Vairāki Izraēlas politiķi, tostarp premjerministrs Benjamins Netanjahu, M. Šulcam pārmet nepatiesas informācijas izplatīšanu, jo EP prezidents vēlējās uzzināt, vai ir tiesa, ka ebreji drīkst patērēt četrreiz vairāk ūdens nekā palestīnieši, kas dzīvo Izraēlas okupētajās teritorijās.
Divkosīga propaganda
EP vadītājs šonedēļ apmeklēja palestīniešu apdzīvotās Rietumkrasta teritorijas un Izraēlu, lai tiktos ar pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem un politiķiem. Vizītes pēdējā dienā viņš kāpa tribīnē un savā dzimtajā vācu valodā uzrunāja Kneseta deputātus.
Uzrunā M. Šulcs uzsvēra, ka viņa kā EP vadītāja pienākums ir «nekad neaizmirst holokaustu un nekad nepieļaut tā atkārtošanos», augstā amatpersona arī atgādināja, ka Eiropas Savienībai ir īpašas attiecības ar Izraēlu. «Izraēlas sabiedrība ir būvēta uz brīvības un demokrātijas vērtībām, kas [ebreju valsti] saista ar Eiropu,» EP vadītāju citē EUobserver.
Viņš neizvairījās paust arī Izraēlai neērtu viedokli. Runājot par Tuvo Austrumu miera procesu, M. Šulcs sacīja, ka būs nepieciešamas «sāpīgas piekāpšanās», jo palestīniešiem, tāpat kā izraēliešiem, esot tiesības uz pašnoteikšanos un taisnīgumu. Viņš arī nosodīja palestīniešu apdzīvotās Gazas joslas blokādi, ko savā labā izmantojot islāma ekstrēmisti.
Mierīga atmosfēra Kneseta sēžu zālē valdīja līdz brīdim, kad EP prezidents pastāstīja, kas viņu aizkustinājis, tiekoties ar palestīniešu jauniešiem. «Viena no lietām, ko šie jaunie cilvēki man prasīja, bija: kā tas var būt, ka izraēliešiem ir atļauts izlietot 70 litru ūdens dienā, bet palestīniešiem tikai septiņpadsmit?» atstāstīja M. Šulcs. «Es nevarēju pārbaudīt datu precizitāti, tāpēc prasu jums, vai tā ir patiesība.»
Augstā viesa sacītais sacēla sašutuma vētru. Nacionālistu partijas Bayit Yehudi deputāts Moti Jegevs sāka kliegt uz M. Šulcu: «Kaunieties, jūs atbalstās tos, kas kūda pret ebrejiem.» Viņš kopā ar partijas vadītāju - ekonomikas ministru Naftali Benetu - demonstratīvi atstāja zāli. N. Benets laikrakstam The Jerusalem Post sacīja, ka nav spējis palikt ilgāk un klausīties, «kā vācietis izplata divkosīgu propagandu pret Izraēlu».
Neapmierināts bija arī Izraēlas premjers B. Netanjahu, kurš apsūdzēja M. Šulcu kļūdainu apgalvojumu izplatīšanā. «Šulcs atzina, ka nav pārbaudījis, vai tas, ko viņš sacīja, ir patiesība, tomēr viņš tāpat vainoja mūs. Cilvēki piekrīt jebkuriem uzbrukumiem Izraēlai, tos nepārbaudot. Viņi aizbāž ausis,» B. Netanjahu citē EurActiv.
M. Šulcs ceturtdien vācu izdevumam Die Welt sacīja, ka viņa runa ir bijusi Izraēlai labvēlīga. «Bet es nevaru teikt tikai to, kas patīk visiem. Mans darbs ir pārstāvēt EP pozīciju,» uzsvēra EP prezidents.
Dušā tiek reti
Izraēlas Ūdensapgādes pārvalde paziņojusi, ka M. Šulca izteikumi ir «aplami», jo saskaņā ar tiem viens Izraēlas iedzīvotājs dienā varot patērēt 4,12 reižu vairāk ūdens nekā viens palestīnietis.
Pārvaldes jaunākie dati, kas gan ir iegūti 2006. gadā, liecina, ka izraēlieši saņemot 1,7 reizes ūdens vairāk nekā palestīnieši. Lai arī institūcija nespēj likt galdā svaigākus datus, tā apgalvo, ka pašlaik šī atšķirība esot vēl mazāka.
Pirms dažām nedēļām Izraēlas cilvēktiesību organizācija B'Tselem ziņoja, ka Izraēlas pilsētās ik dienu uz vienu iedzīvotāju tiek patērēti 242 litri ūdens, kas esot trīsarpus reižu vairāk nekā palestīniešu apdzīvotajās pilsētās Rietumkrastā.
Palīdzības organizācija EWASH, kas palestīniešu apdzīvotajās teritorijās koordinē ar ūdensapgādi, sanitārajiem un higiēnas jautājumiem saistītus projektus, informē, ka palestīniešu apdzīvotajās Rietumkrasta teritorijās dienā drīkst patērēt 70 litru ūdens uz vienu iedzīvotāju, bet turpat blakus ebreju apmetnēs dienā varot izlietot 400 litru uz cilvēku. Pasaules Veselības organizācijas rekomendētais minimums ir 100 litru uz vienu iedzīvotāju.
«Tas ir jautājums par higiēnu, jo cilvēks nevar mazgāties dušā katru dienu, bet tikai vienreiz nedēļā,» apgalvo EWASH.