Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +14 °C
Skaidrs
Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Drīz sāks kratīt taksometrus

Sīvā konkurence taksometru vidū braucienu izmaksas padara arvien zemākas. Atšķirība starp to, ko spēj piedāvāt sabiedriskais transports un taksometrs, laikam ejot, kļūst arvien lielāka. Diena, izvēloties taksometru Panda, no tirdzniecības centra Alfa līdz Brīvības piemineklim aizbrauca par 5,49 eiro.

Ja četras personas izvēlētos sabiedrisko transportu un pirktu biļetes, piemēram, autobusā, kopā būtu jāmaksā astoņi eiro. Turklāt atšķirībā no sabiedriskā transporta braukt ar taksometru pārsvarā ir daudz komfortablāk - nav jādala telpa ar svešiem cilvēkiem, un brauciens ir bez apstāšanās pieturās.

Atsevišķiem nozares spēlētājiem šāda konkurence nav pa prātam, un viņi nesaprot, kā legālā veidā vispār ir iespējams nodrošināt tik zemas cenas. Iespējams, tāpēc jautājumam arvien lielāku uzmanību sāk pievērst arī Valsts ieņēmumu dienests (VID). Tiek lēsts, ka taksometru pakalpojumu sfērā ēnu ekonomikas īpatsvars veido pat 80%. Straujais ēnu ekonomikas pieaugums degradē un kropļo nozari. Paši uzņēmēji aprēķinājuši, ka četri no pieciem taksometriem nemaksā nodokļus pilnā apmērā, turklāt, ja nozare tiktu sakārtota, jau 2016. gadā budžeta ieņēmumi pieaugtu par četriem miljoniem eiro.

Izmaiņas jau tuvu

VID izkristalizējušās trīs galvenās problēmas. Dienesta pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa norāda, ka taksometru vadītāji bieži neuzrāda faktiski nostrādātās stundas, tādējādi netiek maksāts pilnā apmērā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas. Netiek uzrādīti arī faktiskie ieņēmumi, līdz ar to netiek maksāts ne PVN, ne UIN. Tāpat nereti fiksēti gadījumi, kad tiek optimizēta nodokļu nomaksa, slēdzot līgumus ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem.

Taksometra biznesa konsultants, Baltic Taxi valdes loceklis Jānis Naglis intervijā Dienai šajā sakarā runāja par tā saukto taksometra sociālo nodokli jeb patentmaksu. «Būtība ir tāda, ka ir viena fiksēta maksa par dzelteno taksometra zīmi, šī maksa jāsamaksā avansā, un uz tās pamata iespējams saņemt licenci,» viņš skaidroja.

Arī Finanšu ministrija apzinās problēmu, tāpēc taksometru uzņēmumiem gadu ātrāk nekā citiem nāksies strikti pildīt sociālo iemaksu prasības. Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (Vienotība) atklāj, ka turpmāk taksometru licences varēs izsniegt ar vienu svarīgu noteikumu - ja kompānija nomaksās sociālās apdrošināšanas iemaksu minimālās algas apjomā. «Patlaban lielākā daļa taksometru kompāniju sociālo un ienākumu nodokli maksā apmēram no 80 eiro. Šinī gadījumā, lai kompānijas vispār kvalificētos taksometra licenču saņemšanai, šādas iemaksas būs jāveic obligāti,» viņš skaidro, atklājot, ka patlaban uz Saeimu tiek virzīta iniciatīva, ka no 2017. gada šāda minimālā sociālās apdrošināšanas iemaksa būs jāmaksā visiem nodarbinātajiem Latvijas iedzīvotājiem. Tomēr pirmie būs taksometru parki. Ja mēnesi pēc likuma stāšanās spēkā izrādīsies, ka kompānija nav nomaksājusi šo nodokli, tad tai tiks anulēta licence.

Bez lieliem iebildumiem

Panda Taxi īpašnieku pārstāvis Mikhailo Grušulenko Dienai norāda, ka «par ideju ir ar abām rokām par». Viņš piemin modeli, kā tiek regulēta šī sfēra Polijā. Tur taksometriem ir jāmaksā apmēram 200 eiro mēnesī, un no šīs naudas par viņiem tiek veikti maksājumi pensiju fondā. «Visi nodokļu maksājumi līdz ar to viņiem ir beigušies. Tāpēc arī mūsu pozīcija šajā jautājumā ir atbalstoša, tomēr pilnībā mēs to aizstāvēsim tikai tad, kad būs pārliecība, ka tā ir pieejama visiem, nevis kādam šauram lokam,» viņš teic, piebilstot, ka pagaidām izskatās, ka iniciatīva visiem taksistiem nebūs pieejama, tikai kompānijām ar lielu automašīnu skaitu.

Uz jautājumu, kā plānotās izmaiņas varētu ietekmēt taksometru parku Panda, M. Grušulenko atbild, ka par nākotni uztraukties nevajadzētu. «Mēs esam pārstāvēti trīs Eiropas Savienības valstīs un Ukrainā. Katrai šai valstij ir atšķirīga likumdošana un prasības, bet mums izdodas gana veiksmīgi tām visām pielāgoties. Vienīgais, mēs uzstājam uz to, lai spēles noteikumi visiem būtu vienādi, lai nav tā, ka lielie kļūs vēl lielāki, bet mazie mirst. Likumdošanai ir jābūt taisnīgai,» viņš uzsver. M. Grušulenko uzskata, ka Latvijā nodokļu jomā pastāv zināms haoss, un taksometra vadītāji ir sociāli neaizsargāti.

Fakts, ka nodoklis būs jāmaksā no šofera ienākumiem, Pandas pārstāvim neliekas šķērslis, jo nauda jau tiek iemaksāta vadītāja drošībai. «Jā, ir jāatzīst, ka šodien taksometru kompānijas minimizē nodokļu izdevumus gan likumīgā, gan arī nelikumīgā veidā. Mums visiem problēmas ir vienādas gan Baltic Taxi, gan Panda Taxi, gan citur. Pagaidām valdība nav izrādījusi pārāk lielu interesi šo problēmu risināšanā, patiesībā problēmas pat tiek ignorētas. Šo trīsarpus gadu laikā, kopš mēs esam Latvijas tirgū, tās nav mazinājušās,» viņš skaidro. Viscaurspīdīgāk taksometru kompānijas darbojas Polijā, Lietuvā tiek pieprasīta nodokļu nomaksa vismaz no minimālās algas, Latvijā tas vispār netiek kontrolēts. Tomēr, kā norāda M. Grušulenko, Ukrainā ir vēl sliktāk - tur nodokļi netiek maksāti vispār, automašīnās nav ievietoti pat skaitītāji.

Uz jautājumu, kā Pandai izdodas nodrošināt tik zemas cenas, uzņēmuma īpašnieku pārstāvis atbild, ka tā nav problēma. Latvija nav pieradusi pie zemām cenām, kaut gan šādas izmaksas nav nekas ārkārtējs. Daudzviet Eiropā, piemēram, Lietuvā un Polijā, klienti maksā vēl mazāk.

Būs jāmaksā vairāk

Lietotnes Taxify Latvijas reģiona vadītājs Juris Krūmiņš Dienai prognozē, ka līdz ar izmaiņām par braucienu klientiem nāktos maksāt vairāk. Cenas izlīdzinātos, un vidēji brauciens maksātu apmēram tikpat daudz, cik patlaban Baltic Taxi. Viņš paredz, ka pieprasījums pēc pakalpojuma samazināsies, jo daudzi to vairs nevarēs atļauties. Arī dalībnieku skaits samazināsies, atsijājot mazos uzņēmumus un tos, kas nespēs nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu. Tajā pašā laikā J. Krūmiņš uzsver, ka izmaiņas tirgū ir nepieciešamas: «Ir pareizi sekot Igaunijas paraugam, kur tirgus ir sakārtots. Ir jābūt godīgai konkurencei, kas uzņēmumiem liktu domāt par labākas pakalpojuma kvalitātes nodrošināšanu, nevis kā apkrāpt valsti, lai piedāvātu zemāku cenu klientam. Sociālā nodokļa rezultātā taksometru tarifi izlīdzināsies, un uzņēmumi konkurēs ar pakalpojumu, nevis cenu.»

Jāpiemin, ka Konkurences padome pagaidām nozarē nav fiksējusi ievērojamus pārkāpumus. Tomēr, kā Dienai norāda padomes pārstāve Inita Kabanova, tad drīzumā tiks publiskots tirgus uzraudzības pārskats, kas varētu atklāt dažu labu pārsteigumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Miljoniem robotu asinsvados

Sekmīgs eksperiments ar nanorobotu armiju truša organismā varētu veicināt nozīmīgu izrāvienu medicīnā.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?