Neatkārtojot pagātni
Pērn pavasarī studiju virzienu akreditācijas jautājums nonāca līdz situācijai, ka studentiem draudēja nederīgu diplomu saņemšana. IZM nespēja piesaistīt akreditācijas institūciju, tāpēc aizkavējās arī 886 studiju programmu akreditācija 260 studiju virzienos. Situāciju glāba IZM lēmums pašiem organizēt akreditācijas procesu. Secinājums pēc tam gan nebija iepriecinošs - lai gan akreditācija notika, tā nav bijusi pietiekami kvalitatīva. Pēc procesa beigām gan atbildīgās amatpersonas atviegloti nopūtās - tagad pāris gadu būs mierīgāk, jo vienkārši nebūs tik daudz darba. Nākamreiz saspringtāks grafiks gaidāms pēc sešiem gadiem, kad atkal daudziem studiju virzieniem beigsies akreditācijas termiņš. Tomēr, lai neatkārtotos līdzīgs scenārijs, jau tagad jādomā par risinājumu.
Viens no variantiem ir veidot savu nacionālās akreditācijas aģentūru. Šādu ideju aizstāv arī izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (Vienotība). Viņa Dienai sacīja, ka Latvijas intelektuālais potenciāls ir pietiekami augsts, lai spētu kritiski izvērtēt augstākās izglītības piedāvājumu. Aģentūrai gan būtu jāatbilst konkrētiem standartiem, tostarp jābūt reģistrētai Eiropas augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas reģistrā (EQAR) un jāpiesaista ārzemju eksperti.
Patlaban ir divi varianti - veidot akreditācijas aģentūru pilnīgi no jauna vai jau uz kādas esošas institūcijas bāzes. I. Druviete vairāk sliecas uz otro variantu, tomēr nevienu konkrētu institūciju pagaidām minēt nevēlas.
Nedrīkst kavēties
Tikmēr vēlmi uzņemties studiju programmu un virzienu akreditāciju izteikusi Augstākās izglītības padome (AIP). Tās priekšsēdētājs Jānis Vētra Dienai sacīja, ka jau patlaban AIP pilda daļu no šīm funkcijām, piemēram, nodrošinot augstskolu un koledžu akreditāciju. Tāpat AIP iesniegusi pieteikumu EQAR, saņēmusi atbildi par atbilstību prasībām un uzaicinājumu veikt institūcijas ārēju novērtēšanu.
Situāciju, ka studiju virzienu akreditāciju organizē IZM, J. Vētra uzskata par neloģisku, jo tas ir pretrunā ar Latvijas akceptētajām Eiropas vadlīnijām. Kavēties nedrīkst arī tādēļ, lai laikus varētu izpildīt visus kritērijus iekļūšanai EQAR - lai to izdarītu, nepieciešams regulārs akreditācijas darbs, uzsvēra J. Vētra. Tādējādi, kamēr netiks noteikts, kā tieši tiks veidota iecerētā nacionālā akreditācijas aģentūra, neviena institūcija uz to pretendēt nevarēs.
Tam, ka nedrīkst kavēties ar lēmuma pieņemšanu, piekrīt arī Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidents Mikus Dubickis. Viņš Dienai norādīja, ka, piemēram, regulāri tiek veiktas izmaiņas studiju programmās un virzienos. Tāpat ik pa laikam akreditācija beidzas jau izvērtētām studiju programmām. Tāpēc, ja ministrija nogaidīs vēl pāris gadu, nacionālās akreditācijas aģentūru izveidot atkal nebūs iespējams, jo tā nebūs ieguvusi reālu pieredzi.
Kā vienu no galvenajiem argumentiem aģentūras izveidei M. Dubickis min zemākas akreditācijas izmaksas. Savukārt, ja akreditācijas procesu Latvijā organizēs kāda no Eiropas aģentūrām, attiecīgi būs arī Eiropas cenas. Izmaksu jautājums īpaši aktuāls ir studentiem, jo, sadārdzinoties studiju virzienu akreditācijas procesam, celties var arī studiju maksa. Tāpat Latvijas akreditācijas aģentūra savus pakalpojumus par zemākām izmaksām varētu piedāvāt citām valstīm, uzskata LSA prezidents.
Nepieciešami līdzekļi
50 000 eiro ir summa, kas nepieciešama, lai organizācija, kas regulāri veic akreditāciju un atbilst visām EQAR izvirzītajām prasībām, varētu iekļūt reģistrā, pastāstīja J. Vētra. Viņš atzīmēja, ka izdevumi pārsvarā saistīti ar ekspertu piesaisti un pašnovērtējuma ziņojuma sagatavošanu. Pēc J. Vētras domām, būtu pareizi, ja šos izdevumus segtu no valsts budžeta, jo, piesaistot finansējumu citādi, varētu rasties jautājums par aģentūras neatkarību.
Par to, ka jau nākamā gada budžetā būtu jāparedz izdevumi nacionālās akreditācijas aģentūras izveidei, ministre vienojās, tiekoties ar Latvijas Studentu apvienību. Viņa Dienai apliecināja, ka šāds nodoms ir, bet par konkrētām summām atteicās runāt, piebilstot vien, ka tie varētu būt 70 000 līdz 85 000 eiro. Jāpiebilst, ka konkrēti priekšlikumi šajā jautājumā ministrijai jāsagatavo līdz 30. jūnijam.