gadā notikušajām iepriekšējām vēlēšanām, kurās partija saņēma tikai 4% balsu, kas ir minimālā barjera, lai iegūtu pārstāvniecību likumdevējā. Tādēļ līdzšinējo sešu deputātu mandātu vietā kādreiz neietekmīgā partija ieguvusi 39.
Īstenie somi tikai nedaudz atpalika no vēlēšanu uzvarētājiem Nacionālās koalīcijas partijas, kura saņēma 20,4% balsu, un otrajā vietā finišējušajiem sociāldemokrātiem, par kuriem nobalsoja 19,1%, vēsta somu laikraksts Helsingin Sanomat. Graujošu fiasko piedzīvoja līdz šim valdošā Centra partija, kuras kontā 15,8% balsu un iepriekšējā 51 deputātu mandāta vietā tagad jāsamierinās ar 35 krēsliem.
Rūpes par «Somu govi»
Īsteno somu panākums var radīt problēmas jaunās valdības veidošanā, ko, visticamāk, uzņemsies Nacionālās koalīcijas partijas līderis, līdzšinējais Somijas finanšu ministrs Jirki Katainens, kurš jau ir paziņojis, ka koalīcijā iekļaus tikai partijas, kas atbalstīs Somijas iesaistīšanos uz bankrota sliekšņa stāvošās Portugāles glābšanā. «Somija vienmēr ir bijusi atbildīga problēmu risinātāja, nevis problēmu radītāja,» uzrunā atbalstītājiem svētdienas vakarā paziņoja J. Katainens. «Šeit ir runa par visas Eiropas kopējām interesēm. Pēc vēlēšanām lielākajām partijām ir jāmeklē kopīgs risinājums.»
Savukārt Īsteno somu harismātiskais līderis Timo Soini vēlēšanu naktī brīdināja, ka viņa partija mēģinās nodrošināt vairākumu, lai bloķētu eirozonas valstu glābšanas mehānisma atbalstīšanu, ja par to tiks balsots parlamentā. «Mūsu nauda nedrīkst tikt izmesta mehānismā, kas nedarbojas,» T. Soini citē aģentūra Bloomberg. «Mēs nediktēsim noteikumus visai Eiropai, bet uzstāsim uz turēšanos pie Somijas lēmumu pieņemšanas varas un naudas. Somu govs ir jāslauc Somijā, un tās pienu nedrīkst sūtīt uz ārvalstīm kā labdarību.»
Nedrīkst nerēķināties
Politikas analītiķi uzskata, ka nākamajam premjerministram ar Īstenajiem somiem ir jārēķinās. «Pēc šāda panākuma Īstenos somus nedrīkst atstāt ārpus valdības,» domā Helsinku Universitātes goda profesors Tuomu Martikainens. «Tā būtu ņirgāšanās par demokrātiju.»
Viņš uzskata, ka Somijas valdība būs spiesta runāt ar Eiropas Savienību (ES) par jauniem eirozonas glābšanas fonda nosacījumiem vai arī bloķēt tā apstiprināšanu, kas nozīmētu pamatīgu triecienu ES monetārās savienības solidaritātei, jo visi lēmumi ir jāpieņem, vienprātīgi vienojoties visām 17 dalībvalstīm. Ja valdība vienkārši apstiprinātu glābšanas paketi, tad «Īstenie somi un sociāldemokrāti (kuri arī uzskata, ka jāmaina nosacījumi, bet nav pret Somijas iesaistīšanos palīdzības sniegšanā) zaudēs seju», uzskata T. Martikainens.
Martā ES samitā apstiprinātā pastāvīgā eirozonas glābšanas fonda jeb Eiropas Stabilitātes mehānisma vērtība būs 700 miljardi eiro (490 miljardi latu), un Somijai tajā būtu jāiegulda 1,4 miljardi eiro (980 miljardi latu).