EK norāda, ka dažu nacionālo autoratlīdzību iekasējošo aģentūru darbība rada bažas attiecībā uz to caurskatāmību, administrēšanu un autoru vārdā iekasēto līdzekļu pārvaldību. Dažos gadījumos autoratlīdzību iekasējošo aģentūras līdzekļus, ko vajadzētu izmaksāt autoriem, tā vietā izmantojušas riskantām investīcijām, kas «liecina par autortiesību turētāju ierobežoto ietekmi uz šīm iestādēm».
Eiropas Savienībā (ES) ir vairāk nekā 250 autoratlīdzības iekasēšanas aģentūru, kas ik gadu visā blokā iekasē aptuveni sešus miljardus eiro (4,22 miljardi latu).
«Autoratlīdzību iekasējošām aģentūrām nepieciešams modernizēt savu darbību, lai atbilstu strauji augošās digitālās ekonomikas izaicinājumiem. Būtiska problēma ir nepietiekama caurskatāmība un iekasēto līdzekļu pārvaldības kontrole,» teikts EK ziņojumā, kurā arī norādīts, ka pieaugošais pieprasījums tīmekļa pieejai kultūras saturam neatzīst robežas vai nacionālos ierobežojums. «Taču dažas aģentūras nespēj pielāgoties interneta tirdzniecības tiesību pārvaldei,» norāda EK, skaidrojot, ka nepieciešams sakārtot licencēšanas sistēmu kompānijām, kas darbojas vairākās valstīs. EK skaidro, ka vienotu Eiropas tirgus licenci nevar ieviest, jo šāda sistēma novestu pie interneta licenču tirdzniecības centralizētas organizācijas, kurai būtu faktisks monopols.LETA