Nostalģiskas atmiņas
Ideja, ka uz skolas jumta varētu būt observatorija, ik pa laikam uzplaiksnī, jo šī joma izglītības iestādei nav sveša. Kā Dienai stāsta skolas direktore Maija Kokare, uz ēkas jumta novērojumi, tostarp ar teleskopu, veikti jau iepriekš, kā arī bijis mācību priekšmets astronomija. Tas atstājis nostalģiskas atmiņas, un aktīvāk par šo ideju spriests pirms gada, kad plānota skolas vīzijas rekonstrukcija un turpmākā attīstība. Direktore arī uzsver, ka Rīgas Angļu ģimnāzija ir izteikta apkaimes skola, līdz ar to šeit saplūduši vairāku paaudžu sapņi un vēlmes - te mācījušies gan tagadējo bērnu vecāki, gan vecvecāki. Skaidrs, ka tāds trešklasnieks šobrīd uz jautājumu, kas tev skolā pietrūkst, neatbildēs, ka viņam vajag observatoriju, - idejas vairāk ir difūzas, skaidro M. Kokare. Taču izglītības iestādes personālam ir skaidrs, ka mācību vidi nepieciešams bagātināt ar tādām lietām un iespējām, kas ļauj cilvēkiem tiešām mācības piedzīvot un padarīt tās emocionāli nozīmīgas. Turklāt arī valstiskās prioritātes diezgan skaidri pasaka, ka jāveicina skolēnu orientācija uz dabas zinībām.
Naudu atrast nevar
Pēc aprēķiniem, kas veikti kopā ar ekspertiem, secināts, ka observatorijas izmaksas mērāmas gandrīz 15 000 eiro apmērā. Direktore norāda, ka skolai šādu līdzekļu nav. Turklāt ir arī citas vajadzības, jo skaidrs, ka izglītības process tikai ap observatoriju negrozās. Lielākās izmaksas šādā projektā būtu tieši pats observatorijas kupols un augstas klases teleskops. Nav gan tā, ka skolas personāls pats uz savu galvu izvēlējies aprīkojumu - piesaistīti attiecīgās nozares cilvēki. Tā kā skolā nav arī neviena profesionāla astronoma, meklēti palīgspēki.
Runājot par finansējumu, skolas direktore atklāj, ka to mēģināts piesaistīt projektos, bet līdz šim bez rezultātiem. Tas gan nenozīmējot, ka nolaistas rokas, - ideja tiks uzturēta un meklētas iespējas to īstenot. Viens no variantiem ir šo vēlmi transformēt un, piemēram, piesaistīt sadarbības partnerus, kas varētu piedāvāt savu tehniku uz laiku izmantot vai iznomāt. Cits variants ir iegādāties lētāku teleskopu.
Nolikt to vietu šeit
Tas, ka Latvijā citās vietās observatorijas ir un ir iespējams organizēt mācību ekskursijas un šo procesu īstenot tur, ir skaidrs, taču, pēc M. Kokares teiktā, tas neesot tik vienkārši. Pirmkārt, nav viegli to noorganizēt lielam bērnu skaitam. Otrkārt, novērojumiem der tikai piemēroti laikapstākļi. Treškārt, mācību procesam esot svarīgi, lai varētu novērojumus veikt uz vietas tieši tad, kad par to mācās. Jā, tā nebūtu tik augstvērtīga aparatūra, kāda ir zinātniskajās observatorijās, taču mācību procesā ļoti nozīmīga. «Kaut arī paruna vēsta, ka labāk Muhamedam iet pie kalna, nevis gaidīt, kad kalns ies pie Muhameda, situācijas ir dažādas, un šajā gadījumā lietderīgāk ir to kalnu nolikt tuvāk tiem Muhamediem. Vārdu sakot, nolikt to kalnu šeit, nolikt to vietu, kur mācīties, šeit,» teic M. Kokare.
Par to, ka Latvijā ir diezgan daudz observatoriju un tās gandrīz visas pieejamas skolēniem, pārliecinājās arī Diena. Izglītības iestāžu organizētas ekskursijas, piemēram, StarSpace observatorijā Suntažos, nav nekas neparasts. Tās pārstāve Anna Gintere Dienai pastāstīja, ka lielākā skolēnu aktivitāte ir tieši rudeņos un pavasaros, turklāt grupas brauc no visas Latvijas. Savukārt Ventspils Jaunrades namā observatorija pirms pieciem gadiem izveidota tieši skolēnu vajadzībām, jo, kā stāsta iestādes direktore Daiga Silarāja, galvenais šeit ir tieši izglītošanas process. Līdz ar to pārsvarā apmeklētāji ir no Ventspils skolām un bērnudārziem, kā arī tuvākās apkārtnes. Taču skolēnu grupas ir bijušas arī, piemēram, no Daugavpils. Observatorijas izveidē ieguldīts daudz, bet tas darīts ar Eiropas Savienības fondu atbalstu. Turklāt izveidots arī planetārijs. Jāsaprot arī, ka tas nekad nebūs rentabli, atzīmē D. Silarāja.