārziņu gan ieteicams nedaudz noslēpt no acīm - ap to kā dzīvžogu izvietojot ogu krūmus vai citādi. Praktiskais dārzs var būt arī pilnīgi atšķirīgs - bietes, kāpostus un citus mazdārziņa «iemītniekus» var skaisti izvietot arī dekoratīvajā dārzā starp dekoratīvajiem augiem.
Tā lielākoties tiek saukts dārzs, kurā augi un citi dekoratīvie un praktiskie objekti, piemēram, lapene, tiek izvietoti gar dārza malām un atsevišķās vietās pie taciņām, atstājot brīvu teritoriju zālienam un dodot iespēju vērotājam atklāt dažādas dārza vietas un skatus.

Šis dārzs ietver japāņu filozofiju par dārzu kā miniatūru sev dārgas ainavas daļu. Tas ir neliels un vedina uz mieru un filozofisku apceri.

Te valda stingra ģeometriska precizitāte, iespējams, pat simetrija. Jārēķinās ar intensīvu šāda dārza kopšanu.

Svarīgāko dārza kopšanas darbu tops

Pavasaris
Zāliena atjaunošana; krūmu un koku apgriešana; pērno lakstu novākšana no dobēm (ja tas nav izdarīts jau rudenī); rožu un citu salnu neizturīgo augu atziemošana; dīķa tīrīšana (ja tāds ir)
Vasara
Zāliena un augu laistīšana; zāliena pļaušana; noziedējušo ziedu novākšana; dobju ravēšana
Rudens
Salnu neizturīgo augu ieziemošana; krūmu un koku apgriešana; lapu grābšana

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?