Ar nevienu citu reģionu Amerikas Savienotajām Valstīm nav tik ciešas vērtību, interešu, spēju un mērķu saskaņas. Transatlantiskā tirdzniecība, kas ir pasaulē apjomīgākās ekonomiskās attiecības, nodrošina miljoniem darba vietu Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā, kā arī kalpo par pamatu mūsu kopējiem centieniem uzturēt ekonomikas atkopšanos visā pasaulē.
Kā demokrātisku valstu alianse NATO nodrošina mūsu visu kopējo aizsardzību un palīdz stiprināt jaunās demokrātijas. Eiropa un Amerikas Savienotās Valstis strādā kopā, lai novērstu kodolieroču izplatīšanos, veicinātu mieru Tuvajos Austrumos un stātos pretim klimata pārmaiņām. Un, kā redzējām nesenajā drošības trauksmē Eiropā un izjauktajā mēģinājumā detonēt spridzekļus transatlantiskajos kravas transporta lidojumos, mēs cieši sadarbojamies ik dienu, lai novērstu teroristu uzbrukumus un nodrošinātu mūsu pilsoņu drošību.
Vienkārši sakot, mēs viens otram esam tuvākie partneri. Ne Eiropa, ne arī ASV nevar vienatnē un bez partnera stāties pretim mūsdienu izaicinājumiem. Šīs galotņu tikšanās tādējādi ir iespēja tālāk padziļināt mūsu sadarbību un nodrošināt, lai NATO kā cilvēces vēsturē visveiksmīgākā alianse šajā gadsimtā ir tikpat būtiska, kāda tā bija iepriekšējā gadsimtā. Šī iemesla dēļ mūsu Lisabonas darba kārtība ir tik vispusīga.
Pirmām kārtām - Afganistānas jautājums. Mēs varam saskaņot savus centienus, lai nodrošinātu vadības pāreju afgāņu rokās, mums saglabājot neatslābstošu uzmanību pret afgāņu tautu.
Mūsu NATO vadītā koalīcija Afganistānā aptver 48 valstis, tajā skaitā visu 26 NATO sabiedroto ieguldījumu un 40 000 karavīru no sabiedrotajiem un partnervalstīm, kuru dienestu un upurus mēs ļoti cienām. Mūsu kopējās pūles ir būtiskas, lai neļautu teroristiem justies kā miera ostā, tāpat kopējas pūles ir nepieciešamas, lai uzlabotu afgāņu dzīvi. Līdz ar papildu koalīcijas spēku ierašanos pēdējos divos gados mums beidzot ir stratēģija un resursi, lai salauztu talibanu inerci, atņemtu dumpiniekiem viņu cietokšņus, apmācītu vairāk afgāņu drošības spēku un palīdzētu afgāņiem.
Lisabonā saskaņosim savu pieeju, lai nākamā gada sākumā mēs varētu sākt atbildības nodošanu afgāņiem un pieņemt Afganistānas prezidenta Karzai izvirzīto mērķi Afganistānas spēkiem līdz 2014. gada beigām uzņemties vadību pār drošības nodrošināšanu visā Afganistānā. Un jūlijā, sākoties Amerikas pārejas periodam un karaspēka samazināšanai, NATO, tāpat kā Amerikas Savienotās Valstis, var veidot ilgtspējīgas partnerattiecības ar Afganistānu, lai paziņotu, ka, afgāņiem pašiem nostājoties uz savām kājām un uzņemoties vadību, viņi nebūs vieni.
Virzoties uz priekšu Afganistānas jautājumā, NATO Lisabonā veiks pārveidojumus saskaņā ar Stratēģisko koncepciju, kas paredz spēkus un partnerus, kas Aliansei nepieciešami, lai pretotos jaunajam 21. gadsimta apdraudējumam. Tā sākumā būtu no jauna jāapstiprina šīs Alianses asinsrite - mūsu 5. punktā apstiprinātais princips, ka uzbrukums vienai dalībvalstij ir uzbrukums visām.
