Kur var lokomotīvi atrast?
Ar šādu jautājumu Gatis Kalniņš vērsās pie Pitraga iedzīvotājiem, risinot kādu no Kurzemes interesantākajiem multislēpņiem. Viena no ciemā zināmajām stāstniecēm pirms nedēļas bija nomirusi. Izrādījās, ka tas nav vienīgais cilvēks, kam jautāt. Pielabinoties nikniem suņiem, visbeidzot šis cilvēks ir rokā. Bet nekā, neviens šaursliežu lokomotīvi, kas kalpojusi uz Maskavas-Ventspils dzelzceļa Pitraga līnijas nav redzējis. Pēc tam Gatis devās uz Ventspili, kur arī lokomotīvi neatrada. Vajadzēja padomāt, kur vēl to meklēt... Un tas ir tikai viens no aizraujošajiem stāstiem par interesantākajiem Latvijas slēpņiem. Izrādās, ka no apmēram 3000 Latvijas aktīvo slēpņu piedzīvojumus garantē daudzi. Daļa no tiem izvietoti objektos, kas nav atzīmēti ceļvežos un atrodas tālu no tūristu takām, bet ir vesela ceļojuma vērti. Daļa paslēpti pilsētvidē tā, ka piekļūšana tiem ir vesels piedzīvojums. Lai uzdevumus risinātu, dažreiz vajadzīga tikai izdoma un pacietība, ko neapšaubāmi ielicis arī pats slēpņa autors. Dažreiz būs vajadzīgs spēks, drosme, īpašs ekipējums un prasmes.
Leģendu risināšana
Slēpni, kas pieminēts grūti atrodamās lokomotīves sakarā, ir izveidojis slēpņotājs ar segvārdu Lodzis. «Viņa slēpņi ir ar augtu pievienoto vērtību,» saka Gatis. «Risinot viņa veidotos uzdevumus, būs pat kauju shēmas jāzīmē. Viena slēpņa mistērijai risinājuma punktus meklēju trīs nedēļas nogales pēc kārtas, atkal un atkal dodoties apskatīt objektus dabā maršrutā starp Ventspili un Liepāju. Lodža slēpņiem mājas darbs jāsagatavo īpaši rūpīgi, citādi meklējumi var ievilkties ļoti ilgi.» Arī slēpņotājs Valdis Vītoliņš vienu no Lodža veidotajiem slēpņiem ierindojis savā ar piedzīvojumiem bagātākajā slēpņu topā: «Šis slēpnis ir Durbe. Iespējams, labākais bridiens Latvijā. Tu uzzināsi, ka mūsu zemē ir arī tādi brikšņi, ka fiziski grūti tikt uz priekšu. Apauj kājas, sāc no rīta, un diena būs piedzīvojumu pilna.» Valdis iesaka apmeklēt slēpni arī pie Elejas vienā no retajām kodolieroču raķešu bāzēm, uz kuru speciāli braukuši slēpņotāji arī no ārzemēm: «Ja patīk vandīties pa bijušajiem PSRS militārajiem objektiem, tad šis ir viens no labākajiem. Prieks par atrašanu ir neaprakstāms.» Apskates vērti ir arī Mangaļsalas bunkuri, kas atrodas tikai nepilnus 20 kilometrus no Rīgas centra. Ir slēpņi un slēpņu sērijas, kas garantēs lielisku pārgājienu un skaistu vietu apskati, piemēram, pārgājiens gar Amatas krastu, multislēpņi Siguldas apkārtnē vai Jelgavas orientēšanās poligonā. Tiem, kam patīk mazliet asākas izjūtas, piemērots būs veselas dienas piedzīvojums Cenas tīrelī, kur Slapjā kaķa uzdevums vasarā izpildāms peldot, rudenī, iespējams, vienīgais variants būs pārvietošanās ar gumijas laivu, bet ziemā visvieglāk veicams, kad purvs aizsalis un pa to var slēpot. Oriģinālu slēpņu tiešām netrūkst. Partizānu bunkurs, kas paslēpts zem celma. Vecs mednieku namiņš Slīteres nacionālajā parkā. Meža vidū, kokos ieaugusi, nekurienē pamesta pareizticīgo baznīca pie Gulbenes. Batuts purvā un tā tālāk...
Bailes un intelekts
Slēpņu autori, kas grib paraustīt drosminiekus aiz ūsām, ir iecienījuši tiltus. Ar kokiem ir līdzīgi. Jautājums tikai, kā tas slēpnis un kāpēc tur ir ielikts. Gatis nav sajūsmā par kokiem, kur vienkārši kāp un ņem. Viņu neapmierina slēpņi arī tādos kokos, kur jābojā virves, lai uzkāptu. «Slēpnim būs cita vērtība, ja tas kokā ielikts ar īpašu ideju,» saka Gatis. Arī Valdis atzīst, ka vislielāko gandarījumu rada tie slēpņi, kur nākas gan sevi pārvarēt, gan galvu palauzīt. Lai arī tilti un koki ir populāri, tas vēl nav viss pilnai adrenalīna devai. Ko jūs teiktu par niršanu? «Patiesi ar azartu risināju Brown panties multi-slēpņa uzdevumu Pļaviņu pusē, kur jāpārvar sevi nirstot, kāpjot un citādi meklējot slēpņa norādes. Par slēpņa sarežģītību liecina tas, ka to trīs gadu laikā ir paņēmuši tikai astoņi slēpņotāji,» saka Gatis. Bet tiem, kam gribas izbaudīt niršanas priekus, viens slēpnis ir paslēpts populārākajā zemūdens niršanas vietā Latvijā - Slokas karjerā.
Lai pašam prieks
Aktīvs slēpņotājs Valts Vīze, kas pats publicējis aptuveni simts punktu, saka, ka slēpņošana ir ļoti vispusīga, kur katrs var atrast sev kaut ko interesantu. Kad pats bija visus sarežģītos slēpņus Latvijā paņēmis, sāka veidot savus. Arī lielākā daļa viņa likto slēpņu būs sasniedzami tikai tādiem, kam ir prasmes un nepieciešamais ekipējums, lai uzkāptu augstu kokā vai kādā īpašā vietā pilsētvidē. Kopā ar domubiedriem viņi ir izveidojuši grupu Terrain Team, kurā ir apvienojušies kāpēji, un slēpņus izlikuši arī Itālijas un Francijas klintīs grūti sasniedzamās vietās. Vairāki slēpņotāji atzīst, ka kopumā Latvijā, salīdzinot ar citām vietām, ir daudz grūti sasniedzamo slēpņu. Valts ir izveidojis interesantu slēpņu sēriju Vaiņodē, kura sākotnējo ideju neatļāva realizēt. «Vēlējos slēpņus izlikt tā, ka uz kartes tie attēlotu ugunskrustu. Mans mērķis bija izstāstīt pozitīvās lietas par šo zīmi, kas vēsturiski vairākām tautām apzīmē sauli, gaismu un aizsardzību. Taču pēc vairāku mēnešu pārdomām Geocaching vadība nolēma neļaut šo projektu publicēt šādā izskatā. Nācās divus ugunskrusta zarus iztaisnot un vairāku slēpņu aprakstus pārveidot,» stāsta Valts.