Pilsētas ielās redzami simtiem tūkstošu bēdu un neizpratnes sagrauztu cilvēku. Daļai no viņiem šoks ir laupījis spēku un vēlmi kaut ko darīt, bet citi ar kailām rokām no māju gruvešiem mēģina atbrīvot savus piederīgos. Gan izdzīvojušos, gan mirušos.
ASV uzņemas vadību
Glābēji zemestrīces nopostītajā Karību jūras valstī Haiti cīnās ar laiku, jo ar katru brīdi samazinās iespēja atrast jaunus izdzīvojušos zem ēku drupām. Pašlaik tā ir viņu prioritāte. Ekipējuma trūkuma dēļ glābēji ir spiesti strādāt ar kailām rokām. Visapkārt valdošā apjukuma dēļ nav izstrādāts koordinēts glābšanas plāns. Joprojām pietrūkst medikamentu, pārtikas, dzeramā ūdens un degvielas. Lai gan Portoprensai apsolīta plaša starptautiskā palīdzība, to tik ātri nav iespējams saņemt.
Līdera lomu glābšanas darbos uzņēmušās ASV, kuras glābšanas darbiem piešķīrušas 100 miljonus dolāru (48 miljoni latu), bet tuvāko dienu laikā Haiti ieradīsies 3500 amerikāņu karavīru un 2200 jūras kājnieku. ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka šie ir vieni no lielākajiem palīdzības pasākumiem Amerikas vēsturē un Haiti tai svarīgajā brīdī netiks aizmirsta. Savukārt ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone atcēlusi turneju Āzijā, lai koordinētu Vašingtonas palīdzību Portoprensai. «Mēs darīsim visu, kas iespējams ar mūsu resursiem,» viņa paziņoja. «Mēs esam sakopojuši visus spēkus.»
Ceturtdien no ASV, Francijas un Lielbritānijas ieradās lidmašīnas ar tūkstošiem smagu lielu palīdzības kravu. Ieradusies glābēju komanda no Ķīnas, kurai līdzi ir arī vairāki apmācīti suņi, raksta BBC. 70 vīru vienība pirms diviem gadiem piedalījās glābšanas darbos Ķīnas provincē Sičuaņā, kur spēcīga zemestrīce laupīja aptuveni 88 tūkstošu cilvēku dzīvību.
Izdzīvojušie un glābšanas darbos iesaistītie ir izmisuši, jo neaprakstāmās postažas priekšā viņi ir bezspēcīgi. Portoprensas ielās, parkos un laukumos veidojas bez mājām palikušo un izsalkušo cilvēku nometnes. Pat Haiti prezidents Renē Prevals sacīja, ka viņam nav kur pārnakšņot, jo valsts galvas rezidence ir sabrukusi.
Mirušo līķi atrodas visur - zem gruvešiem, ielu malās un automašīnu kravu nodalījumos. Karstā laika dēļ pastāv bažas, ka varētu uzliesmot slimības, kas tikai pasliktinātu jau tā traģisko situāciju. «Te ir vēl ļaunāk nekā pēc viesuļvētras,» stāsta ārsts Žimitrs Kokvijons. «Nav ūdens. Nav nekā. Izslāpušie nomirs.»
Kopš zemestrīces otrdien vairākkārt reģistrēti marodierisma gadījumi, jo cilvēki ēku drupās meklē pārtiku, bet palīdzības darbinieki apgalvo, ka uzbrukumi notiekot reti. Zināms, ka no vietējā cietuma izbēguši daži ieslodzītie, raksta AP.
Izglābj igauni
Joprojām nav skaidrības par katastrofā bojāgājušo skaitu. Tiek lēsts, ka tie varētu būt 30-50 tūkstoši cilvēku. Pesimistiskākās aplēses runā par 100 tūkstošiem. Nav arī ziņupar ievainoto skaitu. «Ir par agru nosaukt skaitļus,» sacīja Haiti prezidents R.Prevals.
Sliktās medicīniskās situācijas dēļ turpina nomirt daudzi ievainotie. BBC korespondents stāstīja par kādu vīrieti, kurš asarām acīs skatījies uz pusaugu meitu, kura ar lauztām kājām un dziļu galvas brūci gulēja uz vietējās slimnīcas netīrās grīdas. «Kā tu jūties?» jautāja tēvs. «Viss kārtībā,» vājā balsī atbildēja meitene, lai gan bija redzams, ka viņa jūtas ļoti slikti. Viņas māsa jau bija mirusi.
ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns paziņoja, ka paies vairākas dienas, līdz varētu parādīties tikai provizoriski skaitļi par dabas stihijā bojāgājušajiem, un piebilda, ka tie būs «ļoti lieli». Viņš apstiprinājis, ka miruši 16 ANO misijas darbinieki, tomēr vēl aptuveni 150, to vidū arī tās vadītājs, pazuduši bez vēsts. Viņi, visticamāk, ir aprakti zem sabrukušās ANO misijas ēkas.
Tomēr ģenerālsekretārs kā cerības rosinošu piemēru minēja ceturtdien no ēkas drupām izvilkto igauni, kurš atradās četrus metrus zem gruvešiem. Vīrietis nogādāts mediķu gādībā, un viņa dzīvībai briesmas nedraud.