Tajā pašā laikā ECB negrasās piešķirt papildu finansējumu, lai nodrošinātu Grieķijas banku likviditāti, lai arī nedēļas nogalē noguldītāji no tām izņēma vairākus miljardus eiro.
Baidoties, ka banku durvis pirmdien būs slēgtas, tūkstošiem grieķu sestdien un svētdien veidoja garas rindas pie bankomātiem, lai izņemtu naudu no saviem banku kontiem. Tas tikai pastiprināja pēdējās dienās pieaugušās bažas, ka tuvākajā laikā Grieķija būs spiesta pasludināt maksātnespēju, kas varētu nozīmēt milzu parādu nospiestās valsts izstāšanos no eirozonas.
Analītiķi izteikušies, ka ECB lēmums nepiešķirt papildu finansējumu grieķu bankām ir mājiens Grieķijas valdībai ieviest kapitāla kontroli, nosakot, cik daudz naudas noguldītāji dienā var izņemt. Tomēr Grieķijas finanšu ministrs Janis Varufaks vakar paziņoja, ka valdība negrasās spert šādu soli.
Svētdienas rītā Grieķijas parlamenta vairākums, tostarp gandrīz visi opozīcijā esošās galēji labējās partijas Zelta rītausma deputāti, atbalstīja kreiso radikāļu valdības vadītāja Alekša Cipra sestdien ierosināto referendumu, kurā grieķu vēlētāji varēs izlemt, vai atbalstīt starptautisko aizdevēju piedāvāto palīdzību apmaiņā pret jauniem taupības pasākumiem.
Otrdien noslēdzas Eiropas Komisijas, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un ECB palīdzības programma. Starptautisko aizdevēju trio piektdien piedāvāja A. Cipra valdībai jaunu palīdzības programmu, bet Grieķijas valdība to noraidīja un pieprasīja pagarināt pašreizējo programmu, kā arī ierosināja referendumu.
Pašreizējā palīdzības programma beidzas dienā, kad Atēnām SVF jāatmaksā 1,5 miljardi eiro, bet nevienam nav ne jausmas, vai Grieķija varēs norēķināties ar aizdevējiem.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Vienotība) noraida, ka gadījumā, ja Grieķija pasludinātu maksātnespēju, Latvijas nodokļu maksātāji un valdība būtu gatavi maksāt kaut vienu eiro par Atēnu īstenotās politikas sekām, vēsta ziņu aģentūra LETA.
Viņaprāt, eirozona nedrīkst piekāpties Grieķijas valdības priekšā, jo tas varētu veicināt, ka arī citās dalībvalstīs pie varas nāk politiķi, kuri izlems nepildīt iepriekšējās norunas.