Galu galā tās nav ne medijos izslavētās un par seksa orģijām dēvētās bunga bunga ballītes, ne vērienīgie korupcijas skandāli vai tautas protesti, kas gāž no krēsla 75 gadus veco premjeru. Tā ir valsts ekonomika, par kuras bēdīgo stāvokli daļa vainas nenoliedzami jāuzņemas politiķim - pašpasludinātajam meiteņu mīlulim.
Sola nekandidēt
S. Berluskoni paziņoja, ka atkāpsies no amata, tiklīdz parlaments apstiprinās jaunu ekonomisko reformu plānu, ko no parādu māktās valsts sagaida Eiropas Savienība (ES). «Es prognozēju, ka vēlēšanas notiks februāra sākumā, un es tajās nekandidēšu,» politiķa teikto citējusi raidsabiedrība BBC.
Lēmums sekoja parlamenta otrdienas vakara balsojumam par 2010. gada budžeta pārskatu, kas pierādīja, ka S. Berluskoni zaudējis vairākuma atbalstu. Lai gan budžets netika noraidīts, par to balsoja tikai 308 deputāti (absolūtajam vairākumam nepieciešamas 316 balsis), bet 321 atturējās. Pirms tam mediji jau dienām baumoja par gaidāmo premjera atkāpšanos, kaut politiķis to noliedza.
Opozicionāri un pat koalīcijas partijas Ziemeļu līga vadītājs Umberto Bosi pirms balsojuma aicināja premjeru demisionēt. Analītiķi lēš, ka Itālija nav vairs tālu no grieķu maksātnespējas drāmas, jo valsts arvien vairāk zaudē finanšu tirgu uzticību. Kā vienu no lielākajiem šaubu sējējiem min pašu premjeru. Viņa valdību pārņēmušas ķildas par taupības programmu, nespējot rast vienprātību valstī, kuras parāds sasniedz jau 1,9 triljonus dolāru jeb ap 120% iekšzemes kopprodukta (IKP).
Solītā atkāpšanās vēl vairāk satricināja finanšu tirgus. Izpaudās bažas, vai premjera pēctecis būs gana apņēmīgs, lai virzītu nepopulāros taupības pasākumus. Itālijas aizņemšanās izmaksas trešdien sasniedza jaunu rekordu: valsts desmit gadu obligāciju likmes pārsniedza 7%. Eiropa to nodēvējusi par īpaši nelabvēlīgu zīmi. Portugāle, Grieķija un Īrija, sasniedzot 7% atzīmi, drīz vien lūdza starptautisko aizdevumu, lai glābtos no bankrota. Taču Eiropai itāļu ekonomika var izrādīties par lielu, lai glābtu.Meklē pēcteci
Sagaidāms, ka parlaments reformas apstiprinās līdz novembra beigām. Tam, visticamāk, šķēršļus neliks arī opozīcija, kas vēlas pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no S. Berluskoni. Premjers kategoriski noraidījis opozīcijas aicinājumus veidot nacionālās vienotības valdību un uzstāj uz ārkārtas vēlēšanām. Par jaunās valdības izveidi būs atbildīgs prezidents Džordžo Napolitāno. Viņš aicinājis deputātus nekavēties ar atbalstu reformām, lai nomierinātu finanšu tirgus.
Daļa analītiķu ir piesardzīgi un netic, ka politiķis netieksies atgūt premjera vietu. Vīrietim, kurš pierādījis, ka nespēj pretoties kārdinājumiem, var būt par grūtu atteikties no iespējas kandidēt, politikas profesors Roberto D'Alimonte piebildis laikrakstam The Daily Telegraph.
Premjers kategoriski to noliedz. «Nē, es nekandidēšu, un jūtos par to pat atvieglots,» S. Berluskoni atklāja laikrakstam La Stampa. Viņš uzsvēra, ka par premjeru virzīs 41 gadu veco Tautas brīvības partijas biedru un tieslietu ministru Andželīno Alfāno, kurš saņēmis arī koalīcijas partijas Ziemeļu līga atbalstu.
S. Berluskoni lūkošoties Milānas domes virzienā. Viņš nepametīšot novārtā savu partiju un piedāvās palīdzību vēlēšanu kampaņā, jo tā esot lieta, kura viņam lieliski padodoties. S. Berluskoni deviņdesmitajos gados ienāca politikā kā veiksmīgs biznesmenis un mediju moguls, popularitātes veicināšanai izmantojot sev piederošos plašsaziņas līdzekļus, ko tam pārmet oponenti.
S. Berluskoni personība Itālijā allaž izpelnījusies duālu vērtējumu. Atbalstītāji viņā saskata spēcīgu politiķi, kurš spēj celt valsts labklājību, kritiķi viņu dēvē par populistu, kura varas alkas un ietekme pār medijiem apdraud demokrātiju. Tomēr pēdējo gadu skandāli un neskaitāmās tiesas prāvas par sakariem ar nepilngadīgām meitenēm un korupciju, kā arī valsts ekonomiskās nedienas iedragājušas premjera tēlu. Oktobrī viņa popularitāte noslīdēja līdz rekordzemam 22% rādītājam, liekot domāt, ka ekstravagantā politiķa kādreiz teiktie vārdi «lielākā daļa itāļu dziļi sirdī vēlētos būt, kā es, un manī, kā arī manā uzvedībā saskatīt sevi», izrādījušies pārspīlēti.