Tūkstošiem cilvēku Dienvidsudānas galvaspilsētā Džūbā gavilēja un dejoja prieka dejas pēc tam, kad autonomās provinces prezidents Salva Kīrs paziņoja, ka 99,57% vēlētāju no 9. līdz 15. janvārim notikušajā referendumā balsojuši par Dienvidsudānas neatkarību. «Mēs nobalsojām par to, lai cilvēki varētu brīvi dzīvot paši savā valstī,» S. Kīru citē Reuters. «Es sūtu miljons apsveikumu.»
Referenduma norisi paredzēja 2005. gada miera līgums, kas izbeidza vairāk nekā 20 gadus ilgušo pilsoņu karu starp pārsvarā musulmaņu apdzīvotajiem Sudānas ziemeļiem un kristiešu apdzīvotajiem dienvidiem. Tiek lēsts, ka Āfrikā ilgākajā pilsoņu karā dzīvību zaudējuši aptuveni divi miljoni cilvēku.
Sudānas prezidents Omars el Bašīrs devis solījumu, ka akceptēs nobalsošanas iznākumu, tādēļ gaidāms, ka Dienvidsudāna par neatkarīgu valsti kļūs 9. jūlijā. Tomēr līdz tam Sudānas un Dienvidsudānas valdībām paredzētas sarežģītas sarunas.
Abām pusēm jāvienojas par virkni jūtīgu jautājumu, tajā skaitā jānovelk robeža, jānosaka, kura valdījumā nonāks strīdīgais Abjejas apvidus un jāvienojas, kā nākotnē tiks sadalīti ienākumi no naftas ieguves.
Līdz neatkarības pasludināšanai Dienvidsudānai jāpārraksta pagaidu konstitūcija, jāizveido likumu bāze, jāapstiprina karogs, ģerbonis, himna un jāveic vēl virkne darbu, lai varētu kļūt par pilnvērtīgu valsti.