Lai nodrošinātu, ka šī apņemšanās darbojas, mums ir jānostiprina viss potenciāls, kas nepieciešams, lai aizsargātu mūsu cilvēkus pašlaik un sagatavotos misijām nākotnē. Papildus parastā bruņojuma modernizēšanai mums jāreformē Alianses komandstruktūras, lai tās padarītu efektīvākas un rentablākas, jāveic ieguldījumi tehnoloģijās, kas ļauj efektīvi izvietot un kopā darboties sabiedroto spēkiem, kā arī jāattīsta jauni aizsardzības veidi pret tādiem apdraudējuma veidiem kā kiberuzbrukumi.
Vēl viens Alianses uzdevums ir NATO teritorijas pretraķešu aizsardzība, kas nepieciešama, lai novērstu esošo un pieaugošo apdraudējumu no ballistiskajām raķetēm. Pakāpeniskā adaptīvā programma Eiropas pretraķešu aizsardzības nodrošināšanai, par kuru es paziņoju pagājušajā gadā, nodrošinās spēcīgu un efektīvu Eiropas teritorijas un iedzīvotāju, kā arī izvietoto ASV spēku aizsardzību. Turklāt šī programma veido plašākas sadarbības pamatu, kur ir loma visiem sabiedrotajiem, tiek nodrošināta visu sabiedroto aizsardzība, kā arī sadarbības iespējas ar Krieviju, kas arī ir pakļauta ballistisko raķešu uzbrukuma draudiem.
Turklāt mēs spējam strādāt, lai radītu apstākļus kodolarsenāla samazināšanai un virzītos uz vīziju, ko es pagājušajā gadā iezīmēju Prāgā, - uz pasauli bez kodolieročiem. Tomēr, kamēr šie ieroči pastāv, NATO ir jāpaliek kā kodolaliansei, un es esmu skaidri paudis, ka Amerikas Savienotās Valstis uzturēs drošu un efektīvu kodolarsenālu, lai aizturētu jebkuru ienaidnieku un garantētu mūsu sabiedroto aizsargāšanu.
Visbeidzot Lisabonā mēs varam turpināt veidot partnerības ārpus NATO ietvariem, kas palīdzētu padarīt mūsu Aliansi par globālās drošības balstu. Mums jātur durvis atvērtas tām Eiropas demokrātiskajām valstīm, kas atbilst standartiem dalībai NATO. Mums jāpadziļina sadarbība ar organizācijām, kas papildina NATO spēcīgās puses, tādām kā ES, Apvienoto Nāciju Organizācija un Eiropas Drošības un sadarbības organizācija. Un, Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam piedaloties NATO galotņu samitā, mēs varam atsākt praktisku sadarbību starp NATO un Krieviju, no kuras labumu gūst abas puses.
Tāpat kā Amerikas Savienotās Valstis un Krievija ir atjaunojušas savstarpējās attiecības, to spēj izdarīt arī NATO un Krievija. Lisabonā mēs varam dot skaidru signālu, ka NATO redz Krieviju kā partneri, nevis ienaidnieku. Mēs varam padziļināt savu sadarbību Afganistānas un narkotiku apkarošanas jautājumos, kā arī 21. gadsimta drošības izaicinājumu risināšanā - no kodolieroču līdz vardarbīga ekstrēmisma izplatībai. Un, sadarbojoties pretraķešu aizsardzībā, mēs varam pārvērst pagātnes saspīlējuma iemeslu par savstarpējas sadarbības pamatu pret kopēju apdraudējumu.
Vairāk nekā sešdesmit gadu eiropieši un amerikāņi ir stāvējuši plecu pie pleca, jo mūsu kopējais darbs virza mūsu intereses un aizsargā brīvības, kuras ir dārgas mums kā demokrātiskām sabiedrībām. Tāpat kā ir mainījusies pasaule, ir mainījusies arī Alianse, un mēs esam pieauguši spēkā, drošībā un turībā. Tāds ir mūsu uzdevums Lisabonā - atkal piešķirt jaunu dzīvīgumu Aliansei un radīt garantijas mūsu drošībai un labklājībai nākamajās desmitgadēs.#
Publikācija tapusi sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā.