Noziedzīga ir smēķēšana bērna klātbūtnē - astma, plaušu iekaisums, sirds un asinsvadu mazspēja, agrīna leikoze ir vien daļa no slimībām, kas rodas bērnam no vecāku smēķēšanas viņa klātbūtnē, teic Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Laikam nav tāda smēķētāja, kurš nezinātu, ka smēķēt ir kaitīgi. Smēķēšana ir atkarība. Pārstāt smēķēt cilvēkam, kurš reiz ir sācis to darīt, nav vienkārši. Visi zina, ka miljoniem cilvēku pasaulē mirst mokās no vēža. Daudzi jūt, ka nespēj atmest pat tad, kad cigarete no pārsmēķēšanās izraisa nelabumu, pretīgu klepu, ilgstošu nespēju fiziski justies labi. Met nost smēķēšanu pirmo, otro, desmito reizi - un nevar. Laimīgi tie, kuri tikuši no kaitīgā ieraduma vaļā. Vairums smēķētāju savu kaitīgo ieradumu nekontrolē - ieradums kontrolē viņus. Tāpēc mācīt un moralizēt ir velti.
Var aicināt padomāt - vismaz par saviem bērniem. Ja nevar atmest smēķēšanu, vismaz nesmēķēt bērnu klātbūtnē. Aicināt nesmēķēt citu cilvēku klātbūtnē un publiskās vietās - tas laikam ir par daudz prasīts. Bet bērnus vismaz indēt nevajag.
Nedz ar dūmiem, nedz piemēru.
Grūti mazai meitenei iestāstīt, lai nesmēķē, ja mamma smēķē. Aktuālā tabakas industrijas mērķauditorija tagad esot tieši meitenes un sievietes, bet vīriešiem smēķēšanas mode mazinās.
Var smiet par ierobežojumiem un kampaņām, tomēr lēnām un pamazām tās dod rezultātu, jo smēķētāju skaits ir samazinājies.