Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

Dzimis ar ūdens izjūtu

«Vecums - tie ir tikai cipari. Es zinu, cik man gadu, bet par vecumu nedomāju. Daru to, kas man patīk,» saka Ābrams Leibovičs, kad uzkāpjam uz viņa jahtas Caroll klāja. Tomēr pēc mirkļa atzīst, ka nesen aizdomājies gan. Un smejot piebilst: «Vecumu sajūtu uz kalna -joprojām aizraujos ar slēpošanu un pacēlājam ir pensionāru atlaides!» Bet burāšana un kalnu slēpošana nav Ābrama Leiboviča vienīgais aicinājums: «Visu dzīvi turpinu mācīties, taču ne mācību iestādēs.»

Maza ir planēta

Ar Ābrama kungu tiekamies siltā oktobra dienā pirms jahtas izcelšanas no ūdens. Tieši šajās dienās aprit Caroll 60. dzimšanas diena. 1947. gadā Majoros to sācis būvēt viņa tēvocis. 1953. gada oktobrī laivu nolaiduši ūdenī izmēģināt. Pat kajīte vēl nebija izbūvēta, to pamazām pabeiguši vēlāk. Bet, kā šodien saka Caroll kapteinis, uz koka jahtas šis process nebeidzas: «Ja kādu koka detaļu nomaina laikus, tā kalpo mūžīgi. Nokavē... Ir tā, kā ar cilvēku - ja nepieciešama operācija, tā jāveic laikus vai arī nedrīkst pieļaut nepieciešamību pēc tās.» Bilstu, ka uz laivas 85 procenti ir darbs un tikai atlikušie 15 - atpūta. «Jā. Bet nesauciet to par darbu! Tā ir labsajūta. Taču tiesa - tam jāatrod laiks, līdzekļi un jāprot šo darbu darīt. Koks uz jahtas nepieļauj paviršu attieksmi.»

Ar ūdens izjūtu, kā pats atzīst, Ābrams ir dzimis. Viņš rāda melnbalto fotogrāfiju albumu - sākotnējie jahtas braucieni bijuši viņa pirmā pieredze burāšanā: «Gājām uz Pērnavu, Kihnu, Roņu salu. Uzaugu starp profesionāliem burātājiem, būdams cieši saistīts ar tradicionālo jūras kultūru.» Kapteinis šķir nākamās albuma lappuses - te fotogrāfijas no viņa lielākā dzīves izaicinājuma. Tas bijis 1989. gads, kad Leiboviča kungs piedalījies jahtu sacensībās apkārt pasaulei. «Jahtu speciāli sacensībām būvējām paši, tie bija Gorbačova laiki, kad parādījās brīvība. Neviena valsts organizācija šajās sacensībās nepiedalījās, pat ne Olimpiskā komiteja. Mums tas bija tīrs entuziasms, afēra labā nozīmē, un tā izdevās,» ar lepnumu atceras burātājs. Viņi bijuši pirmie Padomju Savienības burātāji, kas piedalījušies šajās sacīkstēs. «Visi bija pieraduši, ka krievi var atnākt ar tankiem, ar kara flotes kuģiem, bet te atnāca jahta un tā bija sensācija. Priecīgs notikums visiem. Padomju Savienība sabruka, kad bijām okeānā,» stāsta Leiboviča kungs. Šīs sacensības viņam pavērušas citu, plašāku redzesloku: «Sapratu, ka planēta ir ļoti maziņa, bet pasaule - liela.»

Uz ledus no baseina

Ābramu Leiboviču saistīja arī kalnu slēpošana. «Tās bija skolas pēdējās klases, kad aizgāju uz kalnu slēpošanas sekciju, gribēju iestāties, bet mani nepieņēma. Biju pārāk pieaudzis. Sāku mācīties pats un Siguldā pirmajā treniņā dabūju traumu, sezonu pavadīju ģipsī,» atceras Ābrams. Arī nākamajā sezonā viņu neviens nav gribējis redzēt uz kalna. Un viņš nolēmis braukt uz Kaukāzu, sākt mācīties tur, kur trenējas labākie kalnu slēpotāji. «Tur sāku strādāt kā trauku mazgātājs - tā bija iespēja izmantot pacēlāju un atrasties iespējami tuvāk kalnu slēpošanas sportam. Neviens, protams, neticēja, ka pārvaldīšu tehniku un varēšu piedalīties sacensībās. Bet ar laiku pāraugu pat savus skolotājus. No manis sanāca labs slēpotājs, par to pārliecinos arī tagad - pārvaldu gan veco, gan jauno kalnu slēpošanas tehniku,» lepns ir Leiboviča kungs.

Bet tagad viņam ir arī trešā sirdslieta. Daiļslidošana! Kapteinis tai pievērsies pirms gadiem pieciem sešiem: «Uz ledus nokļuvu no baseina.» Peldēt brasa stilā Ābrams pratis jau kopš bērnības, vēlāk dzīvē apguvis arī citus stilus, bet, kad ieraudzījis, kā draudzene peld taurenītī, iepaticies. Nolēmis doties uz baseinu to apgūt: «Reiz dzirdu, kāds saka - pēc baseina iešot uz slidotavu. Uz slidotavu? Nodomāju - ja reiz ledus pilsētā tuvāk nekā kalns, kāpēc arī man nepamēģināt?» Patiesībā Ābrams nekad nav mīlējis daiļslidošanu. «Padomju laikos bija divi sporta veidi - hokejs un daiļslidošana. Biju greizsirdīgs, ka televīzijā nerāda burāšanu un kalnu slēpošanu,» paskaidro Ābrams. Uz slidotavu aizgājis un visu sācis no nulles. Nokļuvis grupā, kur visiem bija jāizslido piruetes. «Domāju - kam man piruetes pēc 60 gadu vecuma?! Kāpēc jālec, es negribu lekt!» smej Ābrams, «bet pirmais, kas piesaistīja - slīdēšana ir līdzīga tai, kā slīd jahta. Kad tā virzās uz priekšu, jūtams, kā ūdens apskauj korpusu. Un ir tikai viens stāvoklis, kad jahta sasniedz maksimālo ātrumu. Tiklīdz mainās pozīcija, mainās kustība, pretestība. Šis punkts ir jāsajūt, uz jahtas tas ir pirmais uzdevums - tu tam koncentrējies, ar to dzīvo. Tāpat ir uz ledus.»

No vienkāršā pie sarežģītā

Drīz vien Leiboviča kungs sācis ne tikai slidināties pa ledu. «Reiz mana trenere Ļoļa - viņai pāri 70 gadiem - paziņo, ka pretenzijas nepieņemšot, esot jāveido daiļslidošanas programmas, jāpiedalās sacensībās. Nja. Bet ja vajag...» piekāpies rūdītais burātājs. Viņš atceras, kā slīpējis savu pirmo - minūti un 43 sekundes garo - uzstāšanos sacensībām, ar lēcieniem, piruetēm. «Aizbraucu uz Tartu, noslidoju un pie sevis nodomāju: njā, tas nav kā ar laiviņu apkārt pasaulei izbraukt. Tas ir mazliet grūtāk,» smej Leiboviča kungs. Tad nopietni turpina: «Viss ir grūts, ko dari pirmoreiz, sevi jāpārvar. It kā to visu taču daru sev. Tomēr, izejot publikas priekšā, jāspēj būt pašam un vienlaikus parādīt publikai, kāds es esmu. Šķiet jau, ka jūrā esmu vientuļš, mani neredz neviens. Tomēr tā nav - tur, jūrā, skatītājs ir manī pašā, bet uz ledus - skatītāji visapkārt. Viņi redz mani no visām pusēm, un man jābūt skaistam no visām pusēm.»

Kā saka kaptenis, viņam iemācīties vienu soli uz ledus esot tāpat kā iemācīties trīs soļus dzīvē: «Pēc daiļslidošanas principa - no vienkāršā pie sarežģītā. Vienkāršais ir tehniskie paņēmieni, sarežģītais - cilvēciskās attiecības. Tās eksistē zemapziņas līmenī un, ja tās nav sakārtotas vai sakārtotas nepareizi, tehniski neko nevar izdarīt. Es mācos visu dzīvi.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Ābrams Leibovičs

Dzimis 1946. gada 22. janvārī Rīgā
Pabeidzis Rīgas 10. vidusskolu
Pirmā darbavieta - matrozis uz velkoņa Rīgas zvejas ostā. 20 gadu bijis kalnu slēpošanas instruktors Kabardā-Balkārijā, pārmaiņus sezonās strādājis par oficiantu restorānā Lido Majoros
1989. gadā piedalījies jahtu sacensībās apkārt pasaulei Whitbread Round the World Race
Deviņus gadus praktizējis jogu. Pirms 10 gadiem iemācījies staigāt pa virvi
2008. gadā starptautiskajās daiļslidošanas sacensībās vīriešiem iesācējiem, vecākiem par 18 gadiem, ieguvis 2. vietu.
Jahtas Corall kaptenis kopš 1968. gada

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?