Tas joprojām ir G8 darba kārtības svarīgākais punkts - panākt, lai zaļie asni nostiprinātos, saka ASV finanšu ministrs Timotijs Geitners. Preses brīfingā sanāksmes ievadā viņš solīja, ka ministri veltīs «daudzpusīgus» pūliņus tam, lai stimulētu ekonomiku un stabilizētu finanšu sistēmas.
Finanšu līderu sajūtas saskan ar tirgus vēlmēm - kā ziņo Reuters, tirgotāji no līderiem sagaida apstiprinājumu tam, ka pirmās atkopšanās pazīmes ir realitāte un valdības darīs visu, lai asnus nostiprinātu un izaudzētu lielākus.
Tirgus ar nepacietību gaida arī finanšu ministru diskusijas par banku pārbaudēm. ASV šopavasar veica 19 lielāko finanšu institūciju finanšu veselības pārbaudi, bet Kongresa Uzraudzības grupa šonedēļ paziņoja, ka pārbaudes būtu regulāri jāatkārto, jo banku darbību joprojām apgrūtina toksiskie aktīvi. T.Geitnera padomnieks starptautiskajos jautājumos, Petersona institūta vadošais pētnieks Edvīns Trūmens uzskata, ka ASV pārbaudes «bija vērtīgas un mēs no tām guvām daudz mācību». Viņš domā, ka G8 sanāksmē vajadzētu pārrunāt ASV pieredzi un to, kā tā varētu būtu pielietojama Eiropas valstīs. Arī tirgu interesē pārbaužu ģeogrāfija, taču vēl vairāk - to kritēriji un tālākie lēmumi par banku regulējumu.
T.Geitners apstiprina, ka «apetīte ieviest regulējuma reformas» G8 līderu vidū nav mazinājusies. Baraka Obamas administrācija 17.jūnijā plāno nākt klajā ar likumprojektu par jaunu finanšu sistēmas regulējumu, kura uzdevums ir novērst nākotnes krīzes. «Viens no iemesliem, kādēļ mēs to gribam darīt ātri, ir vēlme nezaudēt motivāciju,» skaidro ministrs.
Lai gan tirgus joprojām rēķinās ar G8 kā ietekmīgu apvienību un reaģē uz tās lēmumiem, pieaug kritiķu skaits, kuri uzskata, ka šāds forums neatbilst šodienas pasaules ekonomiskajai realitātei un ir zaudējis jēgu.
Kritiķu vidū ir arī Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, kurš izteicies, ka G8 formāts ir novecojis un daudz lielāka nozīme ir forumam, kas iekļauj Ķīnu, Indiju un Brazīliju. Citiem vārdiem, Lielajam divdesmitniekam.