Šis ir stāsts par producentu Spaiku Lī, kurš savam jaunākajam projektam ar Kickstarter.com palīdzību ieguva vairāk nekā 1,5 miljonus ASV dolāru. Taču šis finansēšanas veids nav domāts tikai bagātajiem un slavenajiem. Lai atceramies jauno amerikāņu filmu producentu Brendonu Fovleru, kurš tiešsaistē iegūto naudu izmantoja, lai realizētu savu sapni: filmu Hybrid Vigor, kas tika filmēta Rīgā.
Šie stāsti liecina par jaunu uzņēmējdarbības laikmetu, kurā vairs nav jāpārliecina ar uzņēmējiem pilna telpa, ka tieši tava ideja ir vislabākā un nesīs panākumus. Tā vietā tagad pastāv iespēja ideju uzreiz parādīt plašākai sabiedrībai - pircējiem, kas var palīdzēt atbalstīt daļu tava sapņa. Cilvēku sniegtais finansējums atšķiras - tas var būt viens lats, bet tie var būt arī pāris tūkstoši, turklāt tas var nākt no jebkuras vietas pasaulē. Un arī tu kā uzņēmējs vari sasniegt savu mērķi, atrodoties mājās.
Par pūļfinansējumu (crowd-funding) sauktais instruments radās pēc 2008. gada finanšu krīzes, kad bija ievērojami samazinājušās iespējas iegūt aizņēmumu. Pūļfinansējuma ikgadējais apjoms patlaban ir 2,7 miljardi ASV dolāru, un šis skaitlis turpina augt. Izmantojot pūļfinansējumu, sapņi - gan lieli, gan mazi - var īstenoties un pārvērsties veiksmīgā biznesā jebkurā brīdī. Un jaunie uzņēmēji ienāk visās industrijās neatkarīgi no to lieluma - no amatniecības līdz informācijas tehnoloģijām.
Šī ir Globālā uzņēmējdarbības nedēļa (18.-22. novembris), un runāt par pūļfinansējumu ar uzņēmumiem un studentiem visā Latvijā ir ieradies viens no šīs jomas ekspertiem Roberts Mičels. Pūļfinansējuma kapitāla konsultants Mičels un viņa uzņēmums ieņem vadošās pozīcijas pūļfinansējuma tirgū ASV, turklāt Mičels aktīvi veido un attīsta pūļfinansējuma ideju visā pasaulē. Viņa vēstījums ir pavisam vienkāršs: pūļfinansējums ir radījis vienādus noteikumus visiem uzņēmējiem - šobrīd ikviens var gan atbalstīt kādu ideju, gan tikt atbalstīts.
Pūļfinansēšanas skaistums ir tajā, ka tas atbalsta un palīdz īstenot sapņus. Arī ASV lielajos tirgos finanšu krīze apgrūtināja jaunu biznesa ideju īstenošanos, izmantojot tradicionālos finanšu avotus, tāpēc jaunajiem uzņēmējiem bija daudz grūtāk sekot savām idejām un sapņiem un radīt nākamo ģeniālo inovāciju. Pūļfinansējums ASV radās kā atbilde šīm problēmām, daudziem tas pat nozīmē amerikāņu sapņa atdzimšanu. Nav nozīmes, kur tu atrodies un ar ko tu nodarbojies, jo pūļfinansējums savieno tevi ar potenciālajiem investoriem visā pasaulē.
Es ticu, ka pūļfinansējums var palīdzēt līdzīgās situācijās gan Latvijā, gan jebkur citur pasaulē. Latvijā pavadītā neilgā laika sprīdī esmu te novērojis inovatīvu uzņēmējdarbības garu, īpaši jauniešu vidū. Tiem, kas vēlas veidot paši savu biznesu, īstenot sapņus un veidot Latvijas nākotni, pūļfinansējums var būt instruments, kā sasniegt gan sākotnējos mērķus, gan vēl daudz vairāk.
Ceru, ka ikviens, kam būs iespēja šonedēļ satikt Robertu Mičelu, no viņa spēs gūt pēc iespējas vairāk. Gan vecajiem, gan jaunajiem uzņēmējiem iesaku izmantot iespējas, kuras piedāvā mūsdienu globalizētā pasaule. Apsveriet izmantot alternatīvas finanšu ieguves iespējas, kā Kickstarter, Indigogo vai vietējo Mecenāts.lv. Izmantojiet pūļfinansējumu! Izmantojiet iespēju! Īstenojiet savus sapņus!