Taču jau 10. Saeimas vēlēšanas apliecināja, ka uz vidzemnieku atbalstu «oranžie» vairs nevar paļauties - ļoti pārliecinošas uzvaras laurus, iegūstot 12 deputātu mandātus, pērnruden plūca Vienotība, savukārt apvienība Par labu Latviju, kurā bija iekļāvusies vidzemnieku savulaik mīlētā TP, saņēma tikai divus deputātu mandātus. Tagad, kad ir sākts TP likvidācijas process, tai lojālo vēlētāju balsis sadalīsies starp Vienotību, Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-TB/LNNK, Zaļo un Zemnieku savienību un Zatlera Reformu partiju, domā kādreizējais Latvijas ceļa vēlēšanu kampaņu vadītājs sabiedrisko attiecību speciālists Arnis Lapiņš.
«Var skatīties, no kuras puses grib, bet Vienotības galvenais konkurents ir Zatlera partija, tāpēc tās vājums ir Vienotības ieguvums,» saka A. Lapiņš. Ilggadējais parlamenta deputāts liepājnieks Jānis Lagzdiņš, kurš savulaik bijis gan Latvijas ceļa, gan Tautas partijas biedrs, jau iepriekš Dienai norādīja: pieredze liecina, ka Kurzemes un Vidzemes vēlēšanu apgabalā mītošie vēlētāji labprāt atbalsta jaunas politiskās partijas. Šim vērojumam piekrīt arī A. Lapiņš, taču norāda: «Latvijas vēlētāji, protams, alkst pēc jauniem politiķiem, bet tas nenozīmē, ka viņi grib redzēt gados jaunus, nepieredzējušus politiķus.» A. Lapiņš uzsver, ka, viņaprāt, savas balsis par Zatlera Reformu partiju atdos tā dēvētie protesta balsotāji.
Uz vērā ņemamu mandātu skaitu Vidzemes vēlēšanu apgabalā var cerēt arī kreisi orientētie politiskie spēki - 10. Saeimas vēlēšanās Saskaņas centram Vidzemē izdevās iegūt četrus deputātu mandātus. Nelielas korekcijas balsu sadalījumā Vidzemē gan var ieviest kopš pērnā gada uzplaukušais «vēlēšanu tūrisms», proti, kopš vienu kandidātu var pieteikt tikai vienā vēlēšanu apgabalā, daļa rīdzinieku, kam netīk izvēlētās politiskās partijas piedāvājums Rīgā, pērn devās balsot uz viegli sasniedzamajiem Vidzemes vēlēšanu apgabalā esošajiem iecirkņiem Jūrmalā, Saulkrastos, Siguldā un citviet. Tādējādi vairākās vietās Vidzemē vēlētāju aktivitāte pārsniedza 100 procentu.