Glābēji konstruē speciālu rakšanas iekārtu, kas nākamnedēļ sāks urbt 700 metru garu tuneli līdz patvēruma vietai raktuvēs, kur jau 20 dienu savus atbrīvotājus gaida 33 strādnieki. Otrdien viņi pirmoreiz sadzirdēja tuviniekus, jo šahtā tika ielaists mikrofons. Līdzko tas ieslīdēja aptuveni 50 kvadrātmetru lielajā patvēruma vietā, glābēji izdzirdēja priekpilnu dziesmu strādnieku kora izpildījumā. Pēc tam viņi cits pēc cita ķērās pie mikrofona un dalījās pārdzīvojumos ar savu ģimeni un draugiem.
Veseli, bet izsalkuši
Strādnieki stāstīja, ka, gaidot, kamēr viņus atradīs, pārtikuši no divām karotēm tunča, piena malka un biskvīta reizi divās diennaktīs. Visiem esot laba veselība, un raktuvju iebrukšanas laikā neviens nav cietis, taču viņi ir izsalkuši, ziņo aģentūra Reuters. Čīles valdība jau piesaistījusi uztura speciālistu, kuram jāizveido īpaša ēdienkarte, lai strādnieki varētu atkopties un izvairīties no tādām nevēlamām parādībām kā kuņģa čūla. Īpaši nāksies parūpēties par vienu cilvēku, kuram ir diabēts.
Par pārtiku un ūdeni strādniekiem nebūs jāuztraucas - to regulāri piegādās. Arī skābekļa piegāde ir nodrošināta. Vislielākās bažas sagādā cilvēku mentālais stāvoklis, mēnešiem ilgi neredzot saules gaismu, kā arī higiēnas un veselībaa. Pazemē ir drēgns, un ilgstoša atrašanās šādos apstākļos var novest pie slimībām. Čīle vērsusies pie NASA ar lūgumu padalīties pieredzē, kā nodrošināt, lai strādnieki spētu sagaidīt glābējus
Dzīvo ilūzijās
Pagaidām viņi ir optimisma pilni un domā, ka glābēji ieradīsies ļoti drīz. «Mēs ceram, ka visa Čīle pieliks maksimālas pūles un dabūs mūs ārā no šejienes līdz 18. septembrim, Čīles Neatkarības dienai, kas šogad sakrīt ar divsimt gadu jubileju kopš atbrīvošanās no spāņu jūga,» aģentūra AFP citē Luisu Urzu. 54 gadus vecais bijušais futbola treneris uzņēmies strādnieku līdera lomu, un virszemē cer, ka viņa spējas motivēt biedrus ļaus viņiem izturēt ilgo pārbaudījumu.
«Jūs netiksiet pamesti vieni ne uz mirkli,» iesprostotajiem atbildēja valsts prezidents Sevastjans Pinjera, nebilzdams ne pušplēsta vārda par to, cik ilgi varētu ilgt operācija. Tas tiekot darīts, lai pasargātu cilvēkus no panikas un nomāktības, izdzirdot satriecošās ziņas.