Kamēr pārējā pasaule cīnās ar recesijas sekām, Ķīna spiesta bremzēt ekonomisko izaugsmi, lai nepārkarsētu ekonomiku. Šķiet, briesmas apzinās arī Ķīnas valdība, jo pēdējo nedēļu laikā tā ievērojami sasparojusies. Ķīnas centrālā banka plāno paaugstināt procentu maksājumus un pacelt banku naudas rezervju latiņu, lai kaut nedaudz piebremzētu kredītu izsniegšanu pārlieku optimistiskajiem patērētājiem.
Ja Ķīnas ekonomika pārkarsīs un sabruks, pieprasījums pēc precēm pasaulē ievērojami saruks, cietīs lielākā daļa ražotāju. «Ja Ķīnā vairs nebūs tik masīva pieauguma kā 2009.gadā, pasaulē sāksies deflācija,» laikrakstam The Scotsman cilvēkiem bagātākās valsts ietekmi uz globālo ekonomiku izskaidro pētījumu centra Lombard Street Research vadītājs Čārzls Dimā. Lai arī ASV joprojām ir pasaulē lielākais patērētājs, Ķīna jau min uz papēžiem, un bez tās pircējiem globālais tirgus ir briesmās.
Taupīšanas ēra
«Es uzskatu, ka mēs esam jaunas fāzes sākumposmā. Turpmākajos mēnešos mēs redzēsim aizvien jaunus ierobežojumus un jostas savilkšanas pasākumus,» investīciju bankas Barclays Capital Ķīnas pētījumu vadītājs Pens Veņšens AFP uzsver, ka trešajā lielākajā ekonomikā ir skaidri saskatāma politikas maiņa, lai izvairītos sabrukuma, ko 80.gadu beigās piedzīvoja Japāna.
Valdība nolēma atvēsināt iedzīvotājus, jo saņēma informāciju, ka jaunā gada pirmajā nedēļā bankas izsniegušas kredītus gandrīz par 88 miljardiem ASV dolāru. Tas ir gandrīz tikpat daudz, cik pērn novembrī un decembrī kopā.
Šāda optimisma pamatā ir ziņas, ka pērnā gada pēdējā ceturksnī ekonomikas izaugsme pārsniegusi prognozes. Iekšzemes kopprodukta pieaugums bijis 10,7 procenti, un tas pamudinājis premjerministru apturēt vairākas ekonomikas stimulēšanas programmas, ziņo aģentūra Reuters. Kopējais gada IK pieaugums ir 8,7%, tajā pašā laikā pārējā pasaule ar grūtībām noturas iepriekšējā līmenī, ziņo raidsabiedrība BBC. Piemēram, Japānā pērn IK sarucis aptuveni par 6%.
Finanšu analītiķis Džeimss Čeinoss, kurš savulaik pirmais brīdināja par ASV enerģētikas kompānijas Enron sabrukumu, apgalvo, ka Ķīnas valdības stimulēšanas programmu uzpūstais burbulis plīsīs jau šogad. Viņš brīdina, ka visa Ķīnas ekonomika ir balstīta uz kredītiem. «Tā man atgādina neseno Dubaijas gadījumu, tikai tūkstoškārt smagākā formā,» ekspertu citē vācu laikraksts Die Welt.