Par Saeimas Kārtības ruļļa grozījumiem lems plenārsēdē ceturtdien, taču likumprojekta parakstītāju loks liecina, ka parlamenta vairākums tos atbalstīs. Proti, grozījumus parakstījuši Saeimā pārstāvēto frakciju pārstāvji, tas ir, Dzintars Zaķis (JL), Jakovs Pliners (PCTVL), Vineta Muižniece (TP), Valērijs Agešins (SC), Ingmārs Līdaka (ZZS), Anna Seile (PS), Andris Bērziņš (LPP/LC) un Māris Grīnblats (TB/LNNK). Šā gada laikā Saeimas deputātu algas ir samazinātas divas reizes, tādēļ to apmērs ir sarucis no 1232 uz 986 latiem mēnesī pirms nodokļu nomaksas.
Jaunā laika Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis uzskata, ka iecerētie grozījumi ir pilnīgi normāla lieta. «Ņemot vērā, ka visās valsts iestādēs darbinieku algas ir samazinātas, būtu neētiski, ja mūsu algas tiktu palielinātas,» pauda Dz.Zaķis, uzsverot, ka tieši lēmums iesaldēt deputātu algas nodrošināšot, ka tās nākamgad nepieaugs.
Politiskās komunikācijas speciālists P.R.A.E. projektu direktors Arnis Lapiņš norāda, ka deputāti neizmanto iespēju demonstrēt solidaritāti ar sabiedrību: «Svarīgs šajā gadījumā nav ietaupījums, jo, samazinot deputātu algas, valsts tautsaimniecība netiktu izglābta. Taču, ja skolotāju algas divos piegājienos ir nogrieztas par 60%, tad, lemjot par savu algu samazināšanu, deputātiem būtu iespēja demonstrēt savu solidaritāti ar tādām sabiedrības grupām kā pedagogi, mediķi un policisti, tomēr šī iespēja netiek izmantota,» sacīja A.Lapiņš.
Līdzīgi domā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers: «Šāds solis mazina Saeimas autoritāti, demonstrējot, ka deputāti turpina dzīvot kaut kādā paralēlā pasaulē.» Viņaprāt, kritiku neiztur arguments, ka deputātu algas jau samazinātas par 35%, jo daudziem sabiedriskajā sektorā strādājošajiem tieši ar Saeimas lēmumiem algas samazinātas pat vairāk nekā uz pusi.
Kārtības rullis paredz, ka deputātu algas jāpārrēķina reizi gadā, Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātajam sabiedriskajā sektorā strādājošo iepriekšējā gada vidējās algas apmēram piemērojot koeficientu 3,2. Dati liecina, ka šā gada trešajā ceturksnī tā ir bijusi 497 lati pirms nodokļiem. Tas nozīmē, ka, piemērojot Kārtības rullī noteikto koeficientu, nākamgad deputātu amatalgas būtu jāpalielina līdz nepilniem Ls 1600 pirms nodokļu nomaksas.
Kārtības ruļļa grozījumi paredz iesaldēt arī deputātu kompensāciju (transporta, īres, sakaru, piemaksu par darbu komisijās) apmēru.