Pēc eksperta domām, par intensīvu strādāšanu austrumu virzienā liecina ambiciozie plāni kopā ar kaimiņvalsts galvaspilsētu Rīgā organizēt Eiropas, Krievijas un NVS lielo pilsētu mēru samitu. Tas notiks jūlija beigās, kad tradicionāli Jūrmalā tiek rīkots krievu populārās mūzikas festivāls Jaunais vilnis.
Mēri arī no ASV?
Pēc sarunām ar Maskavas valdības delegāciju, kas piektdien Rīgā viesojās jau otro reizi dažos mēnešos, domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) pavēstīja, ka uz samitu varētu ierasties 70-80 pilsētu vadītāji. Vienīgais, kurš tika nosaukts vārdā, bija Maskavas mērs Jurijs Lužkovs, kas pēdējo reizi Rīgā ciemojās aizpagājušajā domes sasaukumā Gundara Bojāra (LPP/LC) vadības laikā. J.Lužkovs kopā ar N.Ušakovu arī parakstīs ielūgumus pilsētu vadītājiem.
Vienošanās paredz, ka Maskava rūpēsies par NVS pilsētu ieinteresēšanu, Rīga - par Eiropas. N.Ušakovs sola strādāt pie tā, lai pilsētu pārstāvniecība būtu ģeogrāfiski pēc iespējas plašāka, piesaucot arī Amerikas Savienoto Valstu pilsētu vadītāju aicināšanu. «Ielūgumus mēs varētu izsūtīt janvāra vidū, bet sarunas jau ir sākušās,» min N.Ušakova padomnieks ārlietās Jurijs Pogrebņaks. Pagaidām gan neviens no mēriem dalību nav apstiprinājis.
Samita tēma pašlaik ir diezgan vispārīga - pilsētu loma ekonomikas attīstībā. Kā pasākuma provizoriskais nosaukums tiek minēts Most!, kas Krievijai un NVS valstīm simbolizēs tiltu starp Rietumiem un Austrumiem, savukārt Eiropas valstu pārstāvjiem - vienkārši nozīmīgu notikumu. Vicemērs Ainārs Šlesers (LPP/LC) jau iepriekš paguvis šo samitu salīdzināt ar gadskārtējo visas pasaules līderu forumu Davosā, solot to pat pārspēt.
Sanāksmes rīkošana varētu izmaksāt pāris miljonus latu, atsaucoties uz vicemēru, ziņo aģentūra LETA. Domei būs jāatvēl līdz miljonam latu, pārējais jāsedz uzņēmējiem, taču «kopējā bilance» visiem būšot pozitīva. Iepriekš A.Šlesers izteicies, ka šim mērķim varētu novirzīt daļu LIVE RĪGA kampaņas naudas.
Arī Maskavas valdības ministrs Vladimirs Mališkovs, kura dēls, Daugavpilī dzimušais uzņēmējs Igors Mališkovs ir N.Ušakova padomnieks NVS jautājumos, atzinīgi izteicās par samita ieguvumiem, kā arī augstu novērtēja Maskavas sadarbības iespējas ar Rīgas ostu, jo Sanktpēterburgas osta esot pārslogota. V.Mališkovs uzņēmējiem ēdināšanas kompleksā Lido apliecināja, ka nākamā gada otrajā ceturksnī uz Maskavu varētu nogādāt pirmās Latvijas produktu kravas ar Rīgas markas zīmolu.
Krievija visu neatrisinās
Līdz šim neatbildētais jautājums par pilsētu mēru interesi piedalīties Rīgas un Maskavas kopējā pasākumā liek piesardzīgi uz plāniem raudzīties bijušajam ārlietu ministram, tagadējam Saeimas deputātam Artim Pabrikam (PS). Viņš uzsver, ka Eiropas attiecības ar Krieviju nav vienkāršas ne politiski, ne ekonomiski, tādēļ visu izšķirs tas, cik daudz pilsētas spēs «pārkāpt pāri starpvalstu attiecībām». Tomēr viņš pieļauj, ka ekonomiskā sadarbība abas puses varētu interesēt.
A.Pabriks uzskata, ka kopumā domes darbība ir vērsta uz to, lai uzlabotu attiecības ar Krieviju, taču diez vai Rīga var ko būtiski mainīt Latvijas ārpolitikā.
A.Sprūdu kritiskāku dara tas, ka «virtuālā telpā» Rīga arvien vairāk asociējas ar austrumiem: «Rīgas Dinamo, Jaunais vilnis, tagad arī Most. Tas ir jautājums, kā mēs redzam Rīgu. Manā uztverē tā ir rietumnieciski un ziemeļnieciski orientēta pilsēta, nevis Krievijas pielikums.» Pārmetumiem par austrumu kursu iebilst J.Pogrebņaks un skaidro, ka sadarbība ar Maskavu ir pamanāmāka, taču N.Ušakovs ir ticies ar Tallinas vadību, kā arī nesen Kopenhāgenā ar Helsinku, Berlīnes, Birmingemas mēriem. Jāatzīmē gan, ka ar šīm pilsētām jauni un konkrēti sadarbības projekti nav iezīmēti.