Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Folklorizējies arhitekts

«Mani vienmēr ir izbrīnījis tas, ka arhitekti padomju laikā bija maz zināmi. Mēs pazinām vaigā rakstniekus, mūziķus, aktierus,» saka Arhitektūras muzeja direktore Ilze Martinsone, iepazīstinot ar jauno izstādi Juris Monvīds Skalbergs. No modernisma līdz postmodernismam. Šim paradoksam ir skaidrojums.

«Viņa darbi folklorizējās. Tas ir tāpat kā ar šlāgeriem, kurus visi zina, bet nezina autorus,» salīdzina I. Martinsone. To, ka Skalbergs ir arhitekts Zinību namam jeb Planerārijam, mītiem apvītajai kafejnīcai Dieva auss, kinoteātriem Blāzma un Teika, Rīgas Valsts krievu drāmas teātrim un vēl rindai iezīmīgu ēku, kas veidoja Rīgas siluetu 60.-80. gados, kā arī īpašajiem moduļveida ūdenstorņiem visā Latvijā, kas daudzviet joprojām veido lauku ainavu, pateiks vienīgi profesionāļi. Arhitektu vidē Jura Monvīda Skalberga vārds, protams, ir gan zināms, gan novērtēts. Jau savā 1960. tapušajā diplomdarbā - Transformējama sapulču halle Rīgā, kuru bija iecerēts transformēt par hokeja halli, - Skalbergs sevi apliecina kā īstu modernisma «spridzekli» un šāda ēka godam iekļautos jebkuras mūsdienu pilsētas panorāmā.

Nekas nav saglabājies

«Ar šo izstādi Latvijas Arhitektūras muzejs turpina izstāžu sēriju, kuras mērķis ir pārskatīt priekšstatus par XX gs. 60. un 70. gadu arhitektūru Latvijā, kas ir apdraudēta, tai piekarinot «padomju modernisma» birku - arhitekti arī okupētajā Latvijā strādāja ar pasaules elpu. Zīmīgi, ka krietna daļa Jura Skalberga darbu ir iznīcināti nākamajās pārbūvēs, jo arī Skalbergs tos veidoja, pārbūvējot citu arhitektu radīto,» saka izstādes kurators Jānis Lejnieks. «Nekas no Skalberga modernisma darbiem šodien vairs nav saglabājies» - Ilze Martinsone pieļauj, ka, no vienas puses, arhitektam tā ir traģēdija, no otras, - likumsakarība.

Pats arhitekts izstādes tapšanā nav piedalījies, un Arhitektūras muzeja direktore saka paldies par uzticēšanos. Tas ir muzeja profesionāļu, izstādes kuratora Jāņa Lejnieka un izstādes iekārtotāju - dizaineru Jekaterinas Stakles un Mika (Mikus) Vanaga skats uz Skalberga devumu.

Ar šo izstādi Arhitektūras muzejs piemin 20 pastāvēšanas gadus, apaļu jubileju šogad svin arī 1935. gadā dzimušais Juris Monvīds Skalbergs. Tomēr tā esot tikai sakritība. Izrāde tapusi divus trīs gadus. Autorus pirmām kārtām interesējuši estētiski iemesli, nevis jubileja. Proti, fakts, ka bieži vien izplūdušo terminu «modernisms» un «postmodernisms» robežas Jura Monvīda Skalberga arhitektūras mantojumā atklājas diezgan strikti. «Ja modernisms ir racionāls, funkcionāls, tad postmodernisms bija klaji iracionāls - izmantoja liekas, nevajadzīgas platības, uzsvērtus jumtus, orientējās uz pagātnes romantiku, kas modernismam absolūti nebija raksturīga. Šo virzienu absolūti pretējā daba Skalberga daiļradē - tas bija iemesls, kāpēc mēs izvēlējāmies rīkot izstādi par viņu,» ieceri skaidro I. Martinsone, atgādinot, ka modernisms bija ārkārtīgi agresīvs pret vēsturisko vidi visos vēsturiskajos centros. «Tas pārkāpa augstumu, sarkanās līnijas. Tas bija 50.-60. gadu uzstādījums. Mēs būvēsim sev jaunu pasauli! Karš ir beidzies, tas ir palicis pagātnē. Un te mēs caur Skalbergu varējām visu to stāstu izstāstīt.»

Savukārt kā vienu spilgtākajiem postmodernisma paraugiem Skalberga arhitektūrā var minēt institūta Agroprojekts ēku Rīgā, Maskavas ielā (1978-1991) un apvienības Lauku celtnieks tehnisko centru Vecrīgā, Peldu ielā (1984-1987).

Opus Magnum

Arhitekta jaunākais veikums ir no 2011. līdz 2013. gadam notikusī kultūras pils Ziemeļblāzma rekonstrukcija, kas rāda, cik saudzīga mūsdienās kļuvusi izpratne par vēstures mantojumu. Tostarp jaunais skatu tornis liecina par arhitekta vēlmi atgriezties pie modernisma ideju interpretācijas laikmetīgā formu valodā. Kurators Jānis Lejnieks Ziemeļblāzmas skatu torni dēvē par arhitekta Opus Magnum - darbu, kurā renovācijas tendences satiekas ar laikmetīgo arhitektūru.

Izstāde

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Latvijas Arhitektūras muzejā. Juris Monvīds Skalbergs. Starp modernismu un postmodernismu. Līdz 8. maijam.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